Podcast Na dotek: Dítě, manžel, práce, zkrátka rozehraný život. Ale ne ideálně

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo Kosmas
23. 6. 2021 17:00
Se spisovatelkou Zuzanou Říhovou o čtyřicátnících, kteří touží začít znovu, vlčích strategiích a povýšenosti intelektuálů.
Spisovatelka Zuzana Říhová.
Spisovatelka Zuzana Říhová. | Foto: Honza Mudra

"Pětačtyřicátníci už si nevyberou jiné dítě, jiného manžela nebo jinou práci. Jejich život je rozehraný, ale mají pocit, že ne ideálně," přibližuje spisovatelka a literární vědkyně Zuzana Říhová hlavní postavy svého románu Cestou špendlíků nebo jehel, který nedávno vydalo Argo. Jde o manželský pár pražských intelektuálů Bohumily a Bohumila, kteří s handicapovaným synem přesídlili do zapadlé pohraniční vsi.

Podcast se Zuzanou Říhovou si můžete poslechnout zde:

"Když se ocitnete na vesnici, kde se pokoušíte najít práci, můžete leda orat pole nebo pracovat v kravíně. Že víte, co je daktyl, je vám k ničemu," popisuje autorka životní situaci, kterou hrdinům narýsovala.

"Nemohu zastírat, že jsem poučený spisovatel," přiznává Říhová, která přednáší anglickou a americkou literaturu, působí v akademickém Ústavu pro českou literaturu a tři roky vedla katedru bohemistiky na univerzitě ve staroslavném Oxfordu.

Křestní jména Bohumil a Bohumila jsou "samovtipem" bez zvláštního významu, život na venkově je stísněnější než ve městě, horké léto všechny ve vsi deptá a v nehybném vzduchu se schyluje k thrillerovým scénám.

Symbolem nevyřčeného a nepřiznaného, které má moc člověka zahubit, je vlk, údajně žijící v lesích za vsí: "Za chalupou v noci pořád něco štěká. Když to vyprávěl v hospodě, nikdo mu nevěřil. Dívali se po sobě a na něj jen houkli: Co blbneš? Není možná. V Podlesí? A vlk?"

Co znamená, když tam člověka sežere psovitá šelma? Je to pohádka, metafora, nebo holý fakt?

Vítejte u podcastu Na dotek, hostem Petra Viziny je dnes spisovatelka a literární vědkyně Zuzana Říhová. Ukázku z její románové novinky čte Eva Srpová. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy