Podcast: Mezi mnou, střevlíkem a kytkou není až takový rozdíl, říká Nevrlý

Petr Vizina Petr Vizina
7. 4. 2021 18:00
S přírodovědcem a poutníkem, sedmaosmdesátiletým Miloslavem Nevrlým, o jeho slavných Karpatských hrách, radostné chudobě, panáku rumu a jednotě s vesmírem.
Miloslav Nevrlý
Miloslav Nevrlý | Foto: Milan Jaroš / Týdeník Respekt
Miloslav Nevrlý v pracovně svého libereckého domku při natáčení s autorem podcastu Na dotek Petrem Vizinou. | Foto: Kristýna Pružinová
Přírodovědec a cestovatel Miloslav Nevrlý doma v Liberci. | Foto: Petr Vizina
Miloslav Nevrlý se svou ženou. | Foto: Petr Vizina
Miloslav Nevrlý | Foto: Milan Jaroš / Týdeník Respekt
Miloslav Nevrlý | Foto: Milan Jaroš / Týdeník Respekt
Původní vydání Karpatských her z roku 1982. Kniha vyšla jako neveřejná, určená pouze pro potřeby turistických oddílů. | Foto: Repro Aktuálně.cz
Obálka prvního oficiálního vydání Karpatských her z roku 1986. | Foto: Repro Aktuálně.cz
První porevoluční vydání Karpatských her z roku 1992. | Foto: Repro Aktuálně.cz
Další vydání Karpatských her, tentokrát poprvé s novou číslicí na začátku letopočtu - rok vydání 2000. | Foto: Repro Aktuálně.cz
Výpravné vydání Karpatských her z roku 2006. | Foto: Repro Aktuálně.cz
Umělecky a bibliofilsky pojaté vydání legendární Nevrlého knihy vyšlo v roce 2017. | Foto: Repro Aktuálně.cz
Obálka dosud posledního vydání Karpatských her z roku 2020. Anglická verze vyšla jako e-kniha v překladu Benjamna Lovetta. | Foto: Repro Aktuálně.cz
Miloslav Nevrlý ve svých "mladých letech". | Foto: Archiv Miloslava Nevrlého
V zátoce Bílého pavouka na Velké Jizerské louce v létě 1974. | Foto: Archiv Miloslava Nevrlého
Se synem Ondrou při táboření v týpí na řece Švarcavě u Kaplice v létě 1975. | Foto: Archiv Miloslava Nevrlého
Velikonoce 1971 na Smědé u Černous se třemi vlastními dětmi (dole) a s rodinou Miloše Zapletala. | Foto: Archiv Miloslava Nevrlého

"Sám se divím, že ještě po téměř padesáti letech Karpatské hry někdo čte. Dokonce někdy mluvím s lidmi, o kterých bych nikdy neřekl, že dokážou přespat pod širákem nebo rozdělat oheň. Nadšeně mi sdělují, jak pro ně byla ta kniha důležitá," říká s nepředstíraným překvapením autor slavné knihy, která se nedávno dočkala dalšího vydání.

Podcast s Miloslavem Nevrlým si můžete poslechnout zde:

Původně text vyšel neoficiálně jako průvodce horami v době, kdy nejenže neexistovaly satelity a navigace GPS, ale ani dostupné mapy. Miloslav Nevrlý psal své knihy pro skauty v časech, kdy jim komunisté zakazovali, aby si tak říkali a aby se vůbec sdružovali. Jejich v zásadě ilegální poutě tak směřovaly do rumunských Karpat.

Postupně své knihy o horách autor rozšířil o průvodce dospíváním. Když Nevrlý popisuje "cestování nalehko", vystihne tím víc než praktické ohledy při horské turistice. Rýsuje ideál neulpívající na majetku, orientovaný na poutníkovu svobodu, hrdě odmítající svody mlsnosti, lenosti nebo marnivosti.

Skautský vedoucí a horský solitér s doktorským titulem z přírodních věd v Karpatských hrách zachytil fascinaci okolním světem. V tomto smyslu se jeho psaní blíží dědictví velkých postav duchovních dějin, jako byli František z Assisi nebo východoevropští chasidé.

V Nevrlého přístupu lze najít shodu například s myšlením filozofa Erazima Koháka, který dobrovolnou skromnost pokládal za "náročnost ve výběru". Tu Nevrlý prosazuje také v partnerských vztazích.

V Karpatských hrách například poznamená, že "je lepší se milovat jen jednou, jedinkrát v životě s divokou jižní princeznou a za trest zemřít než tisíckrát objímat lenivého lemura".

Krom svého nejznámějšího díla napsal i Knihu o Jizerských horách, Chválu Zadní země o Českém Švýcarsku nebo Podivuhodné chvíle se Sluneční písní, což je komentář k poémě Františka z Assisi. Svou fascinaci ptactvem pak vtělil do textu nazvaného Moje ptačí roky.

Podcast Na dotek tentokrát vyrazil do terénu, do nenápadného patrového domu na kraji Liberce, kde Miloslav Nevrlý bydlí. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila nehoda kamionu, ve směru na Brno zůstává uzavřena

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku zastavila v pondělí večer nehoda kamionu. Policie ráno po 12 hodinách obnovila provoz ve směru na Prahu. Směr na Brno zůstává zavřený, od 161. kilometru stojí na dálnici kolona kamionů.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 4 minutami

Výroba piva loni klesla o 6,9 procenta, lidé ho vypili nejméně od 60. let

Pivovary v Česku loni uvařily 20,1 milionu hektolitrů piva, meziročně výstav klesl o 6,9 procenta. Spotřeba piva na obyvatele loni klesla o zhruba sedm litrů, tedy 14 velkých piv, na 135 litrů, a byla tak nejnižší od 60. let minulého století. Za poklesem výroby stojí koronavirové restrikce a omezení provozu restaurací v ČR, ale i v zahraničí, sdělili zástupci Českého svazu pivovarů a sladoven.

Předloni byla výroba rekordní, činila 21,6 milionu hektolitrů. "Jako pivovarníci sledujeme údaje už od roku 1950. Já osobně mám hodně bohaté zkušenosti, ale takovou situaci jsem ještě nezažil. Nepamatuji, že by na tom kdy hospody a restaurace byly tak špatně," uvedl předseda svazu František Šámal. V restauracích se loni vypila čtvrtina piva, předloni šlo o třetinu.

Loni poprvé po devíti letech klesl export, meziročně o 381 000 hektolitrů na zhruba pět milionů hektolitrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy