Podcast Na dotek: Hledíte do plamenů a pak vám to v jeden moment dojde, říká Urban

Petr Vizina Petr Vizina
30. 6. 2021 18:00
S kurátorem výstavy Vanitas Ottem M. Urbanem o obrazech lebek a vadnoucích květin, důstojnosti stárnutí i umírání a devadesáti minutách, kterými vše končí.

Člověka, který teď zavítá do Centra současného umění Dox v pražských Holešovicích na výstavu Vanitas, uvítá nenápadná fotografie Martina Zet nazvaná Umírání s tátou. Tentýž autor se s návštěvníkem na konci přehlídky loučí videem 90 minut.

"Divák vidí obraz, který je abstraktní a nejasný. Po chvíli vám dojde, že se díváte na kremaci lidského těla, která trvá právě tak dlouho. Obě ty věci vyvolávají silné emocionální reakce," říká historik umění, čtyřiapadesátiletý kurátor výstavy Otto M. Urban.

Podcast s Ottem M. Urbanem si můžete poslechnout zde:

Symboly smrti a pomíjivosti zevšedněly, lebka je oblíbeným motivem na tričkách a vadnoucí květiny na billboardech. Práce současných českých umělců má tématu vracet původní obsah a vážnost.

Pro výstavu Vanitas byla vybrána díla několika desítek tvůrců, mezi nimi Josefa Bolfa, Václava Jiráska, Eriky Bornové, Hynka Martince, Jakuba Špaňhela, Moniky Hořčicové, Siegfrieda Herze, Marka Thera, Jiřího Petrboka či již zesnulé Evy Švankmajerové.

Její kurátor Urban je předním českým znalcem umění dekadence a 19. století. V Doxu našel nové působiště poté, co v květnu 2019 opustil pozici ředitele Sbírky umění 19. století a klasické moderny Národní galerie Praha. A to na protest proti působení tehdejšího ministra kultury Antonína Staňka z ČSSD.

V pražském Veletržním paláci je stále k vidění Urbanova stálá expozice nazvaná 1796-1918: Umění dlouhého století. Pro téma marnosti a pomíjivosti v Doxu zvolil jako motiv verše ze starozákonní Knihy Kazatel. "Marnost nad marnost, všechno je marnost! K čemu je člověku všechno to pachtění, kterým se pachtí pod sluncem?" (Kaz 1; 2-3)

"Jednou z věcí, které mi na dekadenci byly už od začátku sympatické, je fakt, že ji prakticky nelze zneužít k podpoře ideologií a nacionalismů," říká kurátor. A hned připomíná stále aktuální, přestože víc než sto let starý manifest básníka Karla Hlaváčka. "V roce 1897 napsal do časopisu Moderní revue, že moderní umělec nemůže být nacionalista, protože, jak říká, nejde o spřízněnost ras, ale duší a myšlenek."

Vítejte u podcastu Na dotek, hostem Petra Viziny je dnes kunsthistorik Otto M. Urban. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy