Podcast Na dotek: Provázel jsem mrtvého na druhý břeh, říká Václavek z Dunaje

Petr Vizina Petr Vizina
7. 7. 2021 18:00
S Vladimírem Václavkem, členem slavné kapely Dunaj, o smrti zpěváka Jiřího Kolšovského, sociálních sítích jako prostředku sebepoznání a loďce uvízlé na písku.

Toto není obyčejný rozhovor o rokenrolu. Basista, kytarista, zpěvák a skladatel Vladimír Václavek mluví o spoluhráči Jiřím Kolšovském, který žil v letech 1955 až 1998 a jehož smrtí skončilo "zlaté" období kapely Dunaj.

Sestava rozpoznatelná rovněž podle Kolšovského rozkřáplého hlasu i buřinky měla úspěch doma i ve světě. "Nějaký čas jsem mu dělal průvodce, aby přešel na druhou stranu," vzpomíná Vladimír Václavek na okolnosti Kolšovského úmrtí. "Před obřadní síní stál strom. Najednou jsem tam uviděl život i smrt a to, jak jsou naše boje malicherné, najednou jsem v tom viděl lásku i světlo," dodává.

Podcast s Vladimírem Václavkem si můžete poslechnout zde:

V roce 2019 měl premiéru celovečerní film Dunaj vědomí v režii Davida Butuly. Zachycuje, jak se kapela po 20 letech vyrovnává s tím, že nejvýraznější člen už nežije. Trojice se přesto rozhodne pokračovat s Vladimírem Václavkem jako zpěvákem.

Mezitím pokračuje Václavkova sólová dráha skladatele a zpěváka. Letošní album Fly… Tak leť! natočil ve spolupráci se specialistou na hudbu západní Afriky Pavlem Šmídem a špičkovými českými jazzovými či rockovými hudebníky.

Desku otevírá nezvykle přímočará píseň Spásonoši. "Kdybych nevěděl, co si počít, budu asi zachraňovat druhé," stylizuje se tu Václavek do role zachránců, spasitelů a vševědů, kteří nacházejí prostor k vyjádření na sociálních sítích.

V rozhovoru ale upozorňuje, že za určitých podmínek jsou sociální sítě prostředkem, jak člověk může poznat sám sebe.

Vítejte u podcastu Na dotek, hostem Petra Viziny je dnes hudebník Vladimír Václavek. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 7 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy