Na pódiu se proti Ortelu mohl vymezit kdokoli, říká Bouček. Bílá jejich texty nezná

Magazín Magazín
30. 11. 2015 15:52
Proti kontroverznímu zpěvákovi Tomáši Ortelovi ani jeho kapele, kteří získali při sobotním vyhlašování ankety Český slavík dvě ceny, se nikdo od soboty pořádně nevymezil. Zdá se, že pořadatelům jejich krajní názory tolik nevadí. Za celý večer z pódia nezaznělo jediné kritické slovo vůči jejich tvorbě, ať už od vystupujících umělců, sponzorů, či od moderátora Libora Boučka. Partneři ankety tvrdí, že není na nich, aby hodnotili uměleckou tvorbu. Jedna z oceněných, Lucie Bílá, tvrdí, že hudbu ani texty Ortelu nezná. Podle Boučka se ale na pódiu k dění mohl vymezit kdokoli a odmítl, že mlčení vůči Ortelu mělo být dramaturgické nařízení.
Skupina Ortel
Skupina Ortel | Foto: ČTK

Praha - Vyhlášení Českého slavíka ovládla kontroverzní kapela Ortel, jejíž lídr si přišel pro dvě ceny. Zdá se, že pořadatelům jejich krajní názory tolik nevadí. Za celý večer z pódia nezaznělo jediné kritické slovo vůči jejich tvorbě, ať už od vystupujících umělců, sponzorů nebo moderátora Libora Boučka.

Partneři ankety tvrdí, že není na nich, aby hodnotili uměleckou tvorbu. Jedna z oceněných, Lucie Bílá, tvrdí, že hudbu ani texty Ortelu nezná.

Libor Bouček, který celý večer provázel, konstatoval, že je pouze moderátorem, a proto mu nepřísluší výsledek ankety hodnotit. „Pořadí skupiny Ortel je výsledek otevřeného hlasování, kam mohl zasáhnout kdokoli. Výsledek nehodnotím, ale respektuji,“ vysvětlil Aktuálně.cz Bouček. Podle něj se na pódiu k dění mohl vymezit kdokoli a odmítl, že mlčení mělo být dramaturgické nařízení.

Partneři: Nehodnotíme

Mediální zástupce Mattoni Pavel Novák uvedl, že úlohou generálního sponzora není vyjadřovat podporu interpretům ani je hodnotit. „Podporujeme Českého slavíka a ona podpora míří na celou populární hudbu. A o tom, co do ní patří, rozhodují lidé. My to nehodnotíme,“ řekl Novák.

Před dvěma lety přitom pořadatelé vyřadili rapera Řezníka z kategorie Hvězda internetu.

Novák zdůraznil, že raper Řezník musel být před dvěma lety vyřazen, protože porušoval pravidla soutěže. „U pana Martina Pohla (raper Řezník, pozn. red.) právní analýzy ukázaly, že vyřazen být má. Jestli dnes někdo tvrdí, že je to recese, tak to v žádném případě. U Ortelu se právníci i odborníci shodli, že neporušují pravidla, nejsou to extremisté, takže byli v soutěži ponecháni jako všichni soutěžící,“ oznámil mediální zástupce Mattoni.

Kapelu Ortel nicméně podporuje krajní pravice. Hymnou už zakázané Dělnické strany byla skladba Hadr právě od skupiny Ortel. Národní demokracie v čele s A. A. Bartošem navíc také vyzývala, aby lidé posílali v anketě hlasy právě Ortelu.

Zájezd klidně vyměníme

Cestovní kancelář Alexandria věnovala jednomu z hlasujících v anketě zájezd do Turecka. Ten získal fanoušek kapely Ortel, která je paradoxně známá svým protiislámským postojem.

Marketingový ředitel cestovky Petr Šťastný Aktuálně.cz vzkázal, že pokud muž bude chtít zájezd vyměnit, problém v tom nebude. Proti skupině Ortel se však vymezit nechtěl. „Ortel zpívá českou hudbu a organizátoři se rozhodli, že bude v anketě. Není naše právo rozhodovat o tom, kdo v anketě bude a kdo ne,“ dodal Šťastný s tím, že anketa reprezentuje určitý vzorek české populace.

Interpreti ani jiné kapely se ke skupině Ortel vyjadřovat nechtěli. Karel Gott přes svou tiskovou mluvčí pouze zopakoval, že děkuje svým fanouškům. Lucie Bílá, která znovu obhájila titul Zpěvačka roku, v SMS zprávě napsala, že texty kapely Ortel nezná.

"Neznám hudbu ani texty skupiny, o které teď všichni mluví, a popravdě jsem přesvědčena, že pokud by to bylo tak zlé, Jaroslav Těšínský (šéf společnosti Musica Bohemica, pozn. red.) by to nedopustil. Je to moudrý člověk, který celá léta vede Slavíka citlivě, s vkusem a morálně čistě," napsala Bílá.

Stížnost na vysílací radu

Proti vlídnému postoji vůči Ortelu se na Facebooku ohradil jen člen kapely Chinaski František Táborský. "A česká pop music tomu spokojeně tleská!! Ano, stydím se za sebe. Nemohu mluvit za celou kapelu, ale toto je můj soukromý názor," napsal.

Poslanec Jan Chvojka (ČSSD) napsal, že pravidla Českého slavíka umožňují vyřadit ze soutěže ty, kdo porušují dobré mravy. A žádá Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, aby se vystoupením Ortelu a jeho frontmana, kterého považuje za neonacistu, zabývala.

„Veřejné vystoupení skupiny Ortel, která se hlásí k Rudolfu Hessovi, Adolfu Hitlerovi a dalším zločincům a je v textech svých písní otevřeně antisemitská, antimuslimská a hlásí se jimi i k fašismu a (neo)nacismu, považuji za otřesné a odsouzeníhodné,“ napsal Chvojka.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tropické počasí ukončí v Čechách v neděli večer bouřky

Od nedělního večera mohou do Čech dorazit silné bouřky, které bude provázat nárazový vítr, kroupy a přívalové srážky. Výstraha meteorologů platí pro české kraje zatím do pondělního rána. 

Víkend a na části území i pondělí budou provázet tropické teploty, většinou kolem 31 stupňů Celsia, někde může ale teploměr překročit 34 stupňů. Kvůli pokračujícímu horkému a suchému počasí dál platí varování meteorologů před nebezpečím vzniku a šíření požárů.

V neděli pozdě odpoledne, večer a v noci na pondělí očekávají meteorologové v Čechách - s výjimkou východních - silné bouřky s nárazy větru kolem 70 kilometrů v hodině, kroupami a přívalovými srážkami, při nichž může napršet asi 30 milimetrů vody. "Silné bouřky se mohou ojediněle vyskytovat i v dalších dnech," dodali meteorologové.

Lokální přívalový déšť může ojediněle rozvodnit malé toky, zatopit podchody, podjezdy či sklepy. Nárazy větru mohou lámat větve stromů, upozornili meteorologové. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. Při řízení vozidla v bouřce je vhodné snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy