Místo Harryho Pottera příšera, která požírá děti. Rowlingová zveřejnila novou knihu

ČTK ČTK
26. 5. 2020 18:14
Britská spisovatelka J. K. Rowlingová v úterý zveřejnila první dvě kapitoly nové pohádkové knihy o příšeře pojídající děti, která se jmenuje The Ickabog. Úryvek je na internetu k dispozici zdarma. Autorka úspěšné ságy o čarodějnickém učni Harrym Potterovi tím chce povzbudit děti k četbě během pandemie.
J. K. Rowlingová
J. K. Rowlingová | Foto: ČTK

"Rozhodla jsem se zveřejnit Ickaboga zdarma na internetu, aby si ho mohly děti, které jsou v karanténě, nebo i ty, které se v těch divných, znepokojivých časech vrátily do školy, přečíst nebo si ho nechat předčítat," uvedla na Twitteru čtyřiapadesátiletá spisovatelka. "Není to spin-off Harryho Pottera," zdůraznila. Spin-off je označení pro příběh odvozený od hlavní linie vyprávění.

Rowlingová chce od úterka do 10. července zveřejnit každý pracovní den jednu až tři kapitoly pohádkové knížky. "Ráda bych, aby pro mě děti knihu ilustrovaly," vyzvala. Nejlepší obrázky by se měly objevit v tištěné podobě knihy, která má vyjít v listopadu. Výtěžek z prodeje hodlá Rowlingová darovat "projektům a organizacím, které pomáhají skupinám nejvíce zasaženým covidem-19".

Rowlingová dostala nápad napsat pohádku o Ickabogovi, příšeře pojídající děti, když psala svou nejznámější sedmidílnou ságu o Harrym Potterovi. Nejdříve příběh vyprávěla svým dětem, rukopis ale poté skončil v podkroví, odkud si jej přinesla až před několika týdny. Část příběhu přepsala.

"Ickabog je příběh o pravdě a zneužívání moci," uvedla. Zároveň zdůraznila, že nápad na pohádku dostala před desítkou let, a lidé by tak děj neměli interpretovat s ohledem na současný svět.

Knihy britské spisovatelky o Harrym Potterovi se prodaly ve více než 500 milionech kusů v překladech do zhruba sedmdesáti jazyků.

Aféry a skandály Zemana a Babiše jsou aktuální, takže se nabízí, i když do smíchu mi z nich není, líčí autor virálních videí Michal Orsava. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 12 minutami

Snížení daně z příjmů na 15 procent není realistické, věří Hamáček

Snížení daně z příjmů fyzických osob na 15 procent po zamýšleném zrušení superhrubé mzdy, o kterém se zmínil předseda vlády a hnutí ANO Andrej Babiš, považuje vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček za nerealistické. Znamenalo by to větší výpadek příjmů státního rozpočtu, než je celý roční rozpočet ministerstva vnitra, uvedl Hamáček v Právu.

Babiš o víkendu řekl, že od příštího roku počítá se zrušením superhrubé mzdy a zavedením 15procentní daně místo plánovaných 19 procent. To by podle ministerstva financí vedlo k výpadku příjmů 90 miliard korun. Nyní je efektivní zdanění pro zaměstnance 20,1 procenta.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 22 minutami

Prasklé potrubí omezilo provoz tramvají v centru Prahy

Kvůli prasklému vodovodnímu potrubí v Ječné ulici byl v úterý před 07:00 v obou směrech zastaven provoz tramvají ve frekventovaném úseku mezi stanicemi I.P. Pavlova a Karlovo náměstí v centru Prahy. Týká se to linek 4, 6, 10, 16 a 22, které až do odvolání jezdí po objízdných trasách. Na svém webu o tom informoval dopravní podnik.

Náhradní autobusovou dopravu kvůli neprůjezdnosti úseku není možné podle dopravce zavést. Cestující mohou využít metro, a to ze stanic Náměstí Míru, Karlovo náměstí nebo I. P. Pavlova.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D8 u Lovosic znovu uzavřela nehodu kamionu

Dálnice D8 ve směru na Ústí nad Labem a dál na Drážďany je u Lovosic uzavřená. V noci tam v místě zúžení před sjezdem na průmyslovou zónu havaroval kamion. Policie odklání dopravu na exitu 45 Lukavec, zpátky na dálnici se řidiči vrací na nájezdu Lovosice. V okolí se tvoří kratší kolony, vyplývá z informací Národního dopravního informačního centra. Auta by se do uzavřeného úseku měla podle odhadu silničářů vrátit kolem 09:00.

Dálnice D8 u Lovosic byla neprůjezdná také v pondělí v noci a dopoledne. V úseku, který je kvůli stavebním pracím zúžený do jednoho pruhu, najel kamion do betonových svodidel. Vozidlo začalo hořet. Řidič stihl včas vystoupit, nikdo nebyl zraněn. Provoz byl kvůli odklízení následků a vyšetřování obnoven až po téměř deseti hodinách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy