reklama
 
 

Zemřel jeden z nejvýznamnějších španělských spisovatelů současnosti Juan Goytisolo, bylo mu 86 let

4. 6. 2017 18:01
Juan Goytisolo, básník, esejista a jeden z největších současných španělských spisovatelů zemřel v neděli ve věku 86 let. Byl laureátem Cervantesovy ceny, hodně cestoval a platil také za prostředníka mezi různými kulturami i náboženstvími, stejně tak jako kritického intelektuála. V roce 1968 odsoudil sovětskou okupaci Československa, ale kritizoval také španělský režim Franciska Franka. Zemřel v svém domě v marockém Marrákeši.

Madrid/Marrákeš - Španělský experimentální básník, esejista a prozaik Juan Goytisolo, označovaný za jednoho z největších španělských současných autorů, v neděli ve věku 86 let zemřel ve svém domě v marockém Marrákeši.

O smrti laureáta Cervantesovy ceny za rok 2014 informovala literární agentura Carmen Balcells. Kritický intelektuál Goytisolo platil za prostředníka mezi kulturami a náboženstvími, mezi západním a arabským světem.

Vyrostl v Barceloně, už v roce 1956 ale jako rozhodný odpůrce režimu diktátora Franciska Franka odešel do dobrovolného exilu v Paříži. Ve Španělsku byla jeho díla od roku 1963 do Frankovy smrti v roce 1975 zakázána.

V 60. letech podnikl Goytisolo mnoho dlouhých cest, mimo jiné do Latinské Ameriky, severní Afriky a na Blízký východ. Poté působil na různých amerických univerzitách. V roce 1968 veřejně odsoudil invazi sovětských vojsk do tehdejšího Československa.

Po smrti své dlouholeté manželky, francouzské spisovatelky, překladatelky a herečky Monique Langeové v roce 1996 se Goytisolo usadil v Maroku a konvertoval k islámu. Tam adoptoval tři děti, které v závěti stanovil svými univerzálními dědici.

V českých a slovenských překladech vyšly například Goytisolovy romány Za Gaudím v Kappadokii a jiné eseje, Súboj v raji, Ostrov, Spodina, Níjarské úhory nebo Cirkus.

V roce 2012 byla Goytisolovi na Festivalu spisovatelů Praha udělena cena Spirose Vergose za svobodu projevu.

autor: ČTK | 4. 6. 2017 18:01

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama