Mezinárodní Bookerovu cenu může získat Tichý. Pražský rodák píše švédsky

Kultura Kultura
30. 3. 2021 18:35
Mezi 13 autory, kteří byli ve čtvrtek nominováni na Mezinárodní Bookerovu cenu, je také česko-švédský spisovatel Andrzej Tichý. Uspět může s románem Mizérie, který napsal ve švédštině osobitým stylem plným rozvětvených souvětí, jež často zabírají celé stránky. Finalisty v úterý představil britský deník Guardian.
Syn českého otce a polské matky Andrzej Tichý v roce 1981 emigroval do Švédska.
Syn českého otce a polské matky Andrzej Tichý v roce 1981 emigroval do Švédska. | Foto: Augustpriset

Dvaačtyřicetiletý syn českého otce a polské matky se narodil v Praze. Ve Švédsku žije od roku 1981, kdy tam jako tříletý emigroval s rodiči. "Zřejmě za tím byla celková politická situace v totalitním Československu a Polsku v roce 1981; naděje na lepší život a takové věci," řekl v rozhovoru pro server iLiteratura.cz.

Tichý studoval dějiny umění, literaturu a kulturologii, vydával básnický časopis, psal pro deník Sydsvenska Dagbladet. Kromě psaní se živí učením. Od roku 2005 ve švédštině publikoval několik románů. Mizérie, jeho v pořadí pátá próza, vyšla roku 2016. Předloni ji v českém překladu Marie Voslářové vydalo Argo, vloni ji ze švédštiny do angličtiny přeložila Nichola Smalleyová. Právě v této verzi je nyní nominovaná na prestižní Mezinárodní Bookerovu cenu.

Obal českého vydání Mizérie.
Obal českého vydání Mizérie. | Foto: Argo

Mizérii odstartuje, když violoncellistu čekajícího na kolegy hudebníky osloví na ulici zbitý mladý bezdomovec. V důsledku toho se protagonista začne vracet k nedávné minulosti, kdy se sám pohyboval na hraně zákona i přežití. "Je to do značné míry polyfonní román. Ke slovu se v něm tedy dostává vícero hlasů, líčí se vícero životů. Jeden z těchto hlasů, jeden z těchto životů je můj," uvedl autor.

Čtenáře v knize čeká "divoká, chaotická cesta časem, nejprve bezútěšným dětstvím mezi kamarády potížisty z nefunkčních, většinou přistěhovaleckých rodin, poté dospíváním plným drog, alkoholu a násilí, osamělosti a strachu, ale i krátkých okamžiků euforie či sounáležitosti", napsala na iLiteratura.cz překladatelka Voslářová.

Podle ní román vyžaduje od čtenáře trpělivost. Čechy může zaujmout mimo jiné zmínkami o kapelách Psí vojáci a DG 307, případně raperech Chaozz a Prago Union, a to v pasáži věnované Praze.

Román Mizérie už byl ve Švédsku nominovaný na nejprestižnější tamní literární Augustovu cenu. Švédský list Dagens Nyheter ho označil za "děsivý, důkladný příběh, který nezapomíná čas od času nabídnout cosi dojemného a krásného".

Na Mezinárodní Bookerovu cenu, kterou s autorem vždy dostává i překladatel, bylo tento týden nominováno 13 knih. Jak popisuje deník Guardian, jsou mezi nimi prózy čínské spisovatelky Cchan Süe a Afričana Ngũgĩho wa Thiong’oa, kteří bývají zmiňováni coby možní kandidáti na Nobelovu cenu za literaturu, nebo novinka Francouze Érica Vuillarda, držitele Goncourtovy ceny.

K dalším nominovaným patří Gruzínka Nana Ekvtimišviliová, Argentinka Mariana Enríquezová, Francouz David Diop nebo Nizozemci Benjamín Labatut a Jaap Robben.

Seznam uzavírají Dánka Olga Ravnová, Palestinka Adania Shibliová, Ruska Marija Stěpanovová, jejíž nominovanou prózu Památce paměti brzy vydá nakladatelství Akropolis, a čtyřicetiletá německá spisovatelka a grafička Judith Schalansky, které dříve v češtině vyšly knihy Žirafí krk a Atlas odlehlých ostrovů.

Vítězný spisovatel a překladatel si rozdělí 50 tisíc liber, což je v přepočtu 1,5 milionu korun. Nyní porota ze 13 nominovaných vybere užší seznam šesti finalistů, oznámí je 22. dubna. Vítěze vybere 2. června.

 

Právě se děje

Aktualizováno za okamžik

Kulhánek by mohl být jmenován ministrem zahraničí ve středu, řekl Babiš po jednání

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek ráno zhruba 45 minut jednal na úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem (ANO). 

Babiš po jednání řekl Blesku, že by měl být Kulhánek jmenován ministrem zahraničí nejspíš ve středu. Premiér kandidátovi na šéfa diplomacie řekl, aby se vakcínami vůbec nezabýval.

Kulhánek se po jednání s Babišem novinářům vyhnul. Odpoledne Kulhánka na zámku v Lánech přijme prezident Miloš Zeman. "Jak jsem se vyjadřoval pro média už předtím, nejdříve si chci promluvit s panem premiérem a s panem prezidentem," řekl Kulhánek.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Německý ústavní soud zrušil zmrazení nájmů v Berlíně

Německý ústavní soud ve čtvrtek zrušil zákon, který v hlavním městě Berlíně zmrazil nájemné. Podle soudu jednotlivým spolkovým zemím, kterou je i německá metropole, nepřísluší o výši nájemného rozhodovat. Tuto pravomoc má pouze parlament na celoněmecké úrovni, informovala agentura DPA.

Koncem loňského února vstoupil v Berlíně v platnost zákon, který na pět let zmrazil nájemné u zhruba 1,5 milionu bytů. U zhruba 300 000 bytů museli majitelé nájemné snížit na úroveň z června 2019. Od roku 2022 mohou ceny znovu stoupat, ale ročně nejvýše o 1,3 procenta.

Cílem kontroverzního opatření prosazeného levicovou koalicí na berlínské radnici bylo zastavit prudký růst nákladů na bydlení z posledních let, kvůli kterému se řada obyvatel z německého hlavního města vystěhovala.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Stát letos vybere méně u daně z příjmu lidí i firem, výběr DPH stoupne

V letošním roce by příjmy státu u některých daní měly klesnout. Jde například o daň z příjmu fyzických osob i právnických nebo spotřební daně z minerálních olejů. Naopak více stát vybere u daně z přidané hodnoty (DPH) nebo i na sociálním a zdravotním pojištění. V dalších letech by příjmy státu z daní i ze sociálního pojištění měly růst, a to i například právě u daně z příjmu fyzických osob ovlivněné letošním zrušením superhrubé mzdy. V lednových odhadech přitom ministerstvo financí počítalo s poklesem příjmů z této daně i v roce 2022. Vyplývá to z přehledu, který ministerstvo financí zveřejnilo na internetu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy