Podcast Na dotek: Provázel jsem mrtvého na druhý břeh, říká Václavek z Dunaje

Petr Vizina Petr Vizina
7. 7. 2021 18:00
S Vladimírem Václavkem, členem slavné kapely Dunaj, o smrti zpěváka Jiřího Kolšovského, sociálních sítích jako prostředku sebepoznání a loďce uvízlé na písku.

Toto není obyčejný rozhovor o rokenrolu. Basista, kytarista, zpěvák a skladatel Vladimír Václavek mluví o spoluhráči Jiřím Kolšovském, který žil v letech 1955 až 1998 a jehož smrtí skončilo "zlaté" období kapely Dunaj.

Sestava rozpoznatelná rovněž podle Kolšovského rozkřáplého hlasu i buřinky měla úspěch doma i ve světě. "Nějaký čas jsem mu dělal průvodce, aby přešel na druhou stranu," vzpomíná Vladimír Václavek na okolnosti Kolšovského úmrtí. "Před obřadní síní stál strom. Najednou jsem tam uviděl život i smrt a to, jak jsou naše boje malicherné, najednou jsem v tom viděl lásku i světlo," dodává.

Podcast s Vladimírem Václavkem si můžete poslechnout zde:

V roce 2019 měl premiéru celovečerní film Dunaj vědomí v režii Davida Butuly. Zachycuje, jak se kapela po 20 letech vyrovnává s tím, že nejvýraznější člen už nežije. Trojice se přesto rozhodne pokračovat s Vladimírem Václavkem jako zpěvákem.

Mezitím pokračuje Václavkova sólová dráha skladatele a zpěváka. Letošní album Fly… Tak leť! natočil ve spolupráci se specialistou na hudbu západní Afriky Pavlem Šmídem a špičkovými českými jazzovými či rockovými hudebníky.

Desku otevírá nezvykle přímočará píseň Spásonoši. "Kdybych nevěděl, co si počít, budu asi zachraňovat druhé," stylizuje se tu Václavek do role zachránců, spasitelů a vševědů, kteří nacházejí prostor k vyjádření na sociálních sítích.

V rozhovoru ale upozorňuje, že za určitých podmínek jsou sociální sítě prostředkem, jak člověk může poznat sám sebe.

Vítejte u podcastu Na dotek, hostem Petra Viziny je dnes hudebník Vladimír Václavek. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny
Foto: Aktuálně.cz

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Domácnosti, které by mohly být ohroženy energetickou chudobou, budou mít nárok na okamžitou pomoc, řekl Havlíček

Zhruba deset procent českých domácností, které by mohly být ohroženy energetickou chudobou, bude mít nárok na mimořádnou okamžitou pomoc. Řekl to vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Resort průmyslu a obchodu a Energetický regulační úřadu (ERÚ) také podle Havlíčka doporučují, aby lidé rychle přešli od dodavatelů poslední instance ke standardnímu dodavateli energií. Podle Havlíčka budou mít lepší cenu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rektorem ČVUT bude i v dalším období jaderný fyzik Petráček

Rektorem Českého vysokého učení technického (ČVUT) bude i v dalším funkčním období jaderný fyzik a nynější rektor Vojtěch Petráček. Do funkce ho ve středu zvolil akademický senát univerzity. Petráčkovo další volební období by po jeho jmenování prezidentem mělo začít v únoru příštího roku. Nejstarší technickou univerzitu ve střední Evropě by měl vést do konce ledna 2026.

Středeční volby se účastnilo 36 z 45 členů senátu, část členů se podle předsedy Jana Janouška v minulých dnech omluvila, přičemž omluvenky podle Janouška souvisely s epidemií covidu-19. Už v prvním kole volby získal sedmapadesátiletý Petráček nadpoloviční většinu hlasů všech členů senátu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy