Studenti měli v 15. století hudební povinnosti, připomíná album Ebenova sboru

ČTK ČTK
24. 7. 2021 18:37
Dramaturgie nové nahrávky mužského pěveckého sboru Schola Gregoriana Pragensis vychází ze zakládací listiny Rečkovy koleje pražské univerzity z roku 1438. Ta studentům stanovovala hudební povinnosti v liturgickém provozu na každý den.

Album nazvané Septem dies obsahuje také skladby světské, které patrně zněly mimo bohoslužby, když měli studenti volný čas. Kompozice sbor letos poprvé představil v polovině června na festivalu Concentus Moraviae.

"Jedním z hlavních poselství, které jsme chtěli tímto projektem sdělit, je fakt, že studenti na univerzitě zpívali, hudba byla součástí jejich každodenního života. Myslím, že tato skutečnost není příliš známá," říká David Eben, vedoucí Schola Gregoriana Pragensis.

Obal alba Septem dies.
Obal alba Septem dies. | Foto: Supraphon

"Společenství studentů a profesorů bylo také církevním společenstvím. Zněla tam tudíž liturgická hudba, gregoriánský chorál. Kromě toho se konala různá neformální setkání, kde byl prostor i pro jiný druh hudby včetně té světské," popisuje.

Program nazvaný Hudba na pražské univerzitě 1360 až 1460 uvede Schola Gregoriana Pragensis do konce roku ještě na několika koncertech. Nejbližší se koná tuto neděli 25. července v nedostavěném gotickém chrámu v Panenském Týnci, pořádá jej festival Rosa Bohemica. "Obecně nejčastěji zpíváme v kostelích, tato hudba je převážně hudbou duchovní a její místo je také z akustických důvodů v sakrálních prostorách," vysvětluje Eben.

Nahrávka Septem dies, kterou vydal Supraphon, zahrnuje gregoriánský chorál, dobový písňový repertoár i vícehlasé skladby Bernarda de Cluny, Petra Wilhelmi de Grudencz a Antonia da Cividale. Hostem sboru je švýcarská clavisimbalistka Corina Marti.

Hlavní inspirací se staly historické dokumenty, které jsou součástí zakládací listiny koleje pražské univerzity založené roku 1438 Janem z Ledče, řečeným Rečkem. V listině je mimo jiné stanoveno, jaké bohoslužby se mají na koleji slavit a kterak se na nich mají studenti podílet.

Ukázka z alba Septem dies. | Video: Supraphon

Každý den v týdnu měl specifické tematické zaměření, které určilo základní kostru nahrávky. Ta obsahuje i hudbu světskou, instrumentální, jež byla studentům opakovaně zakazována.

"Přidali jsme ke každému dni i něco mimo liturgii, co znělo při různých společenských příležitostech. Zajímavé jsou stále aktuálně znějící texty, například když si studenti stěžují na těžký uděl vzdělance, kterému ani vysoká úroveň vzdělání nezaručí dobré živobytí," podotýká Eben.

Součástí desky je knížka se studií univerzitního hudebního života 15. století. Autorem komentáře v bookletu je Jan Ciglbauer z Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. "Jsou to dva svébytné produkty: rozsáhlá textová část, která shrnuje celé téma alba, a vedle toho samozřejmě hudební CD. Jedná se tedy o kolektivní dílo, za nímž stojí vedle našeho souboru i práce kolegů muzikologů Jana Ciglbauera a Lenky Hlávkové," dodává David Eben.

Šestapadesátiletý syn dnes již nežijícího skladatele Petra Ebena a bratr moderátora Marka založil mužský pěvecký sbor Schola Gregoriana Pragensis roku 1987. Ansámbl se věnuje středověké duchovní hudbě se zaměřením na interpretaci gregoriánského chorálu.

Jejich poslední album Carolus IV. věnované hudebnímu životu v Praze za éry Karla IV. před pěti lety označil za nahrávku měsíce internetový portál MusicWeb International.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy