Klavírista Lifschitz v Kutné Hoře zpaměti zahraje všech 32 Beethovenových sonát

ČTK ČTK
25. 7. 2021 20:01
Vše od barokní hudby po avantgardní kompozice zahrne program letošního Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora. Kompletních 32 Beethovenových klavírních sonát zahraje čtyřiačtyřicetiletý Rus Konstantin Lifschitz.
Konstantin Lifschitz je na snímku z festivalu Janáčkův Máj, kde vystoupil roku 2012.
Konstantin Lifschitz je na snímku z festivalu Janáčkův Máj, kde vystoupil roku 2012. | Foto: Janáčkův Máj

Přehlídka se kvůli pandemii opět koná v pozdějším termínu, od 21. do 29. srpna, oznámil umělecký ředitel a violoncellista Jiří Bárta.

Festival, pořádaný obvykle počátkem června, se kvůli koronaviru přesouval již vloni. Pořadatelé se obávali nižší návštěvnosti. Podle Bárty to ale dopadlo dobře, možná lépe než v předešlých letech.

Pro mnoho hudebníků se jednalo o první vystoupení po půl roce. Všichni byli optimističtí, protože si mysleli, že situace se vrací do normálu. Že se vše bude opakovat letos, nečekali ani organizátoři, dodává Bárta. Poukazuje také na to, že lidé se bojí plánovat dopředu, což se promítá do nižšího prodeje vstupenek.

Zatímco loni museli pořadatelé v programu škrtat a nakonec vystoupili jen čeští umělci, letos už dramaturgie zůstala beze změn. "Jsem rád, že jsem zachoval náročný projekt kompletního Beethovena s Konstantinem Lifschitzem. V rámci beethovenovského roku měl být loni, letos to doháníme," popisuje Bárta.

Podvečerní cyklus klavírních sonát bude rozdělen do osmi koncertů od druhého do posledního festivalového dne. "Zahrát 32 sonát v osmi dnech zpaměti je opravdu mimořádný počin. Konstantin je vrcholný beethovenovský interpret," dodává Bárta.

Kromě Lifschitze organizátoři pozvali klavíristy Igora Ardaševa a Terezii Fialovou, houslistu Pavla Šporcla, hobojistu Viléma Veverku nebo Heroldovo kvarteto.

Kromě autorů klasické hudby zazní díla soudobých a avantgardních tvůrců - letos to bude zejména 26. srpna večer nazvaný Agnus Dei. Věnován bude vzpomínce na americkou houslistku a dlouholetou oporu kutnohorského festivalu Corinne Chapelleovou, která letos podlehla těžké nemoci.

Barokní hudba má 24. srpna rezonovat kaplí Božího těla v programu Barocco goes to Kutná Hora, kde se mimo jiné představí hráč na velkou basovou loutnu theorbu Marek Kubát a Jana Semerádová, což je flétnistka, zakladatelka souboru Collegium Marianum a odbornice na starou hudbu.

Koncerty komorní hudby Bárta tradičně doplňuje o projekty na hranici žánrů. Letos zařadil Bachovu kantátu Ich habe genug pro sólový bas, hoboj a smyčce, propojenou s epickou básní Arnošta Lustiga Kantáta - tanec šílených. V hudebně-lyrickém pásmu režírovaném spisovatelovou dcerou Evou Lustigovou přednes Vilmy Cibulkové, Jiřího Lábuse a Viléma Udatného doprovodí soubor Barocco sempre giovanne.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy