Podcast Na dotek: Provázel jsem mrtvého na druhý břeh, říká Václavek z Dunaje

Petr Vizina Petr Vizina
7. 7. 2021 18:00
S Vladimírem Václavkem, členem slavné kapely Dunaj, o smrti zpěváka Jiřího Kolšovského, sociálních sítích jako prostředku sebepoznání a loďce uvízlé na písku.

Toto není obyčejný rozhovor o rokenrolu. Basista, kytarista, zpěvák a skladatel Vladimír Václavek mluví o spoluhráči Jiřím Kolšovském, který žil v letech 1955 až 1998 a jehož smrtí skončilo "zlaté" období kapely Dunaj.

Sestava rozpoznatelná rovněž podle Kolšovského rozkřáplého hlasu i buřinky měla úspěch doma i ve světě. "Nějaký čas jsem mu dělal průvodce, aby přešel na druhou stranu," vzpomíná Vladimír Václavek na okolnosti Kolšovského úmrtí. "Před obřadní síní stál strom. Najednou jsem tam uviděl život i smrt a to, jak jsou naše boje malicherné, najednou jsem v tom viděl lásku i světlo," dodává.

Podcast s Vladimírem Václavkem si můžete poslechnout zde:

V roce 2019 měl premiéru celovečerní film Dunaj vědomí v režii Davida Butuly. Zachycuje, jak se kapela po 20 letech vyrovnává s tím, že nejvýraznější člen už nežije. Trojice se přesto rozhodne pokračovat s Vladimírem Václavkem jako zpěvákem.

Mezitím pokračuje Václavkova sólová dráha skladatele a zpěváka. Letošní album Fly… Tak leť! natočil ve spolupráci se specialistou na hudbu západní Afriky Pavlem Šmídem a špičkovými českými jazzovými či rockovými hudebníky.

Desku otevírá nezvykle přímočará píseň Spásonoši. "Kdybych nevěděl, co si počít, budu asi zachraňovat druhé," stylizuje se tu Václavek do role zachránců, spasitelů a vševědů, kteří nacházejí prostor k vyjádření na sociálních sítích.

V rozhovoru ale upozorňuje, že za určitých podmínek jsou sociální sítě prostředkem, jak člověk může poznat sám sebe.

Vítejte u podcastu Na dotek, hostem Petra Viziny je dnes hudebník Vladimír Václavek. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny
Foto: Aktuálně.cz

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Venezuelská vláda a opozice obnovily jednání, USA v reakci zmírnily sankce

Venezuelská vláda a opozice se dnes vrátily k rozhovorům, které loni v říjnu uvázly na mrtvém bodě. Washington v reakci povolil americkému ropnému gigantu Chevron částečně obnovit své aktivity ohledně těžby ropy ve Venezuele. Chevron tam přestal těžit kvůli sankcím, které vůči autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura zavedla vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Zástupci venezuelské vlády a opozice dnes v mexické metropoli podepsali dílčí dohodu, v níž správu několika miliard dolarů zmrazených v zahraničních bankách svěřily OSN. Venezuelská aktiva budou postupně rozmrazována, aby zmírnila humanitární krizi v této jihoamerické zemi. Finance by mohly být využity například na zlepšení stavu zdravotnictví či elektrické sítě.

Americké ministerstvo financí uvedlo, že společnost Chevron může částečně obnovit aktivity společného podniku s venezuelskou státní firmou PDVSA, musí ale zajistit, že PDVSA nebude dostávat žádné příjmy z prodeje ropy společnosti Chevron.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

Další zprávy