Nejkrásnějšími knihami roku jsou Posel z Dálného východu nebo Němcův román

Cenu za vynikající polygrafické zpracování získal surrealistický text Vratislava Effenbergera Vzpoura sládků, doplněný o ilustrace Jana Švankmajera.
V kategorii Odborná literatura zvítězila publikace Jdi na venkov!, věnující se lidové tradici a výtvarné kultuře venkova, z produkce nakladatelství Arbor vitae.
V kategorii Krásné knihy jsou první Možnosti milostného románu od Jana Němce v grafické úpravě Martina Peciny.
Nejkrásnější dětskou knihou se stala publikace To je metro, čéče! od nakladatelství Paseka.
Z učebnic porotu zaujal netradiční vizuální jazyk publikace Jak to ruplo, která přibližuje události roku 1989 v Brně mladším ročníkům.
Foto: Jiří Šubrt/Teapot
Kultura Kultura
27. 5. 2020 20:13
Památník národního písemnictví ve středu večer on-line vyhlásil výsledky soutěže Nejkrásnější české knihy. Za originální zpracování si několik ocenění odnáší nakladatelství Host, Arbor vitae a Nadační fond 8smička, celkem bylo přihlášeno 313 titulů.

Vítězné knihy budou k vidění na výstavě, která začne 15. července v pražském letohrádku Hvězda. Tentýž den budou taká předána ocenění.

V kategorii Odborná literatura zvítězila publikace Jdi na venkov!, věnující se lidové tradici a výtvarné kultuře venkova, z produkce nakladatelství Arbor vitae. To zároveň obdrželo první místo za nejlepší autorskou práci, Malíř a mor / Le peintre et la peste.

Kniha inspirovaná románem Mor Alberta Camuse obsahuje 15 celostránkových kreseb, kterými autor "potvrdil nejen svůj mimořádný výtvarný talent, ale v estetické rovině dokázal zakotvit i stále platné varovné memento, které právě dnes, v souvislosti s novou světovou epidemií, získalo nečekaně na aktuálnosti," zdůvodňuje volbu člen výtvarné komise Gustav Erhart.

V kategorii Krásné knihy se dařilo brněnskému nakladatelství Host. Možnosti milostného románu od Jana Němce v grafické úpravě Martina Peciny se umístily na prvním místě, třetí je útlá knížka haiku Muž na pokraji vzplanutí.

Host byl oceněný také v kategorii dětské literatury. Klub divných dětí s ilustracemi Nikoly Logosové, čerstvé držitelky ceny Czech Grand Design, získal třetí místo. Nejkrásnější dětskou knihou se však stala publikace To je metro, čéče! aneb první dětská knížka o pražském metru z nakladatelství Paseka.

Z učebnic porotu zaujal netradiční vizuální jazyk publikace Jak to ruplo, která přibližuje události roku 1989 v Brně mladším ročníkům. Vydala ji firma Tic Brno.

Z knih o výtvarném umění a katalogů se na prvním místě umístila publikace Posel z Dálného východu o životě sběratele a propagátora asijského umění Vojtěcha Chytila, kterou vydala Národní galerie. Tatáž kniha obdržela i Zvláštní cenu Svazu polygrafických podnikatelů za mimořádné zpracování knižní vazby, jaká podle technické komise ještě nikdy nebyla do soutěže přihlášena.

Ocenění si odnesla i publikace Diktátor času o fenoménu laterny magiky v úpravě Jana Matouška, držitele ceny Czech Grand Design. Diktátora času vydal Národní filmový archiv.

V kategorii Katalogy obsadila první příčku Vrchovina, krabatina, mrchovina od Nadačního fondu 8smička. Autory grafického řešení katalogu stejnojmenné výstavy jsou Martin Odehnal a Štěpán Malovec, kteří coby loňští vítězové stejné kategorie zpracovali i vizuál soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2019.

Cenu Arna Sáňky za nejlepší studentský design získala Markéta Michalčíková z pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Její autorská kniha Útlum čerpá z námětu českého hornictví. 

Památník národního písemnictví s Uměleckoprůmyslovým museem také každoročně vybírá nejlepšího úpravce do 30 let. Letos si ocenění a fotoaparát od společnosti Canon, sponzora soutěže, odnášejí Marek Nedelka a Jan Novák za publikaci Myšlenková dílna / Think Shop.

Houby z Yuggothu.
Houby z Yuggothu. | Foto: Volvox Globator

Cenu za vynikající polygrafické zpracování získalo vydání surrealistického textu Vratislava Effenbergera Vzpoura sládků, doplněné o ilustrace Jana Švankmajera, jež má na svědomí společnost Teapot.

Sdružení českých umělců a grafiků Hollar ocenilo ilustrační doprovod knihy Houby z Yuggothu hororového klasika H. P. Lovecrafta, kterou vydalo nakladatelství Volvox Globator. O ilustrace a grafický design se postaral František Štorm.

Poslední udělené ocenění od Unie grafického designu si odnáší publikace Sídliště Ďáblice, věnovaná "jednomu z nejhodnotnějších a nejkrásnějších sídlišť v České republice". Vydal ji Spolek přátel sídliště Ďáblice.

Spolek českých bibliofilů, který každoročně uděluje Cenu Vojtěcha Preissiga, se tentokrát rozhodl ocenění neudělit.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy