Dirigent Hrůša a sopranistka Kněžíková mohou získat cenu BBC, rozhodne veřejnost

ČTK ČTK
20. 1. 2022 15:34
Na cenu BBC Music Magazine byli ve dvou různých kategoriích nominováni sopranistka Kateřina Kněžíková za album Phidylé a dirigent Jakub Hrůša.
Jakub Hrůša je šéfdirigentem Bamberských symfoniků a hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie i orchestru Národní akademie Svaté Cecílie v Římě.
Jakub Hrůša je šéfdirigentem Bamberských symfoniků a hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie i orchestru Národní akademie Svaté Cecílie v Římě. | Foto: Andreas Herzau

Čtyřicetiletý Hrůša s Bamberskými symfoniky, které vede od roku 2016, a houslistou Frankem Peterem Zimmermannem nahrál Houslové koncerty č. 1 a č. 2 skladatele Bohuslava Martinů. Na album vydané skandinávskou firmou BIS Records zařadili ještě sonátu pro sólové housle od Bély Bartóka. Cenu BBC mají šanci získat v kategorii Concerto.

Veřejnost může hlasovat do 28. února, oznámili tento čtvrtek pořadatelé. Laureáty vyhlásí 28. dubna na galavečeru BBC Music Magazine Awards v londýnské hale Kings Place.

Kateřina Kněžíková může uspět s albem Phidylé.
Kateřina Kněžíková může uspět s albem Phidylé. | Foto: Martin Kubica

"BBC Music Magazine Awards jsou vyhrazené pouze klasické hudbě a na rozdíl od většiny jiných prestižních cen zde o vítězi jednotlivých kategorií rozhoduje prostřednictvím internetového hlasování široká veřejnost po celém světě," připomíná Vladan Drvota z vydavatelství Supraphon.

Druhá nominovaná, devětatřicetiletá sopranistka Kateřina Kněžíková, nahrála album Phidylé s Janáčkovou filharmonií Ostrava a dirigentem Robertem Jindrou. Svůj sólový debut na značce Supraphon sestavila z písní, které vznikly na přelomu 19. a 20. století a mají nádech impresionismu. Na cenu BBC je nominovaná v kategorii vokálních nahrávek.

Porotci vybrali 27 alb z loňské produkce 17 významných světových vydavatelství. Nominace jsou rozděleny do devíti kategorií a představují to nejlepší z přibližně 175 nahrávek vloni recenzovaných v BBC Music Magazine.

Šéfproducent klasické hudby Supraphonu Matouš Vlčinský označuje BBC Music Magazine Awards za druhé nejvýznamnější ceny v britské klasické hudbě hned po ocenění měsíčníku Gramophone.

Jakub Hrůša, který je rovněž hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie a orchestru Národní akademie Svaté Cecílie v Římě, s Bamberskými symfoniky tento týden získal ocenění International Classical Music Awards. Šéfredaktoři světových hudebních časopisů a zástupci mezinárodních kulturních institucí ocenili jeho nahrávku Čtvrté symfonie Antona Brucknera. Hrůšovi dali přednost mimo jiné před albem natočeným orchestrem Bavorské státní opery pod taktovkou Kirilla Petrenka.

Frank Peter Zimmermann hraje Bartókovu houslovou sonátu, kterou natočil s Jakubem Hrůšou. | Video: BIS Records
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Perušič se Schweinerem si na písku v Ostravě zajistili postup do bojů o medaile

Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na elitním turnaji Pro Tour v Ostravě počtvrté za sebou do semifinále. Nejvýše nasazený pár zdolal ve čtvrtfinále turnajové dvojky Šarífa Januse a Ahmeda Tidžana z Kataru 2:1 na sety.

Perušič se Schweinerem ztratili s třetím párem světového žebříčku úvodní set 16:21. Ve druhém ale bronzové olympijské medailisty z Tokia porazili 21:18 a třetí sadu pak čeští reprezentanti vybojovali 15:13.

"Začátek byl dobrý, ale Katařani většinou ty první sety mívají lepší. Věděli jsme, že ten první set hrají opravdu neuvěřitelně, mají hrozně vysoká čísla úspěšnosti na útoku, ale od toho druhého setu už jdou trochu dolů, Jsem rád, že jsme tu šanci využili," řekl Perušič v rozhovoru pro Českou televizi.

Na nedávné světové jedničky Januse a Tidžana narazili Perušič se Schweinerem naposledy před dvěma měsíci v mexickém Rosaritu rovněž ve čtvrtfinále, kde prohráli 1:2 na sety. Loni v březnu je zdolali cestou za titulem v Dauhá. "Všechny naše zápasy s nimi jsou většinou jako přes kopírák. První set prohrajeme, ať už těsně nebo ne, pak se nám druhý většinou povede vyhrát, a pak už se rozhoduje v tie-breaku. To je záležitost pár bodů, dneska to bylo i trochu štěstí," dodal Perušič.

V semifinále se Češi od 18:00 střetnou se španělskou dvojicí Adrián Gavira, Pablo Herrera, kterou v pátek hladce ve dvou setech zdolali ve skupině. Snadnou práci ale sedmý pár světového žebříčku neočekává. "Asi nemůžeme čekat stejný průběh jako včera. Myslím si, že Španělé se ponaučí z taktických chyb a budou asi víc tlačit servis. Myslím, že dvakrát v řadě se jim nestane, že by podávali špatně. My se na to musíme připravit," uvedl Schweiner.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američan chtěl vraždit na oslavě ve Virginii. Když vytáhl zbraň, zastřelila ho jiná účastnice večírku

Žena v americkém státě Virginie zastřelila muže, který začal poloautomatickou zbraní střílet po účastnících večírku. Nikdo s výjimkou střelce nebyl zraněn. Policie nemá v úmyslu ženu trestně stíhat, informovala dnes na svém zpravodajském webu stanice BBC.

Na oslavě narozenin a ukončení studií se ve středu před bytovým komplexem v Charlestonu sešlo asi 40 lidí. Mezi účastníky dorazil i sedmatřicetiletý Dennis Butler, který měl několik záznamů v trestním rejstříku. Když začal střílet, jedna účastnice večírku nezaváhala, vytasila legálně drženou pistoli a střelce zneškodnila. Butler zraněním podlehl, uvedla policie v prohlášení.

Podle policejního mluvčího Tonyho Hazeletta ženina rychlá reakce zachránila mnoho životů a předešla masovému útoku. Žena, která střílela, není členkou žádného z bezpečnostních sborů, dodala policie. Její totožnost nezveřejnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy