Byla tu vůbec nějaká revoluce? Studio Hrdinů chystá festival #LutherLenin, kde se o tom bude mluvit

Kultura Kultura
29. 11. 2017 14:27
Pražské Studio Hrdinů bude 2. prosince hostit festival s názvem #LutherLenin. Autorským čtením, performancemi, diskusemi a přednáškami na téma revoluce a její proměny v čase si chce připomenout výročí 100 let od bolševické revoluce a také 500 let od náboženské reformace Martina Luthera. Všechny programy se budou živě streamovat pod názvem Rádio #LutherLenin. Posluchači tak mohou festival sledovat nejen naživo v divadle, ale třeba i prostřednictvím chytrých telefonů.
Co hipster, to kazatel?
Co hipster, to kazatel? | Foto: Studi Hrdinů

Tři scény neboli tři rozhlasové stanice, celkem 36 hodin programu, desítky hostů. Tak bude vypadat mezinárodní festival #LutherLenin, který 2. prosince proběhne v pražském Studiu Hrdinů.

Autorská čtení, performance, diskuse i přednášky, které se od sobotního poledne uskuteční na různých místech této divadelní scény, mají společné téma: revoluci, její proměny v čase a s ohledem na vliv médií.

"V roce 2017 si svět připomíná dvě velké revoluce: Lutherovu náboženskou reformaci před pěti sty lety a Leninovu kulturně-politickou revoluci před sto lety," říká programový ředitel spolupořádajícího Goethe-Institutu Jakob Ráček.

"Zeptali jsme se proto českých a německých umělců, performerů, sociologů i ekonomů na to, jakou roli hrají Lutherovy a Leninovy revoluční myšlenky v  době sociálních sítí a hashtagů," dodává.

Na třech scénách pojatých jako rozhlasové stanice se souběžně rozeběhne dvanáctihodinový program, v rámci kterého budou diskusi udávat otázky typu "Byla tu vůbec nějaká revoluce?", "Co hipster, to kazatel?" a "Je přispívání na Facebook manifestace?".

Státní vysílání tak okomentuje situace jako v autoritářském státě. Privátní vysílání se zasadí o zábavu udávanou soukromými zájmy. Komunitní vysílání pak bude simulovat pozici rádia v nestabilní době, například po válce či v průběhu revolucí.

Dorazí i ekonom Sedláček a filozof Petříček

Rozhlas je podle organizátorům ústředním prvkem večera proto, že se jako první prosadil na poli masmédií. První rozhlasové vysílání v Československu proběhlo v roce 1923. 

Všechny programy se budou živě streamovat pod názvem Rádio #LutherLenin. Posluchači tak mohou festival sledovat nejen naživo v divadle, ale třeba i prostřednictvím chytrých telefonů.

Mezi hosty projektu #LutherLenin budou například německý mediální historik Andreas Bernard, japonský mediální aktivista Sazae-Bot, filmový režisér Alexander Kluge, filozof Miroslav Petříček, ekonom Tomáš Sedláček či kunsthistorička Milena Bartlová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy