Lenka Dusilová: Ráda bych potkala personu, která mi pomůže překročit vlastní stín

Alena Bílková
17. 10. 2017 15:48
Zpěvačka Lenka Dusilová bude jedním z hostů oslav klubu Roxy, který letos slaví 25. narozeniny. Na společném večeru českých kapel zahraje 25. října, jen čtyři dny po volbách do Poslanecké sněmovny. "Nejsem rozený řečník, ale hudebník, a budu tudíž nejšťastnější, nebude-li v budoucnosti nutné reagovat na kroky vládnoucích stran a špinit si nejen hudební prostředí politikou či apely na lidi," odpovídá na dotaz, zda by jí výsledky voleb mohly donutit situaci z pódia komentovat. Dusilová loni během předávání cen Anděl komentovala sympatie prezidenta Miloše Zemana k totalitním režimům.
Video: YouTube / Lenka Dusilová

V dřívějších rozhovorech jste zmiňovala, že ke klubu Roxy máte specifický vztah, protože jste tam pracovala za barem. V čem se od vašich osmnáctin klub podle vás nejvíc změnil?

Osmnácté narozeniny jsem strávila jako barmanka za dolním barem a byl to zrovna pracovně dost vytížený večer, protože ten večer hrálo asi pět reggae kapel, uf!  

V devadesátkách jsem pár měsíců pracovala v Linhartově nadaci jako kancelářský poskok pro skvělou Denisu Václavovou, po večerech makala právě na baru a jezdila koncerty s kapelou Sluníčko. Z té doby vnímám hledání nějakého konceptu a vůbec "konstrukce rekonstrukce" toho místa.

Roxy pro mě dodneška působí tak, že se původnímu konceptu nezpronevěřil. Dýchá na mě pořád dost podobný genius loci. Zapadá do toho i horní klub N.o.D., který dává prostor současnému i experimentálnímu výtvarnému, divadelnímu i hudebnímu umění.

Poslední desku jste s kapelou Baromantika vydali v roce 2014, stále máte ale narvaný kalendář. Chystáte se vytvořit desku, pod kterou se podepíšete sama, nebo vás víc naplňují nejrůznější hudební spolupráce? Letos v dubnu jste naznačila, že se pracuje na novém albu právě s Baromantikou.

Ráda bych zrealizovala obojí. Mám rodinu, hodně koncertuju a jezdím s divadlem a už druhý rok je pro mě náročné najít čas pro kreativnější část své hudební existence. Ve vlnách se tím celkem trápím a hledám cestu, jak řešit, abych to zvládla v relativním zdraví.

Nemůžu některé věci lámat přes koleno. Cesta k dokončení třetího alba s Baromantikou je i vzhledem k našim vlastním hudebním aktivitám delší, než jsme původně plánovali.

Vedle Baromantiky mám cíle v sólové cestě včetně dokončení audiovizuálního projektu Monumentum 2019. Ten by lidem mohl přiblížit některé ohrožené památky v Sudetech, jejich příběh a potenciál, který mají díky lidem, kteří taková místa téměř kámen po kameni vracejí do života. Na tento výlet bychom chtěli lidi vylákat za dva roky v létě.

Existuje hudební styl nebo zvuk, který jste ještě nezkusila a ráda byste ho prozkoumala?

Stále toužím po hledání vlastních hudebních krajin, a to i sdílených. Svůj jazyk a technický způsob práce bych ráda posunula o kus dál, ale opět jsem narazila na svůj stín. Můj současný sen je potkat personu či mentora, který mi pomůže překročit stereotyp.

Váš koncert v Roxy proběhne po letošních zlomových volbách do Poslanecké sněmovny. Umíte si představit situaci, která by vás donutila se k výsledku voleb na pódiu vyjádřit?

Jsou to demokratické volby, je třeba počítat s tím, že nemusí dopadnout podle našich představ. Nejsem rozený řečník, ale hudebník, a budu tudíž nejšťastnější, nebude-li v budoucnosti nutné reagovat na kroky vládnoucích stran a špinit si nejen hudební prostředí politikou či apely na lidi.

Pojďte k volbám, nekašlete na to z lenivých či jiných důvodů, každý má stále možnost být zodpovědný za svou budoucnost. A to nemusí být samozřejmé. Konec agitace.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 36 minutami

Policie na Mělnicku nalezla tělo čtyřměsíčního chlapce, po kterém pátrala

Policie v sobotu nalezla tělo hledaného čtyřměsíčního chlapce, po kterém od pátečního večera pátrala v Hoříně na Mělnicku. Před 17:00 ukončila pátrání, byla nařízena soudní pitva, která určí příčinu úmrtí. Policie nyní prověřuje výpovědi dvou lidí, řekla policejní mluvčí Eva Hašlová.

"Na základě získaných informací jsme nalezli tělo kojence, nařídili jsme soudní pitvu ke zjištění příčin úmrtí. V souvislosti s tím prověřujeme výpovědi dvou osob, se kterými nyní provádíme další úkony," řekla Hašlová. Kde tělo policisté našli, mluvčí odmítla sdělit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy