Zemřel tvůrce Mlčení jehňátek. Americký režisér Jonathan Demme trpěl rakovinou, bylo mu 73 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 4. 2017 22:29
Ve středu zemřel ve věku 73 let americký režisér Jonathan Demme. Newyorský rodák trpěl rakovinou. Největší slávu mu přinesl film Mlčení jehňátek, který se stal třetím snímkem v historii, který získal všech pět nejcennějších Oscarů - za film, režii, scénář i oba hlavní herecké výkony. Úspěch Mlčení jehňátek zopakoval Demme o tři roky později filmem Philadelphia, kde hlavní roli ztvárnil Tom Hanks.
Americký režisér Jonathan Demme.
Americký režisér Jonathan Demme. | Foto: Reuters

Washington - Ve věku 73 let ve středu zemřel americký režisér Jonathan Demme, mimo jiné tvůrce filmu Mlčení jehňátek. Informoval o tom magazín Variety s tím, že Demme trpěl rakovinou.

"Jonathan Demme byl skvělým umělcem, lidumilem a vřelým kolegou, který vás povzbudil. Znám jen velmi málo lidí, jako bylo on. Bude nám chybět," reagoval Demmeův americký režisérský kolega Ron Howard.

Podobně se vyjádřil i americký spisovatel Stephen King. "Hluboce mě zarmoutilo, když jsem se dozvěděl, že můj přítel, soused a kolega Jonathan Demme skonal. Byl jedním z těch skutečně dobrých lidí. Chybíš mi, kamaráde," uvedl King.

Soustrast mezitím vyjádřili mimo jiné herci Elijah Wood, Michael McKean či Pat Healy nebo americký hudebník Steven Van Zandt, který Demmeho označil za jednu z nejúžasnějších duší na planetě.

Demme pocházel z Baldwinu ve státě New York. Filmu se začal věnovat již při studiu na univerzitě, kdy psal filmové recenze. Jako režisér pak debutoval v roce 1974, ale mezinárodní ohlas mu přinesl až o šest let později snímek Melvin a Howard o setkání dělníka s podivínským milionářem. Popularitu si pak získala i komedie Něco divokého z roku 1986, v níž si osudovou ženu zahrála Melanie Griffithová.

Zásadní zlom v kariéře přišel s thrillerem Mlčení jehňátek (1991). V jednom z nejtemnějších příběhů filmové historie pátrá agentka FBI Starlingová (Jodie Fosterová) po sériovém vrahovi zvaném Buffalo Bill, který své oběti stahuje z kůže. Jejím rádcem se stává psychopat a psychiatr v jedné osobě Hannibal Lecter (Anthony Hopkins), zavřený v přísně střeženém vězení.

Mlčení jehňátek se stalo třetím snímkem v historii, který získal všech pět nejcennějších Oscarů - za film, režii, scénář i oba hlavní herecké výkony. Stejného triumfu předtím dosáhlo pouze melodrama Stalo se jedné noci režiséra Franka Capry a také Přelet nad kukaččím hnízdem Miloše Formana.

Úspěch Mlčení jehňátek zopakoval Demme o tři roky později filmem Philadelphia, kde se hlavní role ujal Tom Hanks.

V dalších letech však Demme na tyto dva hvězdné filmy již nenavázal, úspěch nemělo nadpřirozené drama z prostředí černošských otroků Milovaná (1998) a nepodařil se ani thriller Pravda o Charliem (2002).

V 90. letech se Demme postupně stále více začal věnovat producentskému řemeslu v rámci své společnosti Clinica Estetico. Vedle celovečerních filmů natočil i videoklipy, například pro Suzanne Vega a Bruce Springsteena. Jeho posledním snímkem byla hudební komedie Nikdy není pozdě (2015) s Meryl Streepovou v roli rockové zpěvačky a kytaristky.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy