Podcast Na dotek: Šli po nás satanisti. Zaprodal jsem duši Bohu, říká Štorm

Petr Vizina Petr Vizina
16. 12. 2020 18:00
S frontmanem kapely Master’s Hammer, typografem, malířem a grafikem Františkem Štormem o fanatismu metalových fanoušků, tichu kláštera a jihočeských řemeslnících.

"Setkal jsem se s otevřenými projevy fanatismu a nechtěl jsem v něm naše skalní příznivce utvrzovat," vysvětluje zakladatel, kytarista a zpěvák blackmetalových Master’s Hammer, proč po 33 letech existence rozpustil kapelu, která měla oddané fanoušky nejen u nás, ale také v Japonsku, Brazílii nebo Spojených státech.

Podcast s Františkem Štormem si můžete poslechnout zde:

Pod Štormovým vedením vycházeli Master’s Hammer hlavně ze zdejší tradice okultismu a spiritismu. Jedno z raných alb Jilemnický okultista je proto občas popisováno jako první blackmetalová opera na světě.

V libretu, zasazeném do roku 1913, se objevuje město coby regionální centrum zásvětních praktik a magie. František Štorm, takto potomek dvou význačných generací architektů, pak na desce zpívá také o Suchardově domě v Nové Pace, který na fasádě nese nápis z konce 19. století, jejž kapela zhudebnila.

Spíše než o "uctívání ďábla a démonů", které se blackmetalovým kapelám obvykle připisuje, šlo u Master’s Hammer o rozvíjení estetiky i myšlení outsiderů a podivínů, kteří ve společnosti i v umění zůstávají na okraji zájmu.

V textech se objevuje například český malíř Jaroslav Panuška, jenž vymaloval hřbitov s řádkami šibeniček namísto křížů. "Jak by vypadaly katolické hřbitovy, kdyby Římané místo křižování věšeli?" ptá se skladba pojmenovaná podle akademického malíře, tvořícího na přelomu 19. a 20. století.

Téma posledního spočinutí rozvíjí i píseň s veršem "Okultisto, nihilisto / vracejte nám konve na místo!". Je s podivem, že tento pitoreskní a humorný přístup k temným silám Štormovi u zarytých fanoušků black metalu tak dlouho procházel.

Naposledy se František Štorm jako autor představil během letošního podzimního Velkého knižního čtvrtka nezvyklým stavebním deníkem Stavitelé, doprovázeným jeho kresbami. Čtenář v něm nalezne záznamy o frustracích i radostech spojených se stavebními pracemi na rodinném sídle uprostřed jihočeské krajiny.

Vítejte u podcastu Na dotek. Hostem Petra Viziny je dnes typograf, malíř, grafik a frontman dnes již bývalé blackmetalové kapely Master’s Hammer František Štorm. K poslechnu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google PodcastsSpotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 3 minutami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Keravnos - Dijon 44:79 (29:43)

Konečná tabulka:

1. Bursa 6 4 2 529:482 10
2. Nymburk 6 4 2 546:473 10
3. Dijon 6 4 2 457:449 10
4. Keravnos 6 0 6 402:530 6
Zdroj: ČTK
Další zprávy