Haló? Tady Vlasta Burian. Pražské muzeum vystavuje "nudle", filmové plakáty ze 30. a 40. let

Plakáty v Muzeu hlavního města Prahy.
Výstava Český filmový plakát 1931-1948.
Autor výstavy Jindřich Čeladín.
Foto: Jakub Plíhal
Hana Slívová Jakub Plíhal Hana Slívová, Jakub Plíhal
15. 12. 2017 7:00
Výběr z rozsáhlé sbírky filmových plakátů z let 1931 až 1948 vystavuje Muzeum hlavního města Prahy. Odborná veřejnost označovala někdejší barevné poutače na aktuální "bijáky" jako kýč, svou funkci ale plnily na výbornou. Součástí výstavy jsou i programy pražských a mimopražských sálů a také projekce několika filmů. Výstava potrvá do 11. března.

Říkalo se jim nudle a ve velkém se začaly vyrábět po vzniku zvukového filmu ve 30. letech minulého století. Řeč je o plakátech o rozměrech 100 x 30 centimetrů, které nyní tvoří základ výstavy Český filmový plakát 1931-1948 v Muzeu hlavního města Prahy.

Jejich charakteristickým rysem byla skládanka z několika obrazů či postav, doplňovaná velkými plochami výrazných barev. Využívaly nově nastupujícího ofsetového tisku, byly křiklavě barevné, doslovné, patetické, vtipné a někdy i skandální.

Odborná veřejnost těmito poutači opovrhovala a mluvila o nich jako o prachsprostém kýči. Funkci, kterou měly zastat - totiž nalákat občany alespoň na chvíli do světa, kde neexistují starosti či obavy z války -, ale zastávaly dokonale.

Vyfotit se s Shirley

Muzeum hlavního města Prahy začalo se systematickým sbíráním filmových plakátů z 30. a 40. let až v tomto tisíciletí. Sbírka nyní čítá kolem 400 kusů, 80 z nich nyní visí ve dvou muzejních místnostech.

Na návštěvníky z nich pomrkává Vlasta Burian, Jindřich Plachta, Adina Mandlová nebo třeba Shirley Templeová, potěšit se lze i z dnešního pohledu komickými popiskami děje.

"Novinkou bylo uvádění režisérů a herců hlavních rolí. Na plakátu se začala objevovat i jména výrobců filmů, případně jejich distributorů," píše se v katalogu, který k výstavě vychází.

"Čeští autoři se inspirovali v zahraničí a jako předloha jim sloužily americké plakáty. Častým jevem bylo také hyperrealistické překreslování fotografií z filmů, a to především u filmů západní produkce."

Jak však dodává autor výstavy Jindřich Čeladín, mnohdy bylo těžké určit, do jaké míry se tuzemský autor nechal inspirovat zaoceánskou předlohou a do jaké míry šlo o jeho vlastní nápad.

Součástí výstavy jsou i nejrůznější programy pražských i mimopražských biografů, jejichž počet ve 30. letech rychle rostl, a také figuríny jednotlivých hereckých stars. Vyfotit se tu tak návštěvníci mohou například s mávající Ginger Rogersovou.

V setmělém sále se pak promítají krátké ukázky z filmů Tři vejce do skla, Jánošík, Muži v offsidu, Pohádka máje nebo To byl český muzikant.

Výstavu už v minulosti viděli lidé v litevském Vilniusu a v Bratislavě, příští rok se chystá do ruského Petrohradu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy