Dokažte, že knihy neobsahují olovo. Argentina brání dovozu španělské literatury

ČTK ČTK
7. 10. 2020 15:42
Argentina se snaží omezit import knih ze Španělska. Upozornil na to deník El País, podle něhož jihoamerický stát zavedl nové povinnosti pro dovoz 500 a více titulů ze Španělska.
Ilustrační snímek z pařížského knižního veletrhu, kde byla roku 2014 čestným hostem Argentina.
Ilustrační snímek z pařížského knižního veletrhu, kde byla roku 2014 čestným hostem Argentina. | Foto: ČTK/AP

Španělští vydavatelé iniciativu považují za skrytou snahu chránit argentinské kolegy před mezinárodní konkurencí.

Podle informací, které deník získal od nakladatelů a knižních distributorů, při dovozu 500 a více knih Argentina již několik týdnů požaduje chemický rozbor materiálů. Nakladatelé a knihkupci musí dokázat, že knihy neobsahují nepovolené množství těžkých kovů, jako je například olovo.

U vývozu nižšího množství knih stačí celní povolení od argentinských úřadů. Také v tomto případě ale vydavatelé zaznamenávají zdržení při vyřízení papírování.

Dle španělských vydavatelů nová povinnost ze strany Argentiny představuje ochranářské opatření. "Od roku 1995 evropské směrnice zakazují používání olova a dalších toxických látek v tisku," argumentuje tajemník profesního sdružení španělských vydavatelů Antonio María Ávila, podle něhož je tak opatření nadbytečné.

Pro španělské vydavatele představuje Argentina největší zahraniční trh. Předloni na něj vyvezli zboží v hodnotě téměř 74 milionů eur, což jsou zhruba dvě miliardy korun.

Podle argentinských úřadů nová pravidla mají jen zaručit, že zboží je kvalitní a zdravotně nezávadné. Představitelé svazu argentinských vydavatelů nicméně přiznávají, že opatření má z ekologických důvodů upřednostňovat domácí produkci před zaoceánským importem.

V případě beletrie španělští nakladatelé zatím neuvažují, že by začali tisknout knihy v Argentině. Tisk ve dvou zemích by se jim prodražil, navíc si stěžují na nedostatečnou kvalitu argentinských tiskařských firem.

"Pokud to bude trvat dlouho, díla některých autorů nebudou v Argentině dostupná, protože tamní vydavatelé se nedostanou k právům," dodává Joan Tarrida, ředitel nakladatelství Galaxia Gutenberg.

Podle něj literární agentury nechtějí dělit práva na díla ve španělštině podle zemí, protože to pro ně představuje riziko.

I přes nová omezení se španělští nakladatelé nechtějí stáhnout z Argentiny. Podle ředitelky nakladatelství Anagrama Evy Congilové má Argentina "tvrdé jádro čtenářů", kteří stojí o knihy nehledě na to, kde byly vytištěny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy