Podcast Na dotek: Dítě, manžel, práce, zkrátka rozehraný život. Ale ne ideálně

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo Kosmas
23. 6. 2021 17:00
Se spisovatelkou Zuzanou Říhovou o čtyřicátnících, kteří touží začít znovu, vlčích strategiích a povýšenosti intelektuálů.
Spisovatelka Zuzana Říhová.
Spisovatelka Zuzana Říhová. | Foto: Honza Mudra

"Pětačtyřicátníci už si nevyberou jiné dítě, jiného manžela nebo jinou práci. Jejich život je rozehraný, ale mají pocit, že ne ideálně," přibližuje spisovatelka a literární vědkyně Zuzana Říhová hlavní postavy svého románu Cestou špendlíků nebo jehel, který nedávno vydalo Argo. Jde o manželský pár pražských intelektuálů Bohumily a Bohumila, kteří s handicapovaným synem přesídlili do zapadlé pohraniční vsi.

Podcast se Zuzanou Říhovou si můžete poslechnout zde:

"Když se ocitnete na vesnici, kde se pokoušíte najít práci, můžete leda orat pole nebo pracovat v kravíně. Že víte, co je daktyl, je vám k ničemu," popisuje autorka životní situaci, kterou hrdinům narýsovala.

"Nemohu zastírat, že jsem poučený spisovatel," přiznává Říhová, která přednáší anglickou a americkou literaturu, působí v akademickém Ústavu pro českou literaturu a tři roky vedla katedru bohemistiky na univerzitě ve staroslavném Oxfordu.

Křestní jména Bohumil a Bohumila jsou "samovtipem" bez zvláštního významu, život na venkově je stísněnější než ve městě, horké léto všechny ve vsi deptá a v nehybném vzduchu se schyluje k thrillerovým scénám.

Symbolem nevyřčeného a nepřiznaného, které má moc člověka zahubit, je vlk, údajně žijící v lesích za vsí: "Za chalupou v noci pořád něco štěká. Když to vyprávěl v hospodě, nikdo mu nevěřil. Dívali se po sobě a na něj jen houkli: Co blbneš? Není možná. V Podlesí? A vlk?"

Co znamená, když tam člověka sežere psovitá šelma? Je to pohádka, metafora, nebo holý fakt?

Vítejte u podcastu Na dotek, hostem Petra Viziny je dnes spisovatelka a literární vědkyně Zuzana Říhová. Ukázku z její románové novinky čte Eva Srpová. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Podcast Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy