Nejkrásnějšími knihami roku jsou Posel z Dálného východu nebo Němcův román

Cenu za vynikající polygrafické zpracování získal surrealistický text Vratislava Effenbergera Vzpoura sládků, doplněný o ilustrace Jana Švankmajera.
V kategorii Odborná literatura zvítězila publikace Jdi na venkov!, věnující se lidové tradici a výtvarné kultuře venkova, z produkce nakladatelství Arbor vitae.
V kategorii Krásné knihy jsou první Možnosti milostného románu od Jana Němce v grafické úpravě Martina Peciny.
Nejkrásnější dětskou knihou se stala publikace To je metro, čéče! od nakladatelství Paseka.
Z učebnic porotu zaujal netradiční vizuální jazyk publikace Jak to ruplo, která přibližuje události roku 1989 v Brně mladším ročníkům.
Foto: Jiří Šubrt/Teapot
Kultura Kultura
27. 5. 2020 20:13
Památník národního písemnictví ve středu večer on-line vyhlásil výsledky soutěže Nejkrásnější české knihy. Za originální zpracování si několik ocenění odnáší nakladatelství Host, Arbor vitae a Nadační fond 8smička, celkem bylo přihlášeno 313 titulů.

Vítězné knihy budou k vidění na výstavě, která začne 15. července v pražském letohrádku Hvězda. Tentýž den budou taká předána ocenění.

V kategorii Odborná literatura zvítězila publikace Jdi na venkov!, věnující se lidové tradici a výtvarné kultuře venkova, z produkce nakladatelství Arbor vitae. To zároveň obdrželo první místo za nejlepší autorskou práci, Malíř a mor / Le peintre et la peste.

Kniha inspirovaná románem Mor Alberta Camuse obsahuje 15 celostránkových kreseb, kterými autor "potvrdil nejen svůj mimořádný výtvarný talent, ale v estetické rovině dokázal zakotvit i stále platné varovné memento, které právě dnes, v souvislosti s novou světovou epidemií, získalo nečekaně na aktuálnosti," zdůvodňuje volbu člen výtvarné komise Gustav Erhart.

V kategorii Krásné knihy se dařilo brněnskému nakladatelství Host. Možnosti milostného románu od Jana Němce v grafické úpravě Martina Peciny se umístily na prvním místě, třetí je útlá knížka haiku Muž na pokraji vzplanutí.

Host byl oceněný také v kategorii dětské literatury. Klub divných dětí s ilustracemi Nikoly Logosové, čerstvé držitelky ceny Czech Grand Design, získal třetí místo. Nejkrásnější dětskou knihou se však stala publikace To je metro, čéče! aneb první dětská knížka o pražském metru z nakladatelství Paseka.

Z učebnic porotu zaujal netradiční vizuální jazyk publikace Jak to ruplo, která přibližuje události roku 1989 v Brně mladším ročníkům. Vydala ji firma Tic Brno.

Z knih o výtvarném umění a katalogů se na prvním místě umístila publikace Posel z Dálného východu o životě sběratele a propagátora asijského umění Vojtěcha Chytila, kterou vydala Národní galerie. Tatáž kniha obdržela i Zvláštní cenu Svazu polygrafických podnikatelů za mimořádné zpracování knižní vazby, jaká podle technické komise ještě nikdy nebyla do soutěže přihlášena.

Ocenění si odnesla i publikace Diktátor času o fenoménu laterny magiky v úpravě Jana Matouška, držitele ceny Czech Grand Design. Diktátora času vydal Národní filmový archiv.

V kategorii Katalogy obsadila první příčku Vrchovina, krabatina, mrchovina od Nadačního fondu 8smička. Autory grafického řešení katalogu stejnojmenné výstavy jsou Martin Odehnal a Štěpán Malovec, kteří coby loňští vítězové stejné kategorie zpracovali i vizuál soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2019.

Cenu Arna Sáňky za nejlepší studentský design získala Markéta Michalčíková z pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Její autorská kniha Útlum čerpá z námětu českého hornictví. 

Památník národního písemnictví s Uměleckoprůmyslovým museem také každoročně vybírá nejlepšího úpravce do 30 let. Letos si ocenění a fotoaparát od společnosti Canon, sponzora soutěže, odnášejí Marek Nedelka a Jan Novák za publikaci Myšlenková dílna / Think Shop.

Houby z Yuggothu.
Houby z Yuggothu. | Foto: Volvox Globator

Cenu za vynikající polygrafické zpracování získalo vydání surrealistického textu Vratislava Effenbergera Vzpoura sládků, doplněné o ilustrace Jana Švankmajera, jež má na svědomí společnost Teapot.

Sdružení českých umělců a grafiků Hollar ocenilo ilustrační doprovod knihy Houby z Yuggothu hororového klasika H. P. Lovecrafta, kterou vydalo nakladatelství Volvox Globator. O ilustrace a grafický design se postaral František Štorm.

Poslední udělené ocenění od Unie grafického designu si odnáší publikace Sídliště Ďáblice, věnovaná "jednomu z nejhodnotnějších a nejkrásnějších sídlišť v České republice". Vydal ji Spolek přátel sídliště Ďáblice.

Spolek českých bibliofilů, který každoročně uděluje Cenu Vojtěcha Preissiga, se tentokrát rozhodl ocenění neudělit.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Čeští snowboardisté skončili na MS v kvalifikaci obřího slalomu

Boje o medaile v paralelním obřím slalomu budou na mistrovství světa v Rogle bez českých snowboardistů. Po odstoupení největší naděje Ester Ledecké, která start na šampionátu na poslední chvíli vzdala kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům, nikdo z dalších reprezentantů neprošel ve Slovinsku kvalifikací.

Juniorky Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily hned po první jízdě a obsadily 35. respektive 43. místo. Do druhého kola neprošli mezi muži ani Adam Počinek (43.) a Viktor Brůžek (46.).

Nejrychlejší čas mezi ženami v kvalifikaci zajela vítězka Světového poháru Ramona Hofmeisterová z Německa, mužům kraloval Rus Igor Slujev. Vyřazovací jízdy začnou ve Slovinsku ve 14:00.

Další zprávy