Filharmonie Brno se na Nový rok vrátila do Janáčkova divadla, to prošlo rekonstrukcí

ČTK ČTK
1. 1. 2020 21:58
Po dvou letech v prostorách sálu Stadion v Kounicově ulici se novoroční koncert Filharmonie Brno vrátil do Janáčkova divadla.
Novoroční koncert Filharmonie Brno se konal v budově zrekonstruovaného Janáčkova divadla.
Novoroční koncert Filharmonie Brno se konal v budově zrekonstruovaného Janáčkova divadla. | Foto: ČTK

Pod taktovkou šéfdirigenta Dennise Russella Daviese orchestr před vyprodaným hledištěm zahájil večer Fanfárou pro obyčejného člověka od významného amerického skladatele z 20. století Aarona Coplanda. Divadlo v uplynulých dvou letech prošlo zásadními opravami.

Koncert zahájili ředitelka filharmonie Marie Kučerová (vpravo) a náměstek brněnské primátorky Oliver Pospíšil.
Koncert zahájili ředitelka filharmonie Marie Kučerová (vpravo) a náměstek brněnské primátorky Oliver Pospíšil. | Foto: ČTK

"Letošní koncert je pro nás výjimečný hned ze tří důvodů: vracíme se do Janáčkova divadla, začínáme naplno slavit 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena, a navíc nás do nového roku poprvé uvede šéfdirigent Dennis Russell Davies," uvedla dříve ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Po úvodní skladbě následovala Slovanská rapsodie Čechorakušana Viktora Ullmanna, po přestávce s přípitkem došlo na Devátou symfonii Ludwiga van Beethovena se slavnou Ódou na radost.

Podle dramaturga Filharmonie Brno Vítězslava Mikeše všechny tři kompozice spojilo téma humanismu a boje za svobodu.

"Novoroční koncert jsme sestavili tak, aby vyzněl jako univerzálně platné humanistické poselství symfonie," uvedl Mikeš. Filharmonie vítá nový rok koncertem už od svého založení v roce 1956.

Do Janáčkova divadla s kapacitou 1055 míst se Filharmonie Brno znovu vrátí v březnu a květnu. Dále bude koncertovat v Besedním domě a několikrát také v sále Stadion.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Bleskové povodně v Afghánistánu mají 150 obětí, tvrdí Tálibán

Bleskové povodně, které ve středu večer místního času postihly afghánskou provincii Núristán, si vyžádaly 150 obětí. Podle agentury AP to ve čtvrtek oznámilo radikální islamistické hnutí Tálibán, které má tuto oblast na severovýchodě země pod kontrolou.

Tiskové agentury dříve s odvoláním na afghánskou vládu uváděly nejméně 40 obětí. Agentura AP ale citovala i mluvčího guvernéra provincie, podle něhož je obětí nejméně 60. I on ale uvedl, že mrtvých bude zřejmě mnohem více.

"Bohužel voda vzala polovinu vesnice, kde stálo více než 100 domů. Více než 100 lidí je mrtvých nebo pohřešovaných," řekl už dříve agentuře Reuters mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid.

Zdroj: ČTK
Další zprávy