Všechno zdražuje, lidí chodí málo. Plzeňské filharmonii město přidá 4,6 milionu

ČTK ČTK
16. 5. 2022 13:43
Plzeňská filharmonie, která má více než stoletou historii, dostane od města navíc 4,6 milionu korun. Filharmonie letos žádala Plzeň o 27,9 milionu korun, původně ale obdržela jen 23,2 milionu.
Plzeňská filharmonie existuje od roku 1919, jejím šéfdirigentem je Chuhei Iwasaki.
Plzeňská filharmonie existuje od roku 1919, jejím šéfdirigentem je Chuhei Iwasaki. | Foto: Plzeňská filharmonie

Na městem zřízený orchestr, který často koncertuje v zahraničí, stále dopadají důsledky pandemie koronaviru a rostoucí náklady. Plzeňský magistrát mu proto přidá peníze na zajištění provozu a uměleckého programu, oznámila v pondělí náměstkyně primátora odpovědná za kulturu Eliška Bartáková z hnutí ANO.

Podle ní se diváci na koncerty vracejí jen pozvolna. "Stejně tak pomalu roste zájem zahraničních pořadatelů o hostování filharmonie. S tím souvisí pokles příjmů z vlastní činnosti, kterými filharmonie plánovala pokrýt část nezbytných nákladů na zajištění provozu i uměleckého programu," vysvětluje Bartáková.

Rozpočet tělesa zasáhl enormní nárůst inflace a zdražení základních vstupů, jako jsou energie, nájmy, doprava i honoráře.

Filharmonie, jejímž šéfdirigentem je v Česku žijící japonský rodák Chuhei Iwasaki a ředitelkou Lenka Kavalová, má více než padesátimilionový roční rozpočet. Na letošek plánovala příjmy z vlastní činnosti ve výši 4,8 milionu korun. Po pandemii se ale zejména hraní v zahraničí vrací do normálního režimu jen pomalu.

Oproti plánu se propad příjmů z vlastní činnosti sníží o 1,5 milionu. O 1,4 milionu naopak vzrostou náklady za služby, o dalších 1,7 milionu pak osobní náklady.

Město podle náměstkyně Bartákové v individuálních dotacích podpoří i další kulturní programy. Na Napoleonské slavnosti, které se uskuteční v polovině srpna v městském obvodu Křimice, magistrát přispěje částkou 140 tisíc korun.

Centrum Křimic a zámecký park se přenesou do napoleonské éry na přelomu 18. a 19. století, akce nabídne historický průvod, ukázky vojenského tábora a výcviku, jízdy na koních, bitvy či dobové tržiště.

Plzeňský lidový soubor Mladina získá 70 tisíc korun pro částečnou úhradu nákladů na celovečerní představení Mladina a Ondráš, které ve zdejším Novém divadle seznámí diváky s českým, moravským a slovenským folklorem formou tance a živé hudby v autentických krojích a kostýmech.

Pořízení speciální mobilní stepařské podlahy pro spolek K.R.O.K. podpoří město 50 tisíci korunami. Spolek s více než 200 členy vystupuje na různých akcích, různé druhy povrchů ale poškozují stepařskou obuv a především neposkytují kvalitní akustický zážitek ze stepu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Hasiči likvidují požár haly v Zápech u Prahy už 24 hodin

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už 24 hodin, budou demolovat části konstrukce a dohašovat skrytá ohniska celou noc, stále platí druhý stupeň pohotovosti. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí hasicí práce, zatím tedy není možné stanovit výši škody. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

"Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení," řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 02:30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy