Budu hrát kvůli Chopinovi. Klavírista Vondráček změnil rozhodnutí, v Praze vystoupí

ČTK ČTK
7. 1. 2020 13:16
Klavírista Lukáš Vondráček přehodnotil nedávné rozhodnutí zrušit své lednové koncerty v Praze. Tímto gestem chtěl protestovat proti poměrům, které podle něj panují ve zdejším hudebním prostředí.
Lukáš Vondráček nakonec v Praze hrát bude.
Lukáš Vondráček nakonec v Praze hrát bude. | Foto: Irene Kim

Talentovaný hudebník, jenž jako první Čech roku 2016 vyhrál prestižní klavírní soutěž královny Alžběty v Bruselu, nakonec 15. a 16. ledna vystoupí v pražském Obecním domě na koncertu Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Na programu budou mimo jiné díla Fryderyka Chopina.

"Rozhodl jsem se, že hrát budu. Kvůli Chopinovi. Je to štěstí strávit pár hodin nebo minut na pódiu s takovým géniem; nikdy nevím, kdy to může být naposled… A kvůli těm pár lidem, kteří mě snad chápou a tu hudbu rádi poslouchají," uvedl Lukáš Vondráček.

Za poslední kapku vedoucí k dřívějšímu rozhodnutí nehrát v Praze klavírista v prosinci označil recenzi svého koncertu v Rudolfinu. Vítěz několika mezinárodních soutěží v otevřeném dopise označil české hudební prostředí za "neuctivé a v mnoha ohledech zcela do sebe zahleděné a neprofesionální".

Napsal mimo jiné, že v šatně Rudolfina měl před recitálem zakázáno se rozehrát, aby nerušil koncert v přilehlé síni. K úrovni hudební žurnalistiky podotkl, že považuje za "nevkusné a neprofesionální", aby recenze publikovali lidé, kteří jsou podle něj studenty, v lepším případě absolventy regionálních konzervatoří.

Na sociálních sítích dopis vyvolal protichůdné reakce. Někteří přispěvatelé s Vondráčkem souhlasili. Jiní považovali jeho odmítnutí koncertovat v Praze za "trucovité" gesto. "Pane Vondráčku, souhlasím s vámi. Velmi! Bylo by to na delší psaní, smutné a naštvané. Ale nerozumím tomu, že trestáte hudební Prahu, hlavně zdejší vděčné a poučené posluchače," napsal divadelní kritik a historik Josef Herman.

"Rozhodnutí nehrát v Praze je z Vondráčkovy strany laciným gestem, které nakonec odnese pražské publikum. Klavíristově kariéře to neublíží, novinářka bude také psát dál a všichni si počkají na další příležitost, jak si zafňukat nad malým českým rybníčkem, nevzdělaností kritiků i neochotou hudebníků přijmout jejich výhrady," uvedl v komentáři pro Aktuálně.cz hudební kritik Boris Klepal.

Lukáš Vondráček se narodil 21. října 1986 a je považován za mimořádný talent. Na klavír začal hrát ve dvou letech.

První desku vydal jako jedenáctiletý, již rok předtím absolvoval turné po USA. Ve třinácti letech díky rektorské výjimce začal studovat hudební obor na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. O dva roky později debutoval s Českou filharmonií na koncertě v Rudolfinu pod vedením ruského dirigenta a klavíristy Vladimira Ashkenazyho. Studoval rovněž na vídeňské konzervatoři a na akademii v Katovicích.

Jeho vítězství v soutěži královny Alžběty v roce 2016 odborníci srovnávali se ziskem zlaté olympijské medaile. Vondráček se zařadil po bok slavných vítězů, jako byli Emil Gilels, Leon Fleischer, Vladimir Ashkenazy, Malcom Frager, Denis Kožuchin nebo Boris Giltburg.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy