Podcast Na dotek: Jak dobře hrát Mahlera? Musíte být schizofrenní, říká Byčkov

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo Česká filharmonie
20. 10. 2021 16:55
S šéfdirigentem České filharmonie Semjonem Byčkovem o herečce Meryl Streepové, světle uvnitř katedrály i tiché radosti, kterou je někdy třeba opustit.

„Součástí legendy o České filharmonii je její umění vyjádřit tichou radost. V jistém smyslu filharmonici představují národní charakter, schopnost vyjádřit krásu způsobem, který není otevřeně hlasitý,“ uvažuje rusko-americký dirigent prvního českého orchestru před natáčením Deváté symfonie Gustava Mahlera, rodáka z Kaliště na Vysočině.

V českém překladu si podcast se Semjonem Byčkovem můžete poslechnout zde:

Nezkrácená verze v angličtině pořízeného rozhovoru je zde:

Skladba podle Byčkova bude vyžadovat po hudebnících, aby při jejím přednesu v jistém smyslu vyšli z komfortní zóny. „V Mahlerově světě žijí extrémy vedle sebe. Extrémní něhu střídá po vteřině extrémní sarkasmus. O minutu později extrémní násilí, změna stíhá změnu,“ vysvětluje. A interpretační klíč ke komponistovi proto s nadsázkou přirovnává k hudební schizofrenii.

Kromě specifického psychického naladění podle šéfdirigenta vždy pomáhá také návštěva míst, odkud skladatel pochází. Byčkov popisuje, jak jeho porozumění Benjaminu Brittenovi proměnila chůze po mořském břehu v jihoanglickém městečku Snape, kde se odehrává příběh rybáře Petera Grimese ve stejnojmenné opeře. Vzpomíná také, jak mu světlo v linecké katedrále svatého Floriána pomohlo přiblížit svět Rakušana Antona Brucknera, který tu býval varhaníkem.

Byčkovův vlastní příběh je od roku 2018 spojen s Českou filharmonií a jejím sídlem v neorenesanční budově pražského Rudolfina, kde tento podcast vznikl. Při otázce, jak zní jeho argument pro stavbu nového koncertního sálu v Praze, se šéfdirigent usmívá: „Sdělení je prosté: Přemýšlejte nad tím, čím se vaši předkové zapsali do dějin.“

Vítejte u podcastu Na dotek, hostem Petra Viziny je dnes šéfdirigent České filharmonie Semjon Byčkov. Zazní ukázky z Deváté symfonie Gustava Mahlera, kterou pod Byčkovovou taktovkou v roce 2017 nahrál orchestr londýnské Royal Academy of Music a již teď šéfdirigent natáčí s Českou filharmonií. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny
Foto: Aktuálně.cz

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Dubovská dojela v Killingtonu osmnáctá, Shiffrinová vyrovnala Stenmarka

Lyžařka Martina Dubovská skončila ve slalomu Světového poháru v Killingtonu osmnáctá. I pátý slalom v historii v americkém středisku ovládla domácí Mikaela Shiffrinová a v nejtočivější disciplíně vyrovnala 46. triumfem Švéda Ingemara Stenmarka.

Shiffrinová byla po prvním kole druhá, ale zajela dobře druhé, zatímco její největší soupeřka Petra Vlhová chybovala. Slovenská obhájkyně velkého křišťálového glóbu, která minulý týden dvakrát kralovala v Levi, tak skončila druhá. Třetí místo obsadila Švýcarka Wendy Holdenerová.

Dubovská jela mezi elitou po devadesáté. V prvním kole ztratila na Vlhovou více než dvě sekundy a byla šestnáctá. Do druhé jízdy se pustila razantněji, pozici ale neudržela a propadla se o dvě pozice. Nenavázala tak na životní šesté místo z minulého týdne ve Finsku.

V Killingtonu se dosud konaly čtyři slalomy a všechny vyhrála Shiffrinová. Před týdnem Američanka v obou závodech ve Finsku brala za Vlhovou vždy stříbro a na druhé místo to po prvním kole vypadalo i letos. Po druhé jízdě si ale tentokrát pozice vyměnily.

Pro Američanku je Killington prakticky domácím svahem a před rozhovorem dojatá emocemi plakala a chvilku trvalo, než dokázala mluvit. "Jsem šťastná, jak jsem jela druhé kolo. Neudělala jsem tak velkou chybu jako Petra. Bojovala jsem. Hodně to pro mě znamená," řekla Shiffrinová, která ve Světovém poháru celkově oslavila 71. vítězství.

Na rozdíl do Dubovské se nedostala do bodované třicítky Gabriela Capová. Z 63 slalomářek obsadila v 1. kole 51. místo s mankem více než pěti sekund na nejlepší.

Další slalom SP je na pořadu až za měsíc 29. prosince v rakouském Lienzu. Příští týden se rozjedou v kanadském Lake Louise rychlostní disciplíny s Ester Ledeckou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy