Strávit něčím spoustu času zbytečně. Islanďan napsal novelu o tom, jak se nic nedaří

Tereza Semotamová Tereza Semotamová
9. 4. 2021 17:30
Okno na jih se jmenuje česky nedávno vydaná novela o psaní a pozorování chodu přírody, života i malé vesničky. Na jejím okraji se islandský autor Gyrðir Elíasson ukryl v kamarádově domě, aby psal.
Islandský autor se ukryl v kamarádově domě, aby psal. Ilustrační snímek z islandského pobřeží.
Islandský autor se ukryl v kamarádově domě, aby psal. Ilustrační snímek z islandského pobřeží. | Foto: Shutterstock

Z metropole Reykjavíku odjel před problémy, o nichž nic moc nevíme. Psaní podřizuje svůj harmonogram, svůj život. V době orientované na výkon a výsledek však musí konstatovat, že ne, nepostupuje dál, a výsledkem jeho úsilí je jen marná snaha, dopisy, které nikdy neodešle, ale spálí v kamnech. A ještě čas. Čas, který tou snahou strávil.

Víme jen málo o tom, na čem spisovatel pracuje. Z útržků informací se dozvídáme, že to má být román o páru, který se snaží vzkřísit svůj vztah na dovolené. Spisovatel se ale marně snaží vdechnout postavám život. Ztrácejí se mu před očima.

Gyrdir Eliasson je držitelem Islandské literární ceny.
Gyrdir Eliasson je držitelem Islandské literární ceny. | Foto: Johannes Jansson

Mnohem více se dozvídáme o tom, co dělá dalšího. Má problémy s psacím strojem, protože některá písmena selhávají. Je obklopen spoustou umění, k němuž se v zápiscích vyjadřuje. Novela se tak stává poctou tvůrčímu procesu a snažení, které může vyjít naprázdno. Nebo jednou sloužit jinému k jeho občerstvení, povznesení, ba dokonce záchraně. Ostatně Okno na jih je pokračováním volné trilogie, jejíž první díl se věnoval malířské tvorbě a jejím tvůrčím spíše neúspěchům než úspěchům. I když kdo ví, co je vlastně úspěch?

Podobně je to s vnějším děním, které spisovatel pozoruje a zaznamenává, ale zůstává vůči němu netečný: ať je to chování prodavače a servírky v kavárně, nebo dění v Sýrii či počínání dnes již nežijícího Usámy bin Ládina. Jedná se o projevy srovnatelné s islandským počasím a faunou i flórou. Také ta se trochu mění, ale zase ne tak moc, aby člověka zaujala na ploše více než pár vět.

Text ovšem postupně obsáhne všechna čtyři roční období, takže je to nakonec především příroda, kdo všemu vládne. A člověk jen pozorovatelem v úkrytu, který dění nemá pod kontrolou. A na rozdíl od zbytku světa se nesnaží cokoli si osedlat.

Tvůrčí krize se mísí s krizí osobní. Hrdina jen laxně hovoří se svojí matkou, dopisy od zřejmě kdysi blízké osoby, které mu přicházejí, rovnou pálí a nečte. Bojí se, že jeho kamarád by se do domu na venkově mohl chtít vrátit, a návštěvy mu rozmlouvá. Později už ani nenabíjí mobil, není potřeba být pro kohokoli dostupný. Ani tvořit nejde. Přituhuje existenciálním způsobem, autor se ztrácí sám v sobě, svých záměrech, pravidlech. Pozorování světa a nasávání tvorby jiných zachraňuje. To jsou situace, které při tvůrčím úsilí nejsou nijak ojedinělé, avšak málokdo je dokáže ztvárnit tak plasticky jako Gyrðir Elíasson.

Nyní přichází chvíle, kdy si musíme vyjasnit, kdo píše o kom. Román vypráví o tom, jak spisovatel není schopen napsat román, ale knihu předznamenává zaprvé sdělení "upozorňujeme, že autor knihy není autor knihy" a také citát Thomase Manna: "Spisovatel je ten, komu psaní činí větší potíže než ostatním."

Už nad těmi dvěma větami lze chvíli meditovat před, během i po četbě. Otázkou je, proč autor považoval za důležité je sdělit. O šedesátiletém držiteli Islandské literární ceny Elíassonovi se ví, že je velmi plodný a odmítá se účastnit jakýchkoli propagačních aktivit. Tady nám ale jednou provždy sděluje, že ne, opravdu nevypráví o sobě.

Obal novely Okno na jih.
Obal novely Okno na jih. | Foto: Kalich

Kniha je psaná ve formě zápisků strohým stylem, ostatně Elíassonovým prózám se vzhledem k jeho stylu i textové úspornosti říká "anorektické". Míří ke střídmosti. Volí formu, která je metaforou pro totální osamění a ohlodanost zimní islandské přírody, kterou má na konci knihy možnost sledovat ze svého okna na jih. Nakonec se zdá být mnohem napínavější a energičtější než jeho vlastní život či vztahování se ke světu.

Text působí nahodile, ale Elíasson dobře ví, co dělá a kam chce čtenáře zavést. Stejně tak skvělý překlad Marty Bartoškové.

Výsledkem četby může být pocit, že tak nějak nemáme pod kontrolou nic. Je to především úlevné. Příroda je svéhlavá stejně jako třeba politické dění kolem nás. Jedinou reálnou vizí budiž příchod jara. Tato útlá kniha přímo vyzývá k pomalému čtení a zastavení se.

Gyrđir Elíasson: Okno na jih

(Přeložila Marta Bartošková)
Nakladatelství Kalich 2020, 128 stran, 170 korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Desítky tisíc Izraelců protestovaly proti justiční reformě

Protesty proti justiční reformě v Izraeli neutichly ani v sobotu, přestože se tento týden premiér Benjamin Netanjahu rozhodl ji odložit. Do ulic vyšly desítky tisíc lidí a požadovaly její úplně zrušení. Organizátoři protestů slíbili, že budou pokračovat v tlaku a budou požadovat zrušení plánů.

Premiér Benjamin Netanjahu v pondělí pozastavil reformu, aby umožnil jednání o kompromisu s opozičními stranami. Rozhodnutí přijal po rozsáhlých domácích nepokojích a vyjádření nesouhlasu z Washingtonu.

Izraelská média odhadují, že po celé zemi se protivládních protestů dnes zúčastnilo více než 150 tisíc lidí. Nejvíce jich bylo v centru Tel Avivu. Protestující měli vlajky a transparenty kritizující plány na oslabení Nejvyššího soudu.

před 5 hodinami

Nenávidí mě, prohlásil Trump o soudci, který má rozhodnout jeho kauzu

Soudce přidělený k případu obviněného bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa se jeho okolím nezabývá poprvé, informují americká média. Manhattanský soudce Juan Merchan minulý rok vynesl rozsudek nad Trumpovou společností Trump Organization, které nařídil zaplatit pokutu 1,6 milionu dolarů za daňové podvody.  Teď také předsedá procesu s Trumpovým bývalým poradcem v Bílém domě Stevem Bannonem.

Trump po svém obvinění o Merchanovi řekl, že ho soudce "nenávidí" a že "ho vybral okresní prokurátor Alvin Bragg". Bragga Trump označil za "loutku miliardáře George Sorose", která "dělá špinavou práci za prezidenta Joea Bidena". Americká média se však shodují v popisu Merchana jako soudce s dobrou pověstí, který má soudní síň vždy pod kontrolou, je dobře znalý práva a "neztrácí nervy".

Soudní mluvčí Lucian Chalfen řekl, že Merchan byl k Trumpovu náhodně vybrán jako předseda velké poroty, která v hlasování rozhodla o Trumpovu obvinění. Zvyklostí pak bývá, že soudce předsedající porotě předsedá i soudním procesům, které z práce poroty vzejdou.

před 6 hodinami

Barákova Fiorentina vyhrála na hřišti Interu

Fotbalisté Fiorentiny zvítězili v 28. kole italské ligy na hřišti Interu Milán 1:0. Záložník Antonín Barák nastoupil za hosty od 76. minuty. Bergamo vyhrálo na stadionu poslední Cremony 3:1. Turínský Juventus zdolal Veronu 1:0 a vyhrál třetí kolo za sebou.

O triumfu Fiorentiny na San Siru rozhodl v 53. minutě Bonaventura. "Fialky" bodovaly naplno v Serii A popáté za sebou a posunuly se na osmé místo. Naopak čtvrtfinalista Ligy mistrů prohrál třetí kolo po sobě a čtvrté z posledních pěti a zůstal na třetí pozici neúplné tabulky.

O dva body za Interem je páté Bergamo. Atalanta vstřelila v Cremoně vítězný gól v 72. minutě zásluhou Bogy, pojistku přidal v nastavení střídající Lookman.

Výhru sedmého Juventusu nad Veronou vystřelil po změně stran Kean. "Starou dámu" dělí čtyři body od čtvrtého místa, které jako poslední zaručuje účast v Lize mistrů. Obhájce titulu AC Milán má ale k dobru nedělní utkání na hřišti suverénního lídra Neapole.

Italská fotbalová liga - 28. kolo:

Cremona - Bergamo 1:3 (56. Ciofani z pen. - 44. De Roon, 72. Boga, 90.+3 Lookman), Inter Milán - Fiorentina 0:1 (53. Bonaventura), Juventus Turín - Hellas Verona 1:0 (56. Kean).

Tabulka:

1. Neapol 27 23 2 2 64:16 71
2. Lazio Řím 27 15 7 5 42:19 52
3. Inter Milán 28 16 2 10 47:32 50
4. Bergamo 28 14 6 8 47:32 48
5. AC Milán 27 14 6 7 44:36 48
6. AS Řím 27 14 5 8 35:26 47
7. Juventus Turín 28 18 5 5 46:22 44
8. Fiorentina 28 11 7 10 33:31 40
9. Udine 27 9 11 7 37:31 38
10. Boloňa 27 10 7 10 33:36 37
11. FC Turín 27 10 7 10 29:33 37
12. Sassuolo 27 10 6 11 35:40 36
13. Monza 27 9 7 11 32:37 34
14. Empoli 27 6 10 11 24:36 28
15. Lecce 27 6 9 12 24:32 27
16. Salernitana 27 6 9 12 31:47 27
17. Spezia 27 5 9 13 23:43 24
18. Hellas Verona 28 4 7 17 22:42 19
19. Sampdoria Janov 27 3 6 18 16:44 15
20. Cremona 28 1 10 17 23:52 13

Poznámka: Juventusu bylo odečteno 15 bodů kvůli finančním podvodům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy