Vítr vane ze severu. Debutant Pražského jara Macek pronikl do severské hudby

Boris Klepal Boris Klepal
23. 5. 2021 17:27
„Schvácen mocným žárem velké myšlenky vychází bohatýr ducha v širý svět,“ napsal ­Julius Zeyer o Písni bohatýrské od ­Antonína Dvořáka, která uzavře program debutového večeru Pražského jara. Jeho protagonistou bude 26. května dirigent František Macek, který se poprvé představí na velkém festivalovém pódiu v Česku.

"Moje generace se narodila v době sametové revoluce a mám mnohem víc možností než můj táta nebo děda," zamýšlí se dvaatřicetiletý Macek nad dosavadní uměleckou dráhou. ­Bohatýrem, tedy potulným rytířem, se kvůli ní stát nemusel: jediným omezením si podle vlastních slov byl on sám a za nezbytnou pokládá jen odvahu nebát se vykročit do světa.

Jeho cesta začínala v Kroměříži a na Velehradě. Mackův otec na obou místech dodnes působí jako sbormistr a ředitel kůru. "Nikdo nic ­nedokáže bez podpory ­v ­rodině ­a ­silného týmu lidí, kteří s ním spolupracují," připomíná vliv i důležitost ­rodinného zázemí, které jej od dětství vedlo k hudbě.

Na Pražské jaro ho ale nasměrovaly také kontakty ze zahraničí. Když ­vyhrál dirigentskou soutěž v polských Katovicích, stal se asistentem šéfdirigenta tamního rozhlasového orchestru ­Alexandra Liebreicha. Ten v ­současnosti vede Symfonický orchestr Českého rozhlasu, kterému mladšího ­kolegu doporučil. "Naším prvním ­společným projektem bylo nahrávání, ale teď už směřujeme k Pražskému jaru, což bude pro naši spolupráci prubířský kámen," připomíná Macek.

Program koncertu sestavil podle toho, jak se dosud vyvíjela jeho kariéra. "Styčné body mezi autory jednotlivých skladeb jsou založeny na vztahu ke mně," usmívá se.

"Jean Sibelius je skandinávský autor a odkazuje k mým studiím ve Švédsku," vysvětluje Macek, který je kromě pražské HAMU absolventem Královské hudební akademie ve Stockholmu.

Witold Lutoslawski se váže k dirigentovu angažmá v Polsku. Umění doprovodit sólistu zase Macek prokáže v Schumannově violoncellovém koncertu, který v tomto směru není jednoduchý. Zahraje ho jednačtyřicetiletý německo‑kanadský cellista Johannes Moser.

Antonína Dvořáka pak Macek považuje za srdeční záležitost. ­Vybral si ale symfonickou ­báseň Píseň bohatýrská, která patří k méně hraným. "Možná máme ­odpor k pompéznosti nebo přehnané slavnostnosti - to by mohl být důvod, proč se nehraje tak často jako Dvořákovy symfonické básně podle Erbena," uvažuje dirigent, podle nějž by Píseň bohatýrská mohla být i obrazem Dvořákovy dlouhé cesty k pozici respektovaného skladatele. Přes lamentující třetí část skladba vrcholí slavnostně, apoteózou vítězství.

Severské autory Macek blíže poznal až během studií v zahraničí. "Dříve jsem znal Sibelia a Griega, ale jinak jsem o hudbě skladatelů ze severu neměl velké ponětí," přiznává dirigent, který teprve ve Stockholmu ­objevil Wilhelma Stenhammara či Franze Berwalda, pronikl do tamní tradice a začal ji vnímat jinak.

"U nás se severská hudba až na pár výjimek skoro nehraje," konstatuje. Teprve na dirigentské akademii v americkém Aspenu objevil, že anglosaský svět pokládá ­Sibelia za zásadního a stále moderního ­autora. To je také směr, kterým chce mladý Čech jít se zdejšími orchestry. Severská kompoziční škola, její práce s témbrem a možnostmi orchestru se mu zdají fascinující a u nás ještě málo probádané.

Po debutu na Pražském jaru čeká Františka Macka první vystoupení na Festivalu polské hudby v Krakově. Letošek je pro něj také prvním rokem ve funkci hudebního ředitele kroměřížského festivalu Hudba v zahradách. Přivedl ho k němu ještě jako studenta dirigent Tomáš Netopil, rovněž pocházející z Hané.

"Je to pro mě naprosto zásadní člověk. Dirigoval tehdy v Kroměříži velice často a chodil jsem na všechny jeho koncerty," vzpomíná Macek, který si je vědom, že Netopil rovněž přišel k festivalu jako mladý dirigent. Teď se tedy historie trochu opakuje.

Koncert

SOČR & František Macek
Obecní dům, 26. května

František Macek diriguje Dvořákovu Devátou symfonii s Gstaad Festival Orchestra. | Video: Gstaad Festival Orchestra
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy