Podcast: Bubeník je jako brankář, zasáhne v podstatném okamžiku

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo Česká filharmonie
24. 11. 2021 17:00
S hráčem na bicí nástroje Danielem Mikoláškem o oborových vtipech, trianglu ve Dvořákově Novosvětské i o tom, čím ho štve jeho šéf Semjon Byčkov.
Hráč na bicí nástroje, filharmonik Daniel Mikolášek.
Hráč na bicí nástroje, filharmonik Daniel Mikolášek. | Foto: Ivan Štibrányi

Daniel Mikolášek se na bicí začal učit coby dítě tak nějak z povinnosti. Bubeník v kapele jeho staršího bratra Bohdana - jakýsi Michael Kocáb - hru na svůj nástroj nesnášel; chtěl se věnovat klávesám. S nadsázkou lze tedy říci, že o Mikoláškově životním směřování rozhodla nechuť budoucího kapelníka Pražského výběru k bubnům.

"Jako malého mě Michael naučil nějaké tři základní rytmy, se kterými jsem pak mnoho let vystačil v různých kapelách," směje se dnes jeden z nejdéle sloužících členů České filharmonie.

Podcast s Danielem Mikoláškem si můžete poslechnout zde:

Do prvního orchestru v zemi jej vybrali konkurzem v červenci 1984 jako absolventa konzervatoře v oboru bicí a varhany. Do budovy Rudolfina, kde filharmonie zkouší a koncertuje, ale Mikolášek pracovně dochází ještě o šest let déle. Nepřetržitě již od roku 1978, kdy se dostal na Pražskou konzervatoř, protože škola tehdy měla příslušné učebny právě tam. "Mezitím jsem vystřídal několik trvalých bydlišť, jen v Rudolfinu jsem jedním z nejstarších kusů inventáře. Za tu dobu se tam vyměnily snad všechny skříně," líčí svou profesní vytrvalost.

Do České filharmonie nastoupil, když byl jejím uměleckým vedoucím Václav Neumann. Pak zažil působení jeho nástupců Jiřího Bělohlávka, Gerda Albrechta, Vladimira Ashkenazyho, Zdeňka Mácala, Elijahua Inbala a nyní slouží pod Semjonem Byčkovem. S Bělohlávkem se mu podařilo sblížit až v závěrečné etapě šéfdirigentova života, se Semjonem Byčkovem se sžívat teprve začíná.

"Bubeníka, který hraje správně, si většinou ani nevšimnete," komentuje Mikolášek fakt, že na rozdíl od muže s taktovkou je prakticky neviditelný. "Můžete přitom vyznění skladby dobře a nenápadně podpořit, ale také ji zničit," dodává.

O kvalitě hráče na bicí nástroje v symfonickém orchestru podle jeho mínění rozhoduje i psychika. "Je hrozně důležitá. Například Ravelovo Bolero začíná v pianissimu. Bubeník si musí být jistý technikou hry, nervy z toho mohou být ukrutné. V takovou chvíli přestávají fungovat svaly, jak mají, a pianissimo je v háji," popisuje nástrahy svých partů Mikolášek.

"Ve scherzu Dvořákovy Novosvětské je zase úplně nenápadný triangl. V notách je napsaných jen osm taktů na druhou dobu, mohu se s tím mazlit, vytvořit frázi, oblouk, hrát si s barvami. Malý střípek v obrovské mozaice, kterého si vlastně nikdo nevšimne. Ale věřím, že když do něj dám duši, nějak se to ve výsledku sečte," doufá.

Vítejte u podcastu Na dotek, hostem Petra Viziny je dnes filharmonik Daniel Mikolášek. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny
Foto: Aktuálně.cz

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Lukašenko vyřeší problém s migranty na polských hranicích do konce roku, slíbil

Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura RIA Novosti. Evropská unie obviňuje Lukašenkův autoritářský režim, že migrační krizi na vnější hranici EU vytvořil v odplatě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a zfalšování loňských prezidentských voleb. Lukašenko obvinění odmítá.

Polsko a částečně i Litva od léta čelí náporu tisíců migrantů, převážně z Blízkého východu, kteří se pokoušejí překročit hranice a dostat se dále do Evropské unie, cílem je často Německo. Migrační krize se vystupňovala na podzim, Varšava se rozhodla začít stavět na hranici s Běloruskem 5,5 metru vysokou zábranu. S Lukašenkem, jehož legitimitu EU odmítla po loňských volbách uznat, minulý měsíc dvakrát telefonicky hovořila končící německá kancléřka Angela Merkelová.

"Já jí (Merkelové) rovnou řekl, že se vynasnažím vyřešit tento problém do Nového roku, protože jej nepotřebujeme. Lidé (migranti) se potloukají po Minsku a Grodnu," uvedl podle ruské agentury Lukašenko.

Bělorusko podle něj požádá uprchlíky z Blízkého východu, kteří se v zemi nacházejí legálně s turistickými vízy, aby se vrátili zpět domů, protože "humanitární koridor" vedoucí do vytouženého Německa nebude. Dodal, že do Iráku se z Běloruska už vrátila více než tisícovka běženců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy