Zemřel jeden z nejvýznamnějších španělských spisovatelů současnosti Juan Goytisolo, bylo mu 86 let

ČTK ČTK
4. 6. 2017 18:01
Juan Goytisolo, básník, esejista a jeden z největších současných španělských spisovatelů zemřel v neděli ve věku 86 let. Byl laureátem Cervantesovy ceny, hodně cestoval a platil také za prostředníka mezi různými kulturami i náboženstvími, stejně tak jako kritického intelektuála. V roce 1968 odsoudil sovětskou okupaci Československa, ale kritizoval také španělský režim Franciska Franka. Zemřel v svém domě v marockém Marrákeši.
Španělský král předává Juanovi Goytisolovi Cervantesovu cenu.
Španělský král předává Juanovi Goytisolovi Cervantesovu cenu. | Foto: ČTK

Madrid/Marrákeš - Španělský experimentální básník, esejista a prozaik Juan Goytisolo, označovaný za jednoho z největších španělských současných autorů, v neděli ve věku 86 let zemřel ve svém domě v marockém Marrákeši.

O smrti laureáta Cervantesovy ceny za rok 2014 informovala literární agentura Carmen Balcells. Kritický intelektuál Goytisolo platil za prostředníka mezi kulturami a náboženstvími, mezi západním a arabským světem.

Vyrostl v Barceloně, už v roce 1956 ale jako rozhodný odpůrce režimu diktátora Franciska Franka odešel do dobrovolného exilu v Paříži. Ve Španělsku byla jeho díla od roku 1963 do Frankovy smrti v roce 1975 zakázána.

V 60. letech podnikl Goytisolo mnoho dlouhých cest, mimo jiné do Latinské Ameriky, severní Afriky a na Blízký východ. Poté působil na různých amerických univerzitách. V roce 1968 veřejně odsoudil invazi sovětských vojsk do tehdejšího Československa.

Po smrti své dlouholeté manželky, francouzské spisovatelky, překladatelky a herečky Monique Langeové v roce 1996 se Goytisolo usadil v Maroku a konvertoval k islámu. Tam adoptoval tři děti, které v závěti stanovil svými univerzálními dědici.

V českých a slovenských překladech vyšly například Goytisolovy romány Za Gaudím v Kappadokii a jiné eseje, Súboj v raji, Ostrov, Spodina, Níjarské úhory nebo Cirkus.

V roce 2012 byla Goytisolovi na Festivalu spisovatelů Praha udělena cena Spirose Vergose za svobodu projevu.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy