Městečko Fake news, novinka od souboru 11:55, se inspirovalo světem hoaxů, South Parkem i Twin Peaks

Kultura Kultura
29. 11. 2017 15:38
Divadelní soubor 11:55, talentovaná herecká skupina vzešlá ze společných studií na DAMU, nachystal nové představení Městečko Fake news. Detektivka plná nekorektního humoru v režii Kashy Jandáčkové se inspiruje tématem dezinformací a hoaxů v digitálním světě médií. Jandáčková, vítězka letošní Ceny Evalda Shorma, režíruje autorskou inscenaci v úzké spolupráci s herci a přiznává i inspiraci seriály South Park nebo Městečko Twin Peaks. K tomu hra ostatně přímo odkazuje formou mysteriózní detektivky a expresionismem, iracionální stavbou děje nebo surreálným vyjadřováním. Představení se hraje na scéně Jatka 78, první tři reprízy jsou už vyprodané. Od ledna se Městečko stěhuje do NoD Roxy.
Městečko Fake news.
Městečko Fake news. | Foto: Jatka 78
 

Právě se děje

před 52 minutami

Ministryně financí Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká takzvaného časového testu při prodeji investičních bytů. Další v dnešní Partii televize Prima Schillerová upřesnit nechtěla, protože nebyly projednány s koaliční sociální demokracií. Totéž se týká daňového osvobození příjmů z prodeje bytů.

Příjmy z prodeje investičních bytů se nedaní v případě, že je majitelé vlastní nejméně pět let, uvedla ministryně. Lhůtu by chtěla prodloužit na 15 let. Opatření by podle ministryně mohlo podpořit vlastnické bydlení lidí, kteří by byt také skutečně užívali, stát by mohl získat kolem 600 milionů korun ročně.

"Mám tam ještě tři, čtyři věci," uvedla Schillerová. Pokud by na nich byla v koalici shoda, ukončení těchto daňových výjimek by přineslo podle ní dvě až tři miliardy korun.

Koalice se nedávno dohodla na zavedení nedaněného stravenkového paušálu pro zaměstnance, který by měl fungovat vedle klasických stravenek. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Změna kritizovaná zejména odbory má být součástí daňového balíčku, který by měl platit od roku 2021.

před 1 hodinou

Na cenách Goya uspěl Almodóvarův film Bolest a sláva

Sedm španělských cen Goya včetně těch za režii a nejlepší film získalo Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara. Sošku za herecký výkon na galavečeru ve své rodné Malaze převzal Antonio Banderas. V Bolesti a slávě hraje stárnoucího režiséra, jehož předobrazem byl sám Almodóvar. Pět cen dostalo drama ze španělské občanské války Mientras dure la guerra (Dokud je válka) režiséra Alejandra Amenábara. Nejlepší herečkou je Belén Cuestaová z dramatu La Trinchera Infinita (Nekonečný zákop), jež vypráví o muži skrývajícím se za frankistické diktatury ve svém domě. Cenu pro nejlepší evropský film si odnášejí Bídníci francouzského režiséra malijského původu Ladje Lye.

Zdroj: ČTK
Další zprávy