Kožená oslavuje základní umělecké školy. Ty kvůli pandemii přicházejí o žáky

Šárka Mrázová Šárka Mrázová
24. 5. 2021 17:36
Museli rezignovat na sborové i orchestrální koncerty a najít jinou cestu k publiku. Pořadatelé celostátního festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open mají za sebou kvůli pandemii krušný rok.

Postiženo je i vzdělávání. Umělecké školy kvůli zdlouhavé výuce na dálku čelí největšímu úbytku žáků v novodobé historii a pondělní návrat do lavic mohou zkomplikovat přísné podmínky testování.

ZUŠ Open patřilo od roku 2017 k nejrozsáhlejším kulturním událostem v Česku. Každoročně zde umělecké výkony podalo okolo 130 tisíc žáků základních uměleckých škol z více než 350 měst. Také loni pořadatelé plánovali bohatý program, museli ho ale zrušit kvůli pandemii. Včetně třeba velkého provedení Missa brevis pastoralis od Jiřího Pavlici, kterou měly uvést sbory a orchestry z celé republiky.

"Energii, kterou jsme vložili do příprav, se snažíme proměnit v alternativních řešeních a hledání jiných cest," říká hlavní koordinátorka ZUŠ Open Irena Pohl Houkalová a upozorňuje, že letos je program rozprostřen do delšího období. Pořadatelé také nežádali o dotace z krajů a spoléhají na mecenáše.

Poprvé na Pražském jaru

Kvůli protiepidemickým opatřením se ZUŠ Open tentokrát koná ve volném termínu od jara do konce kalendářního roku, tak aby školy měly čas na přípravu. Akce se konají venku, další jen virtuálně. "Organizace vyžaduje mnohem více flexibility a schopnosti neustálé práce se změnou," shrnuje Pohl Houkalová.

Vše začalo před třemi týdny on-line premiérou Ódy na radost v podání 130 žáků z téměř 50 českých i slovenských základních uměleckých škol. O den později se na pražské Novoměstské radnici konala výstava výtvarných prací studentů místních "lidušek", jak se školám přezdívá.

Irena Pohl Houkalová.
Irena Pohl Houkalová. | Foto: Menart

Očekávané je úterní vystoupení na festivalu Pražské jaro. Na koncertu nazvaném Salon ZUŠ se kromě žáků představí letošní absolventi Stipendijní akademie mentoringu uměleckého vzdělávání Menart. Společně mají takto účinkovat ještě na festivalech Americké jaro nebo Smetanova Litomyšl.

Na konec školního roku chystají školy z Pardubického kraje společný happening na náměstí s koncertem komorní hudby. Další projekty se sociálním přesahem připravují na poslední červnový týden školy na zámku v Nových Hradech a Hradci Králové. V Praze se jiná taková akce bude konat v parku Kajetánka.

Pandemie naopak zásadněji neovlivnila Stipendijní akademii mentoringu uměleckého vzdělávání Menart, která vyhledává talenty ze základních i středních škol a jejich pedagogy.

"To, že se nám to v rámci hudebního a výtvarného oboru podařilo v těchto 'bojových podmínkách' protiepidemických opatření de facto v plném rozsahu včetně absolventských výstupů, považujeme tak trochu za zázrak," bilancuje Pohl Houkalová.

Ilustrační fotografie ze ZUŠ Open.
Ilustrační fotografie ze ZUŠ Open. | Foto: Zdeňka Hanáková

Systém je potřeba hýčkat

Většina akcí v krajích se uskuteční až ve druhé polovině roku. Budou to například společná vystoupení a benefice na poutním místě Neratov, v Litni, na Vyšehradě, v Kroměříži nebo ve Zlíně. V srpnu se žáci základních uměleckých škol po loňském úspěchu vrátí na Maraton hudby Brno, kde se mimo jiné zapojí do oblíbené klavírní štafety.

"Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat," říká světoznámá mezzosopranistka, brněnská rodačka a patronka projektu Magdalena Kožená.

Koordinátorka Pohl Houkalová dodává, že po zkušenostech z loňska naplánovali větší projekty spojující více škol do měsíců, které byly dosud epidemicky přívětivější. Téměř ke každé akci existuje záložní internetová varianta.

Akce od loňska dostala další rozměr s mottem "ZUŠ Open pomáhá". Pořadatelé věří, že pomáhá udržet pozornost i samotných žáků. Asistují seniorům, kteří trpí izolací, a vymýšlejí on-line představení či happeningy coby poděkování zdravotníkům za obětavou službu v době pandemie.

Odhlašování z výuky

Koordinátorka projektu však poukazuje na aktuální problém: kvůli dlouhé distanční výuce se žáci v průběhu školního roku začali odhlašovat. Podle odhadu Asociace základních uměleckých škol úbytek tvoří zhruba 10 procent. Přesná čísla zjišťoval i nedávný průzkum České školní inspekce, výsledky ale ještě vyhodnocuje.

Dle ministerstva školství před pandemií 502 základních uměleckých škol navštěvovalo zhruba 251 tisíc žáků. Určující podle Pohl Houkalové bude, kolik dětí přijde k přijímacím zkouškám, které se obvykle konají na přelomu května a června.

"Jsou školy, které neztratily jediného žáka, naopak někde je úbytek významný a mohl by se teoreticky dotknout samotných úvazků pedagogů. Dotčené obory jsou zejména tanec a sborový zpěv," popisuje s tím, že odliv žáků ukazuje na realitu rodin, které pandemie zasáhla ekonomicky i sociálně.

Jedna z akcí ZUŠ Open: Beethovenova Óda na radost v interpretaci žáků základních uměleckých škol z celé republiky.
Jedna z akcí ZUŠ Open: Beethovenova Óda na radost v interpretaci žáků základních uměleckých škol z celé republiky. | Foto: Menart

Problémy může paradoxně způsobit i pondělní návrat k plnohodnotné výuce. Základní umělecké školy smějí ode dneška učit žáky s testem na covid-19 bez omezení, bez testu jich však může být nejvýš deset.

Žákům se uznávají výsledky testů ze základních či středních škol, avšak po kratší dobu, než se v těchto školách stíhá testovat, upozorňuje prezidentka Asociace základních uměleckých škol Jindřiška Kudrlová.

Ta se proto obrátila na ministerstvo školství, aby dobu platnosti testů pro umělecké školy upravilo. Na ministra školství Roberta Plagu z hnutí ANO dopisem apeloval také houslista Pavel Šporcl, podle nějž omezení počtu žáků neumožňuje pořádat hodiny tance, sborového zpěvu nebo třeba výtvarné výchovy.

Nejen kvůli tomu letos projekt ZUŠ Open zdůrazňuje důležitost uměleckého vzdělávání a situaci žáků, učitelů i rodin. Irena Pohl Houkalová poukazuje i na změny, které na základních školách a víceletých gymnáziích způsobí takzvaná malá revize rámcových vzdělávacích programů. Kvůli ní se mají snížit hodinové dotace pro obory umění a kultura ve prospěch informatiky.

"Bohužel směřování českého školství směrem k robotice a redukci prostoru pro výchovy k umění z mého úhlu pohledu nejde k prospěchu všestranného a svobodného rozvoje dětí. O to více je potřeba význam uměleckého vzdělávání akcentovat i v rámci festivalu ZUŠ Open," dodává Irena Pohl Houkalová.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K dohodě ohledně dolu Turów zatím nedošlo, jednání budou pokračovat příští týden

Expertní týmy České republiky a Polska zatím nedospěly k dohodě o hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden. V tiskové zprávě to po dvoudenním jednání uvedlo ministerstvo životního prostředí.

"Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek a v jednáních budeme pokračovat i příští týden," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

V pátek odpoledne se bilaterálně znovu sešli ministři obou zemí - Richard Brabec (ANO) a Michal Kurtyka. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl Brabec

Zdroj: ČTK
Další zprávy