Ostrava buduje jednu z nejočekávanějších staveb světa. Bude mít varhany z bronzu

Ostrava buduje jednu z nejočekávanějších staveb světa. Bude mít varhany z bronzu
Dosud největší architektonickou soutěž město vyhlásilo v srpnu 2018. Loni oznámilo vítěze, kterým se stali autoři ze studií Steven Holl Architects z New Yorku a Architecture Acts z Prahy. (Na snímku je vizualizace nového koncertního sálu.)
Podle architektů bude budova šetrná k životnímu prostředí. Vytápěná by měla být tepelnými čerpadly, zvažuje se i využití důlních vod, prosklené části ze speciálního skla zamezí úniku tepla.
"V roce 2022 proběhne příprava podkladů pro soutěž na zhotovitele, samotná soutěž, podpis smlouvy a zahájení stavby jako takové. Stavba je v tuto chvíli odhadována na 32 měsíců," doplňuje náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.
První koncert v nové hale by návštěvníci mohli slyšet v roce 2024. Na snímku je budoucí vzhled komorního sálu.
Foto: Steven Holl Architects + Architecture Acts
Magazín ČTK Magazín, ČTK
3. 8. 2020 16:30
Město Ostrava již má k dispozici studii stavby nového koncertního sálu včetně rekonstrukce památkově chráněné budovy kulturního domu, jehož se stane součástí. Projekt za více než dvě miliardy korun zařadil prestižní magazín Architizer mezi deset nejočekávanějších staveb světa. Podívejte se, jak bude vypadat.
 

Právě se děje

před 31 minutami

Šéf německé romské rady chce o Teplicích jednat s Maasem, pro Hamáčka má dopis

Jako nelidský, odporný a brutální označil šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose sobotní zásah české policie v Teplicích, po kterém v sanitce zkolaboval a zemřel Rom. Rada, která sdružuje romská etnika, vidí podobu s případem černocha George Floyda. Ten zemřel ve Spojených státech loni v květnu poté, co mu policista několik minut klečel na krku. Rose ČTK řekl, že předal českému velvyslanci v Německu Tomáši Kafkovi dopis pro ministra vnitra Jana Hamáčka a již také kvůli věci požádal o jednání německého ministra zahraničí Heika Maase.

Rose se ve čtvrtek setkal s Maasem u příležitosti piety v památníku židovských obětí holokaustu, kde byl ministr zahraničí společně s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkem. "Maase jsem poprosil o rozhovor," řekl.

Šéfa rady ve stejný den přijal český velvyslanec. Po jednání Rose řekl ČTK, že Kafkovi předal dopis pro Hamáčka. "V dopise adresovaném českému ministrovi vnitra jsem jasně vyjádřil naše očekávání," řekl o obsahu. "Naším hlavním požadavkem je nezávislá vyšetřovací komise a také odpovídající opatření proti nepřípustnému chování policistů," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy