Krobot, Novák, osm herců a osm akrobatů. Cirk La Putyka uvede společný projekt s Dejvickým divadlem

ČTK ČTK
14. 9. 2017 15:34
Vrcholem třetí sezony multikulturního prostoru Jatka 78 v Praze bude společný projekt Cirku La Putyka a Dejvického divadla. Na Jatkách budou dále hostovat přední novocirkusové soubory a divadelní velikáni jako Cirkus Cirkör, Circa, Burnt Out Punks, mim Thomas Monckton, Familie Flöz či oceňovaná show Backbone australského kolektivu Gravity&Other Myths.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Economia

Společná inscenace Honey Cirku La Putyka a Dejvického divadla bude vrcholem třetí sezony multikulturního prostoru Jatka 78 v Praze. Premiéra je nachystaná na 12. listopadu.

Příběh v ní spojí dva významné soubory, jejichž cílem je vytvořit nový a unikátní divadelní zážitek. Na scéně se potká osm herců a osm akrobatů pod režijním vedením Miroslava Krobota a v choreografii Rostislava Nováka mladšího.

"Příprava trvala více než rok. S Lubošem Smékalem jsme napsali scénář, který vychází ze skutečné události, a pojmenovali ho podle hlavní hrdinky Honey. Vznikal kostrbatě, protože režisér v mé osobě byl nejistý, jak by měla inscenace vypadat. Spoluautorovi jsem se nesvěřil s obavou, že ani tak přesně nevím, jak se mají prolnout poetiky obou souborů. Později jsme naštěstí zjistili, že právě hra s několika neznámými je to, co nás zajímá," charakterizoval to Krobot. S olomouckým psychologem a spolužákem z gymnázia Smékalem spolupracoval už na scénářích ke svým filmům Díra u Hanušovic a právě dokončovaného Kvarteta.

Zásadním milníkem sezony bude skandinávský nový cirkus, kdy se během října na Jatkách78 vystřídají tři špičkové soubory. Největším lákadlem bude česká premiéra Cirkusu Cirkör, jehož členové nejednou vyprodali Letní Letnou. Stejně jako ohnivý soubor Burnt Out Punks, který festival před lety otevíral. Pro rodiny s dětmi zahraje finský Clunker Circus v režii Maksima Komara; známý je jako režisér inscenací Batacchio a Slapstick Sonata od Cirku La Putyka.

"Podařilo se nám sestavit program až do června. Cirk La Putyka na prosinec chystá měsíc kabaretu, více než třicet repríz projektu Roots. Opět tak proměníme naše hlediště v kabaretní sezení, kam se během představení bude nosit jídlo a pití. V lednu představíme špičku letošního festivalu v Edinburghu - australský soubor Circa. Na jaře se vrátí mim Thomas Monckton a s novým projektem i úspěšná Familie Flöz, mezinárodní divadlo masek působící v Berlíně," uvedl ředitel Jatek 78 Štěpán Kubišta. Program pamatuje i na dětské publikum a projekty rezidentů a přátel včetně souborů 11:55, Divadlo Vosto5 či 420PEOPLE.

Třetí sezonu Jatek78 otevře několik novinek. Už 18. září Vít Neznal a kolektiv poprvé představí projekt Chyba zabývající se tématem omylů a chyb při vzniku a během divadelního představení. Neznal se opět obklopil talentovanými artisty ze Švýcarska, Francie, Česka a Slovenska. Další zářijovou premiéru uvedou tanečníci z Národního divadla Dekkadancers, půjde o inscenaci Poslední večeře.

Pražský magistrát počítá při plánované rekonstrukci tržnice s centrem Jatka78 jako nájemcem. Ve vedlejší hale 11A by mělo ve spolupráci s DAMU vzniknout tréninkové centrum pro nový cirkus a pohybové divadlo. Podle Kubišty bylo v minulé sezoně prodáno 40 810 vstupenek.

Tři soubory první generace českých artistů, kteří studují zahraniční cirkusové univerzity vystupují v rámci festivalu Mladá cirkusová krev. | Video: Zdeněk Bašus
 

Právě se děje

Další zprávy