Podcast: Když obraz prodáte do soukromé sbírky, už ho také nemusíte nikdy vidět

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo GHMP 2
10. 11. 2021 18:00
S šéfkurátorkou Galerie hlavního města Prahy Helenou Musilovou a akademickým malířem Tomášem Císařovským o dětech nudících se na vernisážích, peruánské mumii nebo trablech s mecenáši.

Metropolitní galerie právě vystavuje díla, která koupila nebo dostala darem v posledních čtyřech letech. Mezi roky 2017 a 2020 takto získala do sbírek na 700 položek. "Pro umělce je obrovsky výhodné poskytnout dílo k nákupu nebo jako dar významným veřejným sbírkám," konstatuje výtvarník Tomáš Císařovský.

Několikrát se setkal s tím, že soukromý majitel odmítl půjčit obraz autorovi na výstavu. A to i v případě, kdy byla dohoda o budoucích zápůjčkách součástí kupní smlouvy. "Může se stát, že svůj obraz, ukrytý kdesi v depozitáři, už nikdy neuvidíte," shrnuje Císařovský. "Občas se také dílo, které autor někomu daroval, objeví v aukci. To může být zraňující," doplňuje šéfkurátorka Galerie hlavního města Prahy Helena Musilová.

Podcast s Tomášem Císařovským a Helenou Musilovou si můžete poslechnout zde:

Císařovského série maleb, zachycující umělce a návštěvníky vernisáží zkraje 90. let minulého století, je nyní součástí expozice No Art Today?, která v pražské Městské knihovně představuje reprezentativní výběr z galerijních akvizic.

Mezi zastoupenými autorkami a autory se dále nacházejí Josef Žáček, Anna Daučíková, Josef Bolf, Daniel Pitín, Ivan Pinkava, Lubomír Typlt, Mark Ther nebo Anežka Hošková.

"Posláním nás, kdo pracujeme ve veřejné instituci, není jen pořádat výstavy, ale také chodit po ateliérech a vnímat, co se v nich děje. Abychom byli připraveni na příležitost, jaká třeba nastala v minulém roce," vysvětluje kurátorka Musilová. Odkazuje tak na situaci, kdy pražský magistrát uvolnil mimořádnou šestimilionovou dotaci pro nákup uměleckých děl od tvůrců postižených koronakrizí. Část z těchto prací je teď k vidění v Městské knihovně v Praze. 

Vítejte u podcastu Na dotek. Hosty Petra Viziny jsou dnes kurátorka Helena Musilová a malíř Tomáš Císařovský. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny
Foto: Aktuálně.cz

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Dubovská dojela v Killingtonu osmnáctá, Shiffrinová vyrovnala Stenmarka

Lyžařka Martina Dubovská skončila ve slalomu Světového poháru v Killingtonu osmnáctá. I pátý slalom v historii v americkém středisku ovládla domácí Mikaela Shiffrinová a v nejtočivější disciplíně vyrovnala 46. triumfem Švéda Ingemara Stenmarka.

Shiffrinová byla po prvním kole druhá, ale zajela dobře druhé, zatímco její největší soupeřka Petra Vlhová chybovala. Slovenská obhájkyně velkého křišťálového glóbu, která minulý týden dvakrát kralovala v Levi, tak skončila druhá. Třetí místo obsadila Švýcarka Wendy Holdenerová.

Dubovská jela mezi elitou po devadesáté. V prvním kole ztratila na Vlhovou více než dvě sekundy a byla šestnáctá. Do druhé jízdy se pustila razantněji, pozici ale neudržela a propadla se o dvě pozice. Nenavázala tak na životní šesté místo z minulého týdne ve Finsku.

V Killingtonu se dosud konaly čtyři slalomy a všechny vyhrála Shiffrinová. Před týdnem Američanka v obou závodech ve Finsku brala za Vlhovou vždy stříbro a na druhé místo to po prvním kole vypadalo i letos. Po druhé jízdě si ale tentokrát pozice vyměnily.

Pro Američanku je Killington prakticky domácím svahem a před rozhovorem dojatá emocemi plakala a chvilku trvalo, než dokázala mluvit. "Jsem šťastná, jak jsem jela druhé kolo. Neudělala jsem tak velkou chybu jako Petra. Bojovala jsem. Hodně to pro mě znamená," řekla Shiffrinová, která ve Světovém poháru celkově oslavila 71. vítězství.

Na rozdíl do Dubovské se nedostala do bodované třicítky Gabriela Capová. Z 63 slalomářek obsadila v 1. kole 51. místo s mankem více než pěti sekund na nejlepší.

Další slalom SP je na pořadu až za měsíc 29. prosince v rakouském Lienzu. Příští týden se rozjedou v kanadském Lake Louise rychlostní disciplíny s Ester Ledeckou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy