Knižní senzace Dívka ve vlaku katapultovala její autorku do elitního klubu. Porazila i Hru o trůny

Kultura Kultura
4. 8. 2016 12:57
Bývalá finanční novinářka Paula Hawkinsová se stala podle časopisu Forbes jednou z nejlépe placených spisovatelek na světě. Vděčí za to románu Dívka ve vlaku, kterého se celosvětově prodalo přes 11 milionů kopií a na podzim uvede jeho filmovou adaptaci hollywoodské studio Universal. Hawkinsová ve výdělcích překonala i autora předlohy k televiznímu seriálu Hra o trůny.
Dívka ve vlaku (filmový plakát).
Dívka ve vlaku (filmový plakát). | Foto: Freeman Ent.

Třiačtyřicetiletá Paula Hawkinsová se zařadila podle žebříčku časopisu Forbes do elitního klubu nejbohatších spisovatelů. Díky knize Dívka ve vlaku, které se celosvětově prodalo přes 11 milionů kusů, si za uplynulý rok vydělala 10 milionů dolarů.

Paula Hawkinsová
Paula Hawkinsová | Foto: Arild Vågen

Dostala se tak před George R. R. Martina, autora knižní předlohy seriálu Hra o trůny, či Dana Browna. Žebříčku suverénně vévodí americký spisovatel James Patterson, autor populárních knih pro děti.

Bývalá novinářka narozená v Zimbabwe, která se do Londýna přistěhovala v roce 1989 a studovala tu na Oxfordu, se živila jako ekonomická redaktorka The Times. Kariéru profesionální spisovatelky odstartovala knihami, ve kterých radila ženám s financemi. Pod pseudonymem Amy Silverová rovněž psala nepříliš úspěšné romantické komedie.

Úspěch jí přinesl až loňský thriller Dívka ve vlaku, ve kterém zpracovala téma drog, alkoholu a domácího násilí. Nakladatelé knihu přirovnávali k „nové Zmizelé“ v narážce na úspěšný román Gillian Flynnové, který před dvěma roky proslavila filmová adaptace režiséra Davida Finchera.

Podobný osud teď může potkat i Hawkinsovou, která prodala práva na zfilmování hollywoodskému studiu Universal. To v říjnu letošního roku uvede do kin stejnojmenný snímek režiséra Tatea Taylora s Emily Bluntovou v hlavní roli.

„Strašně dlouho jsem se strachovala o svoji finanční situaci, co vlastně budu dělat se svým životem,“ přiznala Hawkinsová v loňském roce v rozhovoru pro deník The Guardian a dodala: „Cítím teď úlevu, ale i strach. Hodně lidí si to teď přečte a to z vás pak udělá docela zranitelnou osobu.“

Žebříček nejlépe placených autorů podle časopisu Forbes (částky v milionech dolarů):

1. James Patterson (95)
2. Jeff Kinney (19,5)
3. J. K. Rowlingová (19)
4. John Grisham (18)
5. Stephen King (15)
5. Danielle Steelová (15)
5. Nora Robertsová (15)
8. E. L. Jamesová (14)
9. Veronica Rothová (10)
9. John Green (10)
9. Paula Hawkinsová (10)
12. George R. R. Martin (9,5
12. Dan Brown (9,5)
12. Rick Riordan (9,5)

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy