Mahler na lodi se smrtí. Bestsellerista líčí jeho poslední dny

Petr Fischer Petr Fischer
19. 5. 2021 17:00
V úterý uplynulo 110 let od smrti skladatele Gustava Mahlera, jednoho ze završitelů tradice velkých symfonií. Češi si ho přivlastnili, protože se narodil v Kališti na Vysočině a první hudební znalosti i motivy sbíral v Jihlavě, odkud později zamířil za skladatelským a dirigentským štěstím do Vídně.
Gustav Mahler s dcerou Annou v italském Toblachu.
Gustav Mahler s dcerou Annou v italském Toblachu. | Foto: ČTK/APA/Österreichisches Theatermuseum

Českým mahlerovcům by tedy neměla utéct ani poslední próza čtyřiapadesátiletého Rakušana Roberta Seethalera. Jmenuje se Der letzte Satz (Poslední věta) a vyšla zatím jen v němčině.

Ne že by novela čítající 128 stran objevovala nová fakta, při sledování Mahlera plujícího do a z Nového světa ale nabízí zajímavý vhled do jeho přecitlivělosti. Literární pozorování skladatelových posledních dní a hodin se podobá půdorysu Smrti v Benátkách, novely Thomase Manna. Seethaler jako by však spíše čerpal z její filmové verze od Luchina Viscontiho.

Autor knihy Robert Seethaler.
Autor knihy Robert Seethaler. | Foto: Urban Zintel

Smrt se již blíží a vtírá do obrazů i myšlenek, stále se ale odkládá, tak jako konec v Mahlerově Deváté symfonii. Ještě chvíli ty struny smyčců života nechat znít, ještě ten jemný a jemnější, skoro neslyšný tah.

Šikovnost Seethalerova psaní spočívá ve správném naladění, ač by ho jeden mohl obvinit z kýče. Je ale svůdný. Spisovatel zpracoval dobové reálie lehkým, úsporným stylem.

Mahlerova citlivost zprvu vyplývá ze vztahu s manželkou Almou, pak se ale projevuje v detailech přírody a její stálosti, rytmičnosti či mizení. Nejkrásnější místa novely jsou ta, kde Mahler při chůzi vnímá stromy a lesy u alpských jezer nebo když se na lehátku zahledí do vln, slunečními odlesky připomínajících miliony rybek, jež nesou železný lodní kolos, vynález lidské mysli.

Seethaler dokonale zhutnil událost, kterou by jiní vyprávěli v seriálu nebo několikadílném románu. Skladatelův radostný, milostně šťastný, a přece konfliktní vztah s manželkou mladší o 19 let vystihne prakticky na jedné straně, a přece má čtenář pocit, že se dozvěděl vše podstatné.

Obal novely Der letzte Satz.
Obal novely Der letzte Satz. | Foto: Hanser Berlin

Čtení usnadňuje, pokud už člověk o milostné historii něco ví. I tak je ale s podivem, že Seethaler tak snadno vyslovil pro mnohé dodnes složitý vztah. Pocta Mahlerovi, který ve své rozpolcenosti nakonec nachází smíření v tichu, je jemná, rafinovaná i uctivá.

Roberta Seethalera v Česku proslavil román Trafikant, jenž se svého času stal bestsellerem nejen v německojazyčných zemích.

Z příběhu sedmnáctiletého Franze, který přijde na zkušenou do Vídně, zamiluje se, potká socialisty, komunisty, fašisty a Sigmunda Freuda, takže lidsky i politicky dospěje během několika měsíců, vznikl i stejnojmenný film. V něm se Seethalerovy obrazy proměnily v jakousi snovou vizi mládí, jež se setká s hrubostí a bezohledností ideologií.

Něco takového se Gustavu Mahlerovi v novele nestane, také je ale snově naladěná. V mnohém vystihuje Mahlerovo emocionální vytržení, které spojoval s uměním kompozice. Jako by ty tóny, rytmy, modulace či chromatiky byly už kdesi napsány a skladatel měl za úkol je najít. "To nejdůležitější v hudbě," tvrdil ale Mahler, "není napsáno v notách." Seethaler se snaží to převést do písmen a slov.

Kniha

Robert Seethaler: Der letzte Satz
Nakladatelství Hanser Berlin 2020, 128 stran, 19 euro.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Bitcoin po výstupu nad 40 000 dolarů klesá, Amazon se ho přijímat nechystá

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy