Téměř po půlstoletí míří do USA. Brněnskou filharmonii čeká Carnegie Hall

ČTK Kultura ČTK, Kultura
2. 2. 2023 19:44
Sedm koncertů na sedmi místech v USA odehraje Filharmonie Brno. Její americké turné začne příští středu 8. února ve slavné newyorské koncertní síni Carnegie Hall, kde orchestr v tamní premiéře uvede Dvanáctou symfonii Lodger za účasti jejího renomovaného skladatele Philipa Glasse.

Podle ředitelky filharmonie Marie Kučerové za moře odcestuje 90 hudebníků. Těleso se do USA vrací po téměř půlstoletí.

Na šestnáctidenním turné ho povede americký šéfdirigent Dennis Russell Davies. "Jsem velmi rád, že za oceán vezeme českou hudbu. Připravili jsme tři díla Leoše Janáčka, dvě skladby Bohuslava Martinů a tři symfonie Antonína Dvořáka. Kombinujeme je se soudobou americkou hudbou, a to Philipem Glassem, Laurie Anderson a Williamem Bolcomem," vypočítává.

Středečního koncertu v Carnegie Hall se zúčastní šestaosmdesátiletý Philip Glass, jeden z nejslavnějších žijících skladatelů spojený s pojmem minimal music. "Osobně se nejvíc těším na to, až svému dlouholetému příteli Philipovi zahraji jeho Lodger se svým orchestrem," poznamenává Davies.

Zhruba třičtvrtěhodinová symfonie završuje Glassovu téměř třicetiletou práci na trilogii inspirované deskami anglického rockera Davida Bowieho. Má spíše formu písňového cyklu a je to hudba "nesoucí všechny znaky jeho rukopisu, ale jinak se vyjímající", napsalo o ní Aktuálně.cz. Texty zprostředkovávají Bowieho úvahy o odcizení, chování mužů, domácím násilí či hýřivém způsobu života.

Další koncerty na americkém turné odehraje Filharmonie Brno v Ann Arbor, Palm Desert, Santa Barbaře, Northridge, Kansas City a Lubbocku. Doprovodí světové sólisty včetně Angélique Kidjo, pětinásobné držitelky ceny Grammy ze západoafrického státu Benin, a žádaného varhaníka Christiana Schmitta.

Orchestr s nimi Glassovu symfonii zahrál dvakrát v roce 2021, nejdříve na festivalu Pražské jaro a půl roku nato při zahájení Moravského podzimu. "Dílo, kde sólový pěvecký part složil Glass přímo pro Angélique Kidjo, jsme také nahráli jako první orchestr na světě," připomíná ředitelka Marie Kučerová.

Filharmonici rovněž vystoupí s pětasedmdesátiletou americkou skladatelkou, hudebnicí a performerkou Laurie Anderson, která se k nim jako houslistka a vypravěčka připojí v Kansasu. Uvede svou skladbu vyprávějící příběh Amelie Earhartové, první ženy, která přeletěla Atlantský oceán a devět let nato její letadlo beze stopy zmizelo.

Dílo nazvané jednoduše Amelia u Američanky objednal šéfdirigent Davies, brněnským divákům už ho představili v roce 2019. "Amelia Earhartová měla ráda technologie. Říkala, že byla stvořena pro létání. Já mám ráda nebe, tak se k její vášni snadno vztahuji," řekla tehdy Laurie Anderson.

Kompozici už společně zahráli v rakouském Linci nebo Bratislavě. "Vždy s velkým úspěchem a vždy před vyprodaným hledištěm," zdůrazňuje manažer orchestru Pavel Šindelář. Že ji teď uvedou právě v Kansasu, není náhoda. Earhartová se tam roku 1897 narodila.

Brněnští filharmonici zahrají Američanům od Leoše Janáčka orchestrální skladbu Sinfonietta, rapsodii Taras Bulba a kantátu Glagolská mše, jejíž pěveckou část v Ann Arboru nastudoval univerzitní sbor.

Z děl Bohuslava Martinů zazní skladba Thunderbolt P-47 a Sinfonietta La Jolla pro klavír a komorní orchestr. Tu první slavný exulant zkomponoval o americkém bojovém letounu, tu druhou vytvořil na objednávku hudební společnosti z města La Jolla na kalifornském pobřeží. Tam měla v srpnu 1950 premiéru.

Program doplní Šestá, Osmá a Devátá symfonie Antonína Dvořáka plus jeho koncertní předehra Othello z roku 1892.

Plánování turné zabralo více než tři roky. "Obrovskému ansámblu lidí musíme vyřizovat pracovní víza, celý orchestr musí být také očkovaný, vyřizujeme cargo, pojištění, certifikáty pro dovoz nástrojů s vzácnými materiály," popsala ředitelka Kučerová pro Českou televizi.

Největší nástroje jako tympán nebo harfu si interpreti pronajmou na místě. Cennější smyčcové nástroje ze dřeva nově vyžadují certifikáty dokládající, že jejich výrobou nebyly ohroženy deštné pralesy ani chráněné druhy zvířat. To nařizuje mezinárodní smlouva.

Turné nebude výdělečné. Orchestr nepočítá ani s tím, že se vrátí náklady. "Logistika je velmi drahá, devadesát hudebníků musí být přepraveno mezikontinentálními a několika kontinentálními lety, ubytováno, vybaveno pracovními vízy, pojištěním a tak dále. Také uvidíme, jak to bude s návštěvností, rozhodně nelze spoléhat na krajanské komunity, doba se velmi změnila," varovala ředitelka v interview pro server Klasikaplus.cz.

Brněnská filharmonie se do USA vrací po téměř 50 letech. V roce 1973 tam za necelý měsíc odehrála 19 koncertů, z toho dva před Carnegie Hall zaplněnou poprvé ze tří čtvrtin, podruhé zcela. První večer se pod taktovkou Jiřího Bělohlávka představil tehdy dvacetiletý houslista Václav Hudeček. "Tady dirigoval i Antonín Dvořák. Komu se dostane té cti zde vystoupit a kdo tu obstojí?" ptal se pak v dopisu českým čtenářům. "Po vystoupení se za námi nahrnuli lidé mluvící všemi možnými jazyky i nejrůznějšími češtinami," dodal.

Členem filharmonie byl tehdy i houslista Bohumír Strnad, který v ní působí dosud. "Až dnes doceňuji, že jsme tam hráli. Návrat je pro mě určitě důležitý, protože vzpomínky z doby před padesáti lety jsou v podstatě vybledlé," řekl České televizi.

Filharmonie Brno se následně do USA pod taktovkou Jiřího Bělohlávka vrátila ještě v březnu 1977. Toto turné však bylo zorganizované narychlo místo zájezdu České filharmonie a sklidilo rozporuplnější reakce.

Angélique Kidjo zpívá úryvek z Dvanácté symfonie Philipa Glasse. | Video: Philip Glass
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Tisíce lidí v Itálii demonstrovaly proti mafii, uctily památku jejích obětí

Tisíce lidí v úterý v Itálii demonstrovaly proti mafii. Pochodu v Miláně se zúčastnilo na 70 tisíc lidí, píše agentura ANSA. Mnozí nesli transparenty s nápisy "Je to možné", tedy že mafii porazit lze. Akce se konaly u příležitosti Dne památky nevinných obětí mafie, který si Italové připomínají v tento den od roku 2017. Někteří také připomněli, že před dvěma měsíci byl po 30 letech na útěku zatčen nejhledanější zločinec v zemi Matteo Messina Denaro, šéf sicilské mafie Cosa Nostra.

"Není možné, aby takový člověk byl na útěku 30 let. Nezapomeňme, že by býval mohl být zadržen dříve, pokud by nebyli lidé, kteří mu pomáhali unikat tak dlouho před spravedlností," řekl na dnešní demonstraci v Miláně turínský kněz Luigi Ciotti, který v roce 1995 založil sdružení Libera. To se snaží bojovat proti organizovanému zločinu a je organizátorem i úterních demonstrací.

Manifestace v Miláně se zúčastnil i starosta města Giuseppe Sala, po jehož boku šel například Vincenzo Agostino, otec policisty, jehož v roce 1989 zabila Cosa Nostra. V průvodu šli i další příbuzní obětí mafie, mnozí z nich měli na krku pověšené fotky svých zemřelých blízkých. Někteří z nich stále čekají na dopadení vrahů svých blízkých. "Bude to už 28 let a stále čekáme na pravdu," řekl agentuře AFP padesátiletý Paolo Marcone, jehož otce zabila v roce 1995 mafie v regionu Apulie. Během demonstrace řečníci přečetli jména zhruba 1100 lidí, které v uplynulých letech zabil organizovaný zločin.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Afghánistán a Pákistán zasáhlo zemětřesení o síle 6,5 stupně, hlášeni jsou mrtví

Sever Afghánistánu a Pákistánu ve středu zasáhlo zemětřesení, které mělo podle americké geologické služby sílu 6,5 stupně. Agentura Reuters píše, že zemětřesení bylo v hloubce 194 kilometrů a jeho epicentrum se nacházelo v horském pásmu Hindúkuš nedaleko odlehlé afghánské provincie Badachšán. Hlášeny jsou zatím tři oběti.

Úřady v pákistánském údolí Svát podle Reuters uvedly, že o život přišla 13letá dívka, na kterou se zřítila zeď domu. Dalších 150 lidí utrpělo zranění a nemocnice vyhlásily stav nouze. Mluvčí afghánského ministerstva pro řešení následků katastrof uvedl, že v provincii Laghmán na východní země zemřeli dva lidé. V Islámábádu, ale i v Kábulu a jinde v Afghánistánu, vybíhali lidé z domů a citovali verše z koránu, posvátné knihy muslimů, píše agentura AP.

Do některých vesnic v Badachšánu se i běžně dostává jen těžko a není s nimi telefonní spojení ani možnost komunikace prostřednictvím internetu. Obyvatelé Fajzábádu, metropole této provincie, uvedli, že se jim asi minutu třásly tabulky v oknech. Poškozeny podle nich mohou být domy, které jsou postaveny z hlíny.

Loni v červnu při zemětřesení o síle 6,1 v Afghánistánu zemřelo přes tisíc lidí.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Lyžař Klaebo počtvrté vyhrál SP, Beranová byla ve sprintu v Tallinnu šestá

Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo obhájil prvenství ve Světovém poháru, celkově ho získal počtvrté. V Tallinnu dnes suverénně zvítězil ve sprintu volnou technikou, byl to jeho 18. triumf v sezoně. Tereza Beranová dojela ve finále šestá a vyrovnala své maximum v seriálu. Zvítězila Norka Kristine Skistadová.

Kateřině Janatové chyběly k postupu do semifinále čtyři setiny sekundy, obsadila 15. místo. Muži se v kvalifikaci do nejlepší třicítky nedostali, neuspěl ani finalista z únorového mistrovství světa Michal Novák.

Poslední tři závody SP se uskuteční od pátku do neděle v Lahti, dva z nich budou individuální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy