Praha by mohla mít budovu filharmonie v roce 2032, má stát šest miliard korun

ČTK ČTK
15. 2. 2021 19:02
Příprava nové budovy pražské filharmonie na Vltavské bude stát 750 milionů, samotná stavba pak dle hrubých odhadů dalších 5,3 miliardy korun, oznámil v pondělí náměstek pražského primátora Petr Hlaváček z TOP 09. Představil první studii, kterou město na toto téma nechalo zpracovat.
Na ilustračním snímku je koncertní sál Sage Gateshead v Gatesheadu na severovýchodě Anglie.
Na ilustračním snímku je koncertní sál Sage Gateshead v Gatesheadu na severovýchodě Anglie. | Foto: Shutterstock

Mezinárodní architektonickou soutěž na projekt by vedení magistrátu rádo vypsalo letos, příprava má trvat čtyři a půl roku.

Zpracování studie proveditelnosti město zadalo loni u dánské architektonické kanceláře Henning Larsen. V pondělí ji schválili radní. Další na řadě je architektonická soutěž na návrh budovy. Podle harmonogramu by se na přelomu let 2025 a 2026 mohlo začít se soutěží na stavební firmu a v roce 2032 by budova mohla stát, pokud vše půjde bez průtahů.

Ze studie podle Hlaváčka vyplynulo, že by sál mělo vlastnit město nebo jím ovládaná společnost. Areál může vytvořit až 4000 pracovních míst a dosáhnout roční návštěvnosti okolo 600 tisíc osob. V budově by měl sídlit alespoň jeden orchestr. Filharmonie by podle doporučení architektů měla mít tři sály - koncertní pro 1800 diváků, menší pro komorní hudbu s kapacitou 500 míst a multifunkční pro ostatní žánry a typy akcí s kapacitou až 700 osob.

Náklady na provoz by mělo být možné pokrýt příjmy z pronájmů sálů a komerčních prostor, jako jsou obchody, kavárny a restaurace.

Celkové odhadované náklady asi 6,1 miliardy korun mají zahrnovat venkovní plochy a podzemní parkoviště. Město již podle Hlaváčka jedná o možnosti spolufinancování projektu ze strany státu. "Je to jeden z úkolů, který mám, připravit memorandum s ministerstvem kultury," řekl náměstek.

Člen komise rady pro přípravu sálu Martin Gross řekl, že schválením studie byla dokončena první fáze, která začala před asi deseti lety podpisem memoranda mezi tehdejším vedením města a Spolkem pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze.

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský z hnutí Praha sobě míní, že stavba je důležitá pro kultivaci oblasti kolem Vltavské. "Všichni víme, že Vltavská je skutečně takovou jizvou na tváři města. A nová filharmonie tuto jizvu pomůže zacelit," říká.

Pražští zastupitelé loni na podzim schválili vyřízení změny územního plánu, která má stavbu umožnit. Kromě koncertního sálu chce město řešit i navázané změny okolí metra Vltavská, jako je doprava na Hlávkově mostě, podjezd pod železniční tratí nebo nový výstup z metra. Město připravuje územní studii pro celou oblast takzvaného brownfieldu Holešovice-Bubny, kde počítá s rozsáhlou bytovou výstavbou.

Diskuse o stavbě velkého koncertního sálu v Praze se vedou desítky let. Nejvíce se řešilo vhodné místo. Sál mohl v 90. letech minulého století vzniknout na Letné, kde se uvažovalo také o výstavbě Národní knihovny podle návrhu architekta Jana Kaplického. Japonští investoři chtěli stavbu věnovat České filharmonii ke 100. výročí. Tehdejší ministr kultury Milan Uhde a primátor Milan Kondr nabídku odmítli.

 

Právě se děje

před 7 minutami

James v 1300. startu v NBA dovedl Lakers k výhře nad Golden State

LeBron James odehrál 1300. zápas v základní části NBA a jubileum oslavil přesvědčivým vítězstvím Los Angeles Lakers 117:91 nad Golden State. Stále bez zraněného Anthonyho Davise domácí rozhodli už během první půle, úvodní čtvrtinu vyhráli o dvacet bodů a v poločase vedli 73:44. K triumfu si Lakers pomohli 60 doskoky proti 35 soupeřovým. James za 24 a půl minuty hry dal 19 bodů a byl nejlepším střelcem zápasu.

Výsledky NBA:

Boston - Washington 111:110, Detroit - New York 90:109, Houston - Memphis 84:133, LA Lakers - Golden State 117:91, Miami - Atlanta 109:99, Milwaukee - LA Clippers 105:100, Minnesota - Phoenix 99:118, Sacramento - Charlotte 126:127.

Utkání Toronto - Chicago bylo odloženo.

před 31 minutami

AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna. Obě vyrábí vakcíny na covid-19

Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca prodala svůj podíl 7,7 procenta v americké biotechnologické společnosti Moderna za více než jednu miliardu USD (21,6 miliardy Kč). Akcie Moderny v poslední době výrazně rostly díky její vakcíně proti covidu-19. AstraZeneca byla druhým největším akcionářem Moderny. Informuje o tom list The Times.

Ze zprávy nebylo okamžitě jasné, za jak dlouhé období AstraZeneca svůj podíl prodala. Cena akcie Moderny se minulý měsíc zvýšila až na 186 USD z 29 USD před rokem. V pátek akcie firmy uzavřely na ceně 154,81 USD, což celou firmu ohodnotilo na 61 miliard USD.

Zisk z prodeje akcií posílí finance firmy AstraZeneca, která stejně jako Moderna vyrábí vlastní vakcínu proti covidu-19, vyvinutou ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Na rozdíl od Moderny ji však v době pandemie prodává bez zisku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy