Filharmonie Brno se na Nový rok vrátila do Janáčkova divadla, to prošlo rekonstrukcí

ČTK ČTK
1. 1. 2020 21:58
Po dvou letech v prostorách sálu Stadion v Kounicově ulici se novoroční koncert Filharmonie Brno vrátil do Janáčkova divadla.
Novoroční koncert Filharmonie Brno se konal v budově zrekonstruovaného Janáčkova divadla.
Novoroční koncert Filharmonie Brno se konal v budově zrekonstruovaného Janáčkova divadla. | Foto: ČTK

Pod taktovkou šéfdirigenta Dennise Russella Daviese orchestr před vyprodaným hledištěm zahájil večer Fanfárou pro obyčejného člověka od významného amerického skladatele z 20. století Aarona Coplanda. Divadlo v uplynulých dvou letech prošlo zásadními opravami.

Koncert zahájili ředitelka filharmonie Marie Kučerová (vpravo) a náměstek brněnské primátorky Oliver Pospíšil.
Koncert zahájili ředitelka filharmonie Marie Kučerová (vpravo) a náměstek brněnské primátorky Oliver Pospíšil. | Foto: ČTK

"Letošní koncert je pro nás výjimečný hned ze tří důvodů: vracíme se do Janáčkova divadla, začínáme naplno slavit 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena, a navíc nás do nového roku poprvé uvede šéfdirigent Dennis Russell Davies," uvedla dříve ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Po úvodní skladbě následovala Slovanská rapsodie Čechorakušana Viktora Ullmanna, po přestávce s přípitkem došlo na Devátou symfonii Ludwiga van Beethovena se slavnou Ódou na radost.

Podle dramaturga Filharmonie Brno Vítězslava Mikeše všechny tři kompozice spojilo téma humanismu a boje za svobodu.

"Novoroční koncert jsme sestavili tak, aby vyzněl jako univerzálně platné humanistické poselství symfonie," uvedl Mikeš. Filharmonie vítá nový rok koncertem už od svého založení v roce 1956.

Do Janáčkova divadla s kapacitou 1055 míst se Filharmonie Brno znovu vrátí v březnu a květnu. Dále bude koncertovat v Besedním domě a několikrát také v sále Stadion.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalisté Portlandu a Memphisu se střetnou o play off NBA

O poslední postupové místo do play off NBA si ve víkendovém předkole zahrají basketbalisté Portlandu a Memphisu. Rozhodly o tom závěrečné zápasy dohrávané základní části, ve kterých Portland porazil o jediný bod Brooklyn 134:133 a uhájil tak osmou příčku v Západní konferenci těsně před Memphisem. Ten zvítězil 119:106 nad nejlepším týmem soutěže Milwaukee a teprve druhou výhrou po restartu udržel devátou pozici. Desátému Phoenixu nestačilo ani to, že jako jediný vyhrál všech osm zápasů po restartu a ve čtvrtek zdolal Dallas 128:102.

Dnes jsou na programu poslední čtyři zápasy základní části, které už na postavení v tabulce nebudou mít vliv. V sobotu se odehraje předkolo play off kvůli tomu, aby vzhledem k vyrovnanosti v tabulce byl ve zkrácené sezoně boj co nejvíce spravedlivý. Pokud osmý Portland vyhraje hned první zápas, postoupí do čtvrtfinále proti Los Angeles Lakers. V případě vítězství devátého Memphisu by se hrál ještě druhý zápas, který by Grizzlies museli opět vyhrát.

Další zprávy