Podcast: Předhazovali mu Němce, zneužili ho ideologové. Smetana má smutný osud

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo Pražské jaro
24. 3. 2021 18:00
S Václavem Luksem, uměleckým vedoucím a dirigentem Collegia 1704, o symfonické básni Má vlast, jejíž provedení bude řídit na úvodním koncertě letošního ročníku Pražského jara.

Nejstarší český hudební festival ohlašuje velkou změnu. Zahájení, které letos připadá na 12. května, bude nakonec vypadat jinak, než si všichni představovali. Kvůli německým protipandemickým opatřením tradiční Mou vlast nepřijedou zahrát původně pozvaní Berlínští rozhlasoví symfonici pod vedením Vladimira Jurowského.

"Doba přeje odvážným řešením," shodlo se vedení Pražského jara - a požádalo o zástup orchestr, který si v posledních 15 letech vybudoval doma i v zahraničí renomé díky poučené interpretaci staré hudby, zvlášť té barokní. Přehlídku uvede Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem.

Podcast s Václavem Luksem si můžete poslechnout zde:

"Abych řekl pravdu, když mě pan ředitel s touto nabídkou kontaktoval, polkl jsem nasucho a nejprve si pomyslel, že je to mimo jakoukoliv realitu," přiznává Luks. Ve hře je totiž romantický repertoár pozdního 19. století, Collegiu 1704 poněkud vzdálený. Naopak blízké je datum, kdy zdejší nejvýznamnější český hudební festival startuje.

Rozhodnutí výzvu přijmout podle Luksových slov ovlivnilo během vyžádané dvoudenní lhůty na rozmyšlenou heslo, kterým se snaží řídit stabilně: "Kdo nechce, hledá důvody, kdo chce, hledá způsoby."

Pražské jaro tedy letos zahájí orchestr specializovaný na interpretace, které se snaží přiblížit skladby co nejvíc podobě, v jaké mohly znít v době svého vzniku. "Mou vlast tedy tentokrát uslyšíme tak, jak ji mohli slyšet lidé kolem roku 1882, kdy byl cyklus poprvé uveden v kompletní podobě," říká o úvodním večeru přehlídky mluvčí festivalu Pavel Trojan.

Soubor Collegium 1704 se pro tuto příležitost rozšíří o zahraniční sekci historických dechových nástrojů. Právě ty prošly největší změnou od doby, kdy Smetana Mou vlast napsal.

Vstupenky na koncert zůstávají v platnosti. Informace o případných dalších změnách programu festival oznámí do 9. dubna.

Vítejte u podcastu Na dotek. Hostem Petra Viziny je dnes dirigent Václav Luks. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny
Foto: Aktuálně.cz

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Do pražské O2 areny vloni přišlo skoro milion lidí

Druhé nejvyšší návštěvnosti od otevření loni dosáhla pražská O2 arena. Po dvou letech koronaviru do ní za deset měsíců zavítalo 988 103 lidí. Uvedla to společnost Bestsport ze skupiny PPF, která největší českou zastřešenou halu s kapacitou okolo 18 tisíc diváků provozuje. Přes milion lidí sem dorazilo jen v roce 2015 díky mistrovství světa v hokeji.

"Rok 2022 byl výjimečný v tom, že jsme konečně měli možnost odehrát téměř všechny koncerty přesunuté kvůli covidu-19," říká Robert Schaffer, ředitel Bestsportu. Nejúspěšnější akcí byla jedna ze skupin mistrovství Evropy v basketbalu s českou účastí, kterou navštívilo přes 80 tisíc lidí. Z hudebníků v O2 areně vystoupili zpěváci Sting a Harry Styles, rapeři Kendrick Lamar a 50 Cent, zpěvačky Anastacia a Zaz nebo kapely Sabaton a The Cure. Halu také zaplnily vzpomínkové koncerty na Karla Gotta či Miroslava Žbirku.

Letos Bestsport takovou návštěvnost nečeká. "Za propadem bude jednak na straně návštěvníků nutnost šetřit, na druhé straně i užší nabídka vystoupení. Za tou stojí zvýšená opatrnost pořadatelů kulturních akcí," říká Schaffer, podle nějž také Bestsport čelí rostoucím cenám služeb. Nevylučuje zvýšení ceny vstupenek. "I to pak může mít za následek menší ochotu návštěvníků za lístek zaplatit," dodává.

Bestsport od září 2019 provozuje i menší halu O2 universum, která disponuje 39 sály různých velikostí. Vloni přivítala 92 117 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dopravu na silnicích komplikuje v Česku sníh a vítr

Dopravu na některých místech republiky komplikují sněhové přeháňky, kvůli silnému větru se tvoří sněhové jazyky, podobně tomu bylo v pondělí. Problémy se sjízdností mají řidiči zejména na Vysočině, kde se stalo několik nehod. Kamiony v kopcích nemohou vyjet, stojí například v mohelnickém kopci v Olomouckém kraji.

V Libereckém kraji zůstává pro kamiony zavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a také dvě silnice na Liberecku. V Orlických horách je zavřená silnice z Šerlichu do Orlického Záhoří. Na horách dnes meteorologové čekají trvalejší sněžení se silným větrem, který by mohl na silnicích tvořit sněhové jazyky a závěje.

Silný vítr zastavil i provoz horního úseky lanovky na Sněžku, kterou opět zasáhl vítr o síle orkánu, měl rychlost přes 133 kilometrů za hodinu. Silný vítr na hřebenech Krkonoš má být celý den.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Juventus se odvolal proti odpočtu bodů k tribunálu Italského olympijského výboru

Fotbalový Juventus se odvolal k nejvyššímu sportovnímu soudu při Italském olympijském výboru proti odpočtu 15 ligových bodů za falšování účetnictví. Turínský klub o tom informoval na webu.

Tribunál italského svazu "Starou dámu" před dvěma týdny potrestal za to, že její vedení si v letech 2018 až 2020 z přestupů fotbalistů bralo protiprávní provize a investorům vykazovalo falešné zisky.

Další zprávy