Filharmonie Brno se na Nový rok vrátila do Janáčkova divadla, to prošlo rekonstrukcí

ČTK ČTK
1. 1. 2020 21:58
Po dvou letech v prostorách sálu Stadion v Kounicově ulici se novoroční koncert Filharmonie Brno vrátil do Janáčkova divadla.
Novoroční koncert Filharmonie Brno se konal v budově zrekonstruovaného Janáčkova divadla.
Novoroční koncert Filharmonie Brno se konal v budově zrekonstruovaného Janáčkova divadla. | Foto: ČTK

Pod taktovkou šéfdirigenta Dennise Russella Daviese orchestr před vyprodaným hledištěm zahájil večer Fanfárou pro obyčejného člověka od významného amerického skladatele z 20. století Aarona Coplanda. Divadlo v uplynulých dvou letech prošlo zásadními opravami.

Koncert zahájili ředitelka filharmonie Marie Kučerová (vpravo) a náměstek brněnské primátorky Oliver Pospíšil.
Koncert zahájili ředitelka filharmonie Marie Kučerová (vpravo) a náměstek brněnské primátorky Oliver Pospíšil. | Foto: ČTK

"Letošní koncert je pro nás výjimečný hned ze tří důvodů: vracíme se do Janáčkova divadla, začínáme naplno slavit 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena, a navíc nás do nového roku poprvé uvede šéfdirigent Dennis Russell Davies," uvedla dříve ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Po úvodní skladbě následovala Slovanská rapsodie Čechorakušana Viktora Ullmanna, po přestávce s přípitkem došlo na Devátou symfonii Ludwiga van Beethovena se slavnou Ódou na radost.

Podle dramaturga Filharmonie Brno Vítězslava Mikeše všechny tři kompozice spojilo téma humanismu a boje za svobodu.

"Novoroční koncert jsme sestavili tak, aby vyzněl jako univerzálně platné humanistické poselství symfonie," uvedl Mikeš. Filharmonie vítá nový rok koncertem už od svého založení v roce 1956.

Do Janáčkova divadla s kapacitou 1055 míst se Filharmonie Brno znovu vrátí v březnu a květnu. Dále bude koncertovat v Besedním domě a několikrát také v sále Stadion.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy