Lenka Dusilová: Ráda bych potkala personu, která mi pomůže překročit vlastní stín

Alena Bílková
17. 10. 2017 15:48
Zpěvačka Lenka Dusilová bude jedním z hostů oslav klubu Roxy, který letos slaví 25. narozeniny. Na společném večeru českých kapel zahraje 25. října, jen čtyři dny po volbách do Poslanecké sněmovny. "Nejsem rozený řečník, ale hudebník, a budu tudíž nejšťastnější, nebude-li v budoucnosti nutné reagovat na kroky vládnoucích stran a špinit si nejen hudební prostředí politikou či apely na lidi," odpovídá na dotaz, zda by jí výsledky voleb mohly donutit situaci z pódia komentovat. Dusilová loni během předávání cen Anděl komentovala sympatie prezidenta Miloše Zemana k totalitním režimům.
Video: YouTube / Lenka Dusilová

V dřívějších rozhovorech jste zmiňovala, že ke klubu Roxy máte specifický vztah, protože jste tam pracovala za barem. V čem se od vašich osmnáctin klub podle vás nejvíc změnil?

Osmnácté narozeniny jsem strávila jako barmanka za dolním barem a byl to zrovna pracovně dost vytížený večer, protože ten večer hrálo asi pět reggae kapel, uf!  

V devadesátkách jsem pár měsíců pracovala v Linhartově nadaci jako kancelářský poskok pro skvělou Denisu Václavovou, po večerech makala právě na baru a jezdila koncerty s kapelou Sluníčko. Z té doby vnímám hledání nějakého konceptu a vůbec "konstrukce rekonstrukce" toho místa.

Roxy pro mě dodneška působí tak, že se původnímu konceptu nezpronevěřil. Dýchá na mě pořád dost podobný genius loci. Zapadá do toho i horní klub N.o.D., který dává prostor současnému i experimentálnímu výtvarnému, divadelnímu i hudebnímu umění.

Poslední desku jste s kapelou Baromantika vydali v roce 2014, stále máte ale narvaný kalendář. Chystáte se vytvořit desku, pod kterou se podepíšete sama, nebo vás víc naplňují nejrůznější hudební spolupráce? Letos v dubnu jste naznačila, že se pracuje na novém albu právě s Baromantikou.

Ráda bych zrealizovala obojí. Mám rodinu, hodně koncertuju a jezdím s divadlem a už druhý rok je pro mě náročné najít čas pro kreativnější část své hudební existence. Ve vlnách se tím celkem trápím a hledám cestu, jak řešit, abych to zvládla v relativním zdraví.

Nemůžu některé věci lámat přes koleno. Cesta k dokončení třetího alba s Baromantikou je i vzhledem k našim vlastním hudebním aktivitám delší, než jsme původně plánovali.

Vedle Baromantiky mám cíle v sólové cestě včetně dokončení audiovizuálního projektu Monumentum 2019. Ten by lidem mohl přiblížit některé ohrožené památky v Sudetech, jejich příběh a potenciál, který mají díky lidem, kteří taková místa téměř kámen po kameni vracejí do života. Na tento výlet bychom chtěli lidi vylákat za dva roky v létě.

Existuje hudební styl nebo zvuk, který jste ještě nezkusila a ráda byste ho prozkoumala?

Stále toužím po hledání vlastních hudebních krajin, a to i sdílených. Svůj jazyk a technický způsob práce bych ráda posunula o kus dál, ale opět jsem narazila na svůj stín. Můj současný sen je potkat personu či mentora, který mi pomůže překročit stereotyp.

Váš koncert v Roxy proběhne po letošních zlomových volbách do Poslanecké sněmovny. Umíte si představit situaci, která by vás donutila se k výsledku voleb na pódiu vyjádřit?

Jsou to demokratické volby, je třeba počítat s tím, že nemusí dopadnout podle našich představ. Nejsem rozený řečník, ale hudebník, a budu tudíž nejšťastnější, nebude-li v budoucnosti nutné reagovat na kroky vládnoucích stran a špinit si nejen hudební prostředí politikou či apely na lidi.

Pojďte k volbám, nekašlete na to z lenivých či jiných důvodů, každý má stále možnost být zodpovědný za svou budoucnost. A to nemusí být samozřejmé. Konec agitace.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy