Horníček, Brodský, Sovák. Vychází audiokniha povídek Oty Pavla

ČTK ČTK
28. 5. 2020 13:28
U příležitosti 90. výročí narození spisovatele Oty Pavla, které připadne na 2. července, vychází již tento pátek audiokniha sestavená z jeho slavných i méně známých povídek.
Prozaik, publicista a reportér Ota Pavel na nedatovaném snímku.
Prozaik, publicista a reportér Ota Pavel na nedatovaném snímku. | Foto: ČTK

Disk obsahuje bezmála devět hodin nahrávek ze 70. až 90. let minulého století, které namluvili Vlastimil Brodský, Rudolf Hrušínský, Jiří Sovák a Miroslav Horníček, i nově natočenou knihu Povídky z šuplíku. Ta byla objevena v pozůstalosti a publikovaná teprve roku 2004 při souborném vydání celého díla Oty Pavla.

Ota Pavel.
Ota Pavel. | Foto: ČTK

Audiokniha nazvaná Ota Pavel: Povídky obsahuje například tituly Sedm deka zlata, Smrt krásných srnců, Kapři pro wehrmacht, Jak jsem potkal ryby, Moje první ryba či Zlatí úhoři.

Součástí kompletu je také dramatizace Pohádky o Raškovi z roku 2011, kde v režii Jana Jiráně účinkují Josef Somr, Petr Vacek, Simona Stašová, Jaroslava Kretschmerová či Jiří Lábus.

"Při editorské práci na Sebraných spisech Oty Pavla jsem objevila mnoho neznámých novinových článků autora, četnou korespondenci s bratry a především pak skvělé povídky, které za života spisovatele nevyšly v autorizované podobě, jen všelijak zmrzačené tehdejšími cenzurními zásahy," popisuje nakladatelka Slávka Kopecká.

"S pokorou a trvalým obdivem jsem tehdy uspořádala tuto pozůstalost do knížky Povídky z šuplíku," dodává k publikaci, ze které bylo pro audioknihu nahráno 11 povídek v podání mladých herců Radúze Máchy, Igora Orozoviče a Miloslava Königa.

"Ota Pavel je pro mě esence české kultury. Mám dojem, že tak, jak to cítil on, by chtěli cítit všichni Češi. V jeho příbězích je lidskost se všemi zákrutami, láska k vlasti a přírodě, krása, smutek i legrace a všechno je to servírované s neuvěřitelnou upřímností, lehkostí a v úžasné literární kvalitě," míní člen pražského Národního divadla Orozovič.

Audiokniha s nahrávkai děl Oty Pavla vychází tento pátek.
Audiokniha s nahrávkai děl Oty Pavla vychází tento pátek. | Foto: Supraphon

"Měl jsem zpočátku ohromný respekt, když jsem si uvědomil, že máme být v rámci jedné audioknihy s legendami, jakými jsou Horníček, Brodský nebo Sovák, ale trochu mě uklidnilo a zároveň překvapilo, že Ota Pavel byl v době, kdy ty povídky psal, v našem věku," dodává.

Prozaik, publicista a reportér Ota Pavel začínal v roli sportovního redaktora, nejvíce ho ale ovlivnila osobnost otce, židovského obchodníka, s nímž poznal českou krajinu, Berounku a Křivoklátsko, kouzlo rybaření i sportovního zápolení.

Zážitky z dětství popsal v knihách Smrt krásných srnců nebo Jak jsem potkal ryby, která vyšla až po jeho smrti. Na motivy jeho povídek později vznikly filmy Zlatí úhoři a Smrt krásných srnců.

Pavel byl nejmladším ze tří synů Lea a Hermíny Popperových. Válečná léta prožil jen s matkou, koncentrační tábor je minul a jako zázrakem se z něj po válce vrátili i otec s oběma bratry.

Ota Pavel trpěl vážnou maniodepresivní psychózou. Všechny další povídky od roku 1964 vytvořil mezi 16 pobyty na psychiatrické klinice. Z toho posledního se již nevrátil, roku 1973 ve 42 letech zemřel na infarkt.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Zbrojařská firma Imex Group podala kvůli Vrběticím další podněty týkající se Jana Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. Za firmu o tom informoval právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

Ondruš už 2. května na Švejdara podal trestní oznámení související s poskytováním informací prezidentovi republiky. Ve čtvrtek pak za Imex podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podnět týkající se schůzky u Hamáčka.

"Účast policejního prezidenta na jednání s Hamáčkem může být posuzována jako kázeňský přestupek, protože tam neměl co dělat. Pokud se prokáže, že to, co napsal Janek Kroupa (na serveru Seznam Zprávy), je pravda, pak by se jednalo o trestný čin," uvedl Ondruš. Dodal, že situace má ještě jeden aspekt. "A to ten, že policejní rezident v případě, že se mohlo jednat o trestný čin, nesplnil ohlašovací povinnost," uvedl Ondruš.

Na schůzce se řešila Hamáčkova cesta do Ruska, Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval "výměnu mezinárodního skandálu" kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru odmítá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy