Podcast Na dotek: Na nejlevnějších kolech jsme dojeli do Íránu i Číny, říká Dejmková

Petr Vizina Petr Vizina
2. 12. 2020 18:00
S cestovatelkou Annou Dejmkovou o íránské pohostinnosti, po které se přibírá, i o cyklistice jako obraně proti kulturnímu šoku.

Než se rozhodla s přítelem vyrazit na kolech z Česka na první cestu k Baltskému moři, oba měli zkušenost s výlety tak do 30 kilometrů v jižních Čechách. Každá další cesta potom byla delší a náročnější.

O cykloputování po Turecku, Gruzii, Arménii, Kazachstánu i Číně vypráví dětská lékařka a cestovatelka Anna Dejmková v knize s podtitulem Na kole v hidžábu i v pyžamu, kterou vydal Kalich.

Podcast s Annou Dejmkovou si můžete poslechnout zde:

Lze se v ní dočíst třeba o způsobech, jakými si byrokracie podává ruku s technologiemi v Číně. Tam byli Dejmková i její přítel donuceni nastoupit do vlaku, který je provezl turistům zakázanou oblastí, v níž jsou "převychováváni" Ujgurové. Z okna viděli na dveřích jejich domů QR kódy s údaji o rodinách, aby policie měla přehled.

Přesto se podle cestopisu Dejmkové zdá, že svět, alespoň ten dosažitelný v sedle bicyklu, není tak špatným místem k žití. Oba čeští studenti se v něm nejčastěji setkávají s pohostinností, která má i nečekané podoby.

Proč autorka cestopisu čtenáře oslovuje tureckým akardaśím a co znamená v perštině při nakupování slovo tarof, se dozvíte z ukázky, kterou čte Eva Srpová.

Vítejte u podcastu Na dotek. Hostem Petra Viziny je dnes cestovatelka Anna Dejmková. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Růst minimální mzdy příští rok na 18 tisíc korun je mimo debatu, uvedla Schillerová k návrhu ČSSD

Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15 200 na 18 000 korun je mimo debatu. Na úterní snídani s podnikateli to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní by tako výrazný nárůst byl problémem především pro malé a střední podniky kvůli nárůstu zaručených mezd, které jsou na minimální mzdu navázány.

"Minimální mzda za naší vlády rostla. Ona sama o sobě není problém. Máme maximálně 150 000 lidí, kteří berou minimální mzdu. Pak ale máme osm stupňů zaručených mezd. Ty velké firmy si s tím poradí, ale pro ty malé a střední firmy to problém je. Růst o 18,4 procenta, jak navrhuje ČSSD, je mimo debatu," řekla ministryně. Otázkou podle ní je, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nerozhodne přenechat debatu o růstu minimální mzdy až nové vládě. Babiš už v pondělí uvedl, že by to bylo nejlepší.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje, aby se nejnižší výdělek zvedl od ledna z nynějších 15 200 na 18 000 korun, tedy zhruba o 18 procent. V pondělí uvedla, že na 18 000 korunách trvá. Odbory to podporují. Zaměstnavatelé jsou proti. Navrhovali navýšení o 500 korun, tedy o inflaci. V pondělí na jednání tripartity částku posunuli na 550 korun. Poukazovali na to, že se zvláště malé a střední podniky dosud nevzpamatovaly z dopadů koronavirové epidemie. Schillerová zmínila už dřív možnost přidání o 1000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy