Podcast Na dotek: Když naši vyprávěli, se sestrou jsme utíkaly. Dnes mě to mrzí

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo Kosmas
28. 7. 2021 18:00
Se spisovatelkou Annou Strnadovou o 40 letech čekání na debut, rodinné historii volyňských Čechů nebo zmaru v jáchymovském lágru.

Před sedmi lety za sebou zavřela dveře ředitelny základní školy v Petrově nad Desnou, městečku nedaleko Šumperka, odkud pochází a kde přes tři desetiletí učila. Začala psát o příbězích i událostech, které ji zajímají.

O muži z jejího kraje, který za války omylem skončil ve wehrmachtu jako kuchař na válečné lodi minolovce, potom utekl k partyzánům a nakonec se dostal do československé armády ve Velké Británii. Nebo o své oblíbenkyni Boženě Němcové, které oproti skutečnosti přidala léta spokojeného života, aby se klasička české literatury konečně mohla v klidu těšit ze svých úspěchů.

Podcast s Annou Strnadovou si můžete poslechnout zde:

V nové knize nazvané … stačilo jen říct Jáchymov nyní Anna Strnadová vypráví příběh Miroslava Hampla, vězně z uranových dolů v 50. letech minulého století. V Jáchymově byl jako bývalý student z Baťových závodů na roční povinné praxi v dělnickém povolání. Za to, že pomohl politickému vězni na svobodu, se sám stal vězněm.

Za zaznamenání přitom v první řadě stojí vlastní příběh Strnadové. Rodiče patřili k volyňským Čechům, kteří se vrátili do vlasti. "Volyňští Češi byli zvyklí sejít se vždy v neděli na besedu vzpomínat. Hrozně mi to vadilo, vždy jsem utíkala, přišlo mi, že jsem jejich vzpomínky slyšela snad stokrát," vzpomíná spisovatelka.

"Byla to moje největší chyba. Nikdy jsem si jejich vzpomínky nezapsala. Tatínek prošel za války bojem u Dukly, chtěl vyprávět, ale neposlouchala jsem. Teď hledám po fragmentech u známých pamětníků, kteří ještě žijí, ale už jich mnoho není," dodává.

Vítejte u podcastu Na dotek, hostem Petra Viziny je dnes spisovatelka Anna Strnadová. Ukázku z její románové novinky čte Eva Srpová. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny
Foto: Aktuálně.cz

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Lukašenko vyřeší problém s migranty na polských hranicích do konce roku, slíbil

Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura RIA Novosti. Evropská unie obviňuje Lukašenkův autoritářský režim, že migrační krizi na vnější hranici EU vytvořil v odplatě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a zfalšování loňských prezidentských voleb. Lukašenko obvinění odmítá.

Polsko a částečně i Litva od léta čelí náporu tisíců migrantů, převážně z Blízkého východu, kteří se pokoušejí překročit hranice a dostat se dále do Evropské unie, cílem je často Německo. Migrační krize se vystupňovala na podzim, Varšava se rozhodla začít stavět na hranici s Běloruskem 5,5 metru vysokou zábranu. S Lukašenkem, jehož legitimitu EU odmítla po loňských volbách uznat, minulý měsíc dvakrát telefonicky hovořila končící německá kancléřka Angela Merkelová.

"Já jí (Merkelové) rovnou řekl, že se vynasnažím vyřešit tento problém do Nového roku, protože jej nepotřebujeme. Lidé (migranti) se potloukají po Minsku a Grodnu," uvedl podle ruské agentury Lukašenko.

Bělorusko podle něj požádá uprchlíky z Blízkého východu, kteří se v zemi nacházejí legálně s turistickými vízy, aby se vrátili zpět domů, protože "humanitární koridor" vedoucí do vytouženého Německa nebude. Dodal, že do Iráku se z Běloruska už vrátila více než tisícovka běženců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy