Video: Jak přežít tragickou lásku? Odpověď hledá Honey, společná hra Dejvického divadla a La Putyky

Hana Slívová Hana Slívová
9. 11. 2017 16:40
Pražské Dejvické divadlo a soubor nového cirkusu Cirk La Putyka spojily síly a připravily představení Honey, v němž se hraje, zpívá, mluví i provádí akrobacie. Představení je inspirované reálným příběhem dívky - klientky psychologa Luboše Smékala, s nímž režisér Miroslav Krobot hru vymyslel. S nápadem na společný projekt ovšem před čtyřmi lety přišel principál La Putyky Rosťa Novák. Honey má premiéru 12. listopadu.
Dejvické divadlo a Cirk La Putyka představí svůj společný projekt- představení Honey. Spolupracovali na něm herci a akrobati z obou souborů. | Video: Zdeněk Bašus

Herečka Jenovéfa Boková drkotá zuby v jakési ledové komoře, za chvíli už ale - zavěšená na popruzích - visí ve vzduchu hlavou dolů. Pár minut poté už stojí nohama pevně na zemi a coby roztleskávačka poskakuje ve společné choreografii s růžovou a černou rekvizitou.

Pražské Dejvické divadlo spolu s Cirkem La Putyka připravilo netradiční představení Honey, v němž kombinuje herectví, zpěv, mluvené slovo a akrobacii. Pro oba soubory tak šlo o výzvu: pro herce z Dejvického divadla je představení fyzicky o dost náročnější, akrobati z La Putyky si zase vyzkoušeli činohru.

Hru vymyslel režisér Dejvického divadla Miroslav Krobot se svým kamarádem Lubošem Smékalem, který pracuje jako psycholog. Inspirací jim byla Smékalova klientka a její příběh.

"Je to love story o tom, jak přežít obtížnou nebo tragickou lásku," říká Krobot s tím, že s nápadem na společný projekt přišel před čtyřmi lety principál Cirku La Putyka Rosťa Novák. "Ani jedno divadlo ale nemělo čas, teprve před rokem jsme si řekli, že představení bude mít premiéru v listopadu."

Rosťa Novák dodává, že chtěl připravit představení, jež nejen během tvůrčího procesu obohatí umělce obou divadel, ale především zasáhne všechny smysly diváka.

Pro úspěch inscenace, pojmenované podle hlavní hrdinky, je podle režiséra Krobota klíčový fakt, že si herci z obou souborů osobnostně sedli. Se smíchem pak dodává, že akrobati nejsou tolik zhýčkaní jako herci.

Kromě Jenovéfy Bokové, která ve hře zastoupila těhotnou členku Dejvického divadla Marthu Issovou, s dejvickými zkoušel i Vladimír Polívka. "V představení hraju spoustu rolí - tanečníka, záletníka v bordelu, prehistorické zvíře a zvířátko," vypočítává. I on potvrzuje, že natrénovat představení pro něj bylo fyzicky velmi náročné.

Miroslav Krobot podotýká, že jednou z nejtěžších věcí pro něj jako pro režiséra bylo nevyužít veškeré "pěkné věci", které se nabízely. 

"Ti lidi z La Putyky jsou tak šikovní a umí tolik atraktivních věcí, že mi bylo líto zbavovat se jich. Ale bylo to ve prospěch inscenace a vyprávěného příběhu," vysvětluje.

Honey bude mít v pražském prostoru Jatka 78 premiéru 12. listopadu. Poté se bude Miroslav Krobot v Dejvickém divadle věnovat režírování šestidílného seriálu Zkáza Dejvického divadla. Projekt vzniká ve spolupráci s Českou televizí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Nejméně dva mrtvé a až 20 zraněných si vyžádaly výbuchy bomb v afghánském Dželálábádu. Tamní oblast je považována za baštu Islámského státu.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy