Od Perliček na dně po Donšajny. Připomeňte si slavné filmy, které Jiří Menzel natočil

Kultura Kultura
Aktualizováno 6. 9. 2020 23:02
Jiří Menzel zemřel v sobotu 5. září, bylo mu 82 let. Bývalý člen souboru Divadla Járy Cimrmana se od 70. let minulého století věnoval divadelní režii, nejvíc ho ale proslavil film. Jeho debut Ostře sledované vlaky podle literární předlohy Bohumila Hrabala získal v roce 1966 Oscara za nejlepší zahraniční snímek. Připomeňte si jeho další slavná díla.
Rozmarné léto
Rozmarné léto | Foto: Filmové studio Barrandov / Jiří Janoušek

Rozmarné léto, 1967

Ve filmu podle stejnojmenné humoristické knihy Vladislava Vančury z roku 1926 excelují nejen Rudolf Hrušínský a Vlastimil Brodský, ale i Jiří Menzel v roli kouzelníka Arnoštka. 

Pasáž, z níž si fanoušci citují větu, již pronáší ve filmu Rudolf Hrušínský po ramena ve vodě, zní v knize takto: 

"Tento způsob léta," děl vposled, odvraceje se od přístroje Celsiova, "zdá se mi poněkud nešťastným. Je chladno a můj dech, jakkoliv jsem nepozřel vody, je mrazivý. Který měsíc nám zbývá, jestliže ani červen není dost vhodný, abychom pečovali o zdraví a o tělesnou čistotu? Nuže, ať je podnebí příznivé čili nic, tyto věci nesnesou odkladu!" 

 

Právě se děje

před 28 minutami

Mimořádná dodávka 100 000 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech dorazí do ČR příští týden, uvedl premiér Babiš. Dávky přenechaly Česku ostatní státy EU

Zdroj: ČTK
Další zprávy