USA čelí kyberterorismu. Seriál Nultý den s De Nirem coby politický thriller selhává

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
27. 2. 2025 19:44
Na telefonech se objeví záhadná zpráva. A nejen na nich. Nový televizní seriál Nultý den začíná nejrozsáhlejším kyberútokem v dějinách Spojených států. K zemi padají letadla, nefungují banky, mrtvých jsou tisíce. A bývalý prezident dostává důvěru stanout v čele bezprecedentně mocné vyšetřovací komise, která má odhalit viníka tohoto bezprecedentního zločinu.
Seriál Nultý den je k vidění na Netflixu. | Video: Netflix

Šestidílná série videotéky Netflix se ovšem provinila především tím, že obsadila jedenaosmdesátiletého Roberta de Nira a spoustu dalších skvělých herců do rolí, v nichž nemají co hrát. De Niro coby exprezident George Mullen je vykreslený jako muž, který má charisma a dovede uklidnit davy, ale také by měl být schopný vyšetřovatel. Jenže jak už to v podobných politických thrillerech bývá, něco tu nehraje.

Od prvních chvil se zdá, že on sám skrývá něco ze své minulosti, nebo je to přinejmenším ukryto před diváky. A také má protagonista podivné stavy, kdy působí, jako by samotná jeho hlava byla předmětem nějakého kybernetického útoku. Jde o vliv medikace, kterou bere? Nebo je to celé ještě zamotanější?

V seriálu je vše podřízeno nahodilým překvapením a zvratům. Robert De Niro hraje George Mullena.
V seriálu je vše podřízeno nahodilým překvapením a zvratům. Robert De Niro hraje George Mullena. | Foto: Netflix

Nultý den neustále přidává další podezřelé okolnosti. Mullenův asistent v podání Jesseho Plemonse je sám vystaven různým tlakům, což kompromituje jeho pozici pravé ruky šéfa orgánu, jenž má moc zatýkat bez zatykačů. A který je pod drobnohledem médií i veřejnosti. K nejhlasitějším kritikům patří influencer Evan Green, jehož pořad se ovšem těší podezřelé popularitě hlavně mezi radikály a konspirátory.

Mullen má komplikovaný vztah s dcerou, též političkou, navíc pověřenou vedením komise, která má kontrolovat právě jednání vyšetřovacího orgánu, jemuž šéfuje otec. Pak jsou do hry zapojení vlivní miliardáři, šéf CIA a další mocní lidé. Jenže s každou novou informací klesá důvěra publika v to, že sleduje realistický thriller o tom, co je vlastně pravda ve světě, v němž se veškeré jistoty zhroutily.

Už samotný předpoklad, že velením komise je pověřený muž, který vypadá, že ani pořádně neví, co je to malware, působí podivně. A během investigace jeho tým rozhodně nepostupuje příliš metodicky či racionálně. Jakmile Mullen dostane jakékoli nepřímé důkazy, náhodně koná, zatýká, vyslýchá, jako by podobnou činnost dělal poprvé a netušil, kudy kam.

Robert De Niro jako George Mullen a Lizzy Caplan v roli Alexandry.
Robert De Niro jako George Mullen a Lizzy Caplan v roli Alexandry. | Foto: Netflix

Tvůrci Noah Oppenheim, Eric Newman a Michael Schmidt s režisérkou Lesli Linka Glatterovou dělají vše pro to, aby zápletku za každou cenu zamotávali. A bohužel už nic pro to, aby vykreslili jedinou věrohodnou postavu. Vše je podřízeno nahodilým překvapením a zvratům, o něž ovšem divák rychle ztrácí zájem.

Mullena opakovaně sužují podivné halucinatorní stavy, které se projevují především krátkými výpadky vidění a tóny písně Who Killed Bambi? od kapely Sex Pistols. To je ale jen další z drobností, která místo aby budovala všeprostupující paranoidní atmosféru, působí spíše lehce nepatřičně.

Nultý den chce mluvit o dnešku, o závažných věcech, a celou dobu se závažně i sebedůležitě tváří. Jenže stojí na vztazích a postavách, které jako by vypadly z nějaké soap opery či bondovky. Ovšem jakýkoli nadhled bondovského, přiznaně stylizovaného filmu tu citelně chybí. A tak se seriál sám chytá do vlastní nastražené pasti. Místo aby sdělil cokoli výstižného o dnešní takzvané postfaktické době či komplikovaných společenských náladách, jde o dílo zcela bez názoru či jasného úhlu pohledu. Což by mohlo být v pořádku, kdyby tvůrci pracovali s více perspektivami a nechali na divákovi, ať má nad čím přemýšlet. Jenže v Nultém dni je vše naprosto zmatené, jako by se vůbec neodehrával v nějaké konkrétní společensko-politické realitě.

Například jedna z podezřelých teroristických organizací, jež hraje v ději důležitou roli, je označována za krajní levici, ale pak dojde ke scéně, kdy někdo ze sympatizantů má rasistické narážky. Levicoví radikálové mohou mít různé neduhy, ale rasismus k těm nejčastějším nepatří.

V seriálu jako by se vše točilo kolem vágních vymezení a šermování slovy typu konspirátor či radikál, ale o nikom z protagonistů si nelze nic myslet. V úřadu prezidenta sedí černoška, avšak to je tak jediné, co se o ní dozvíme. Ani ona, ani její předchůdce nemají žádné vlastnosti, prostě jen náhodně reagují na momentální situaci.

A pokud bychom přistoupili na to, že i přes tyto výhrady může být zábavné čekat na další zvraty a luštit tento seriál "bez vlastností" jako křížovku, tvůrci stejně selhávají. Jejich šestidílné puzzle je totiž na informace dosti skoupé, chybí napětí a s přibývající stopáží se dostavuje pocit, že materiálu je tu ve skutečnosti spíše na jeden celovečerní film. A tak nakonec v hlavě zbude jen ten chytlavý song Who Killed Bambi? s potměšile agresivním hlasem frontmana Johnnyho Rottena. Jeho text plný expresivních punkových výkřiků typu "Murder murder murder, someone should be angry", v překladu Vražda, vražda, vražda, tohle by mělo někoho naštvat, popisuje chování zdejších postav bohužel poměrně věrně.

Seriál

Nultý den
Tvůrci: Eric Newman, Noah Oppenheim a Michael Schmidt
Seriál je k vidění na Netflixu.

 
JP
Jan Podhradskypřibližně před 1 měsícem

"Už samotný předpoklad, že velením komise je pověřený muž, který vypadá, že ani pořádně neví, co je to malware, působí podivně." asi se hold autoři snažili být až moc realističtí viz. podívejme se na Bidena nebo Trumpa...

DR
Daniel Rathouspřibližně před 1 měsícem

Hrozná kravina s De Nirem za zenitem. Hlavně díky současnému stavu v USA, je exprezident burcující davy k solidaritě a jednotě, jenom naivní pohádka na dobrou noc. Ráno však kdejaký americký občan zjistí, že realita je mnohem horší, když zjistí, že ho třeba vyhodili z práce aniž by něco provedl.

PZ
Pepa Zblekapřibližně před 1 měsícem

Vydržel jsem 3 díly a pak jsem to vypnul. S názvem "USA čelí kyberterorismu" to nemá nic společného. Je to o tom jak se papaláši handrkují o koryta a kdo má kde příbuzného. Všichni se rozčilují, je to napínavé a celou dobu se nic neděje. Nakonec zjistíte, že jste seděli u TV několik hodin a místo toho jste mohli dělat něco cokoli užitečného, jako .......

Právě se děje

Další zprávy