Dirigent Jakub Hrůša za nahrávku s Bamberskými symfoniky získal ocenění

ČTK ČTK
18. 1. 2022 7:34
Za nahrávku Čtvrté symfonie Antona Brucknera, kterou pořídil s Bamberskými symfoniky, získal dirigent Jakub Hrůša ocenění International Classical Music Awards. Záznam natočený pro společnost Accentus Music byl vybrána jako nejlepší v kategorii Symfonická hudba.
Jakub Hrůša.
Jakub Hrůša. | Foto: Michael Aust

Šéfredaktoři světových hudebních časopisů a zástupci mezinárodních kulturních institucí vyzdvihli výkon Hrůši a Bamberských symfoniků v silné konkurenci ostatních nominovaných. V nejužším finále se ocitl například s orchestrem Bavorské státní opery pod taktovkou Kirilla Petrenka.

"Jedinečnost té nahrávky je v až bláznivé dramaturgii, kdy na základě toho, že jsem se sám nemohl za žádnou cenu rozhodnout, která ze tří verzí Brucknerovy Čtvrté symfonie je ta nejlepší, jsem navrhl, abychom nahráli všechny tři na jeden komplet s průvodním materiálem, dobrým a zajímavým textem k tomu. A stimulovali tím posluchače, aby se mohli zúčastnit rozhodování, která z nich je ta nejkrásnější," řekl Hrůša.

Obal oceněného alba.
Obal oceněného alba. | Foto: Accentus

"Má to nejen zábavný efekt, ale řekl bych až existenciální rozměr. Ani skladatel sám ve svém tvůrčím procesu nemůže garantovat, že poslední verze jeho díla je lepší než ta předchozí. A kdo se tím bude zabývat a bude ty tři verze srovnávat, může zažít zajímavé poznání. Jsem rád, že počin, který vyšel z mé hlavy, se dočkal takového ohlasu. Některé bláznivé myšlenky se prostě mají dovést do úspěšného konce," dodal.

Bamberští symfonikové nahráli Brucknerovu Čtvrtou předloni v létě. Mezzosopránového partu se ujala Anna Lucia Richterová. CD loni získalo Cenu německé hudební kritiky, udílenou napříč německy mluvícími zeměmi asociací 160 hudebních kritiků.

Raritní komplet obsahuje i bonusové CD, kde jsou navíc i fragmenty takzvaných přechodných verzí symfonií, které se normálně nenahrávají, a odložené finále Volksfest. Průvodní slovo do bookletu napsal přední americký muzikolog Benjamin Korstvedt, který stojí za nejnovějšími vydáními Brucknerových děl.

International Classical Music Awards jsou udělovány v 16 kategoriích. Kromě výjimečného uměleckého přednesu porota oceňuje i nápaditost ve výběru repertoáru. Ceny existují od roku 2011, kdy nahradily dřívější ocenění MIDEM Classical Awards.

Z českých umělců byl na ně nominovaný ještě Ivo Kahánek za CD set Dvořák - The Complete Piano Works, nahrávka pozdních děl Bohuslava Martinů - Fresky, Paraboly, Rytiny v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Tomáše Netopila, album Music for Prague s díly Karla Husy, kterou u příležitosti 100. výročí narození skladatele pořídil Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK pod vedením Tomáše Braunera, a houslista Pavel Šporcl za album Paganiniana. Do nejužšího finále se jako jediný český umělec dostal Hrůša.

Mezi oceněnými se objevila i díla českých skladatelů. Německý pianista a dirigent Lars Vogt zvítězil v kategorii Sólový nástroj s nahrávkou Leoše Janáčka Sonáta pro klavír 1. X. 1905. V kategorii Barokní vokál uspěl polský kontratenorista Jakub Józef Orliński s nahrávkou Anima Aeterna, na které vedle děl Johanna Josepha Fuxe, Bartolomea Nucciho a Georga Friedricha Händela věnoval velký prostor českému baroknímu skladateli Janu Dismasovi Zelenkovi.

Dirigent Hrůša v roce 2018 o dalších pět let prodloužil působení ve funkci šéfdirigenta Bamberských symfoniků. V čele předního německého orchestru, jejž řídí od sezony 2016/2017, tak setrvá do roku 2026. Zároveň působí jako hlavní hostující dirigent České filharmonie. Je pravidelným hostem nejvýznamnějších orchestrů světa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Kanoista Martin Fuksa postoupil na SP v Poznani do finále i na kilometru

Kanoista Martin Fuksa může na Světovém poháru v Poznani zaútočit stejně jako před týdnem v Račicích na zlatý double. Po pětistovce si dnes v Polsku zajistil v semifinále postup do nedělního finále i na olympijském kilometru. Přímo z rozjížděk šla do finále na 1000 m i deblkanoe Antonín Hrabal, Jiří Zalubil.

Program druhého dne komplikovalo stejně jako ve čtvrtek počasí. Kvůli větru, velkým vlnám a dešti se musela řada semifinálových rozjížděk odkládat a problémy se podle předpovědi čekají i v sobotu, kdy se takřka závodit nebude. Všechna finále A jsou přeložena na neděli, na jiné než medailové závody už pak zřejmě nedojde.

Jen s účastí v béčku se měl na rozdíl od pětistovky v Poznani spokojit Fuksův mladší bratr Petr, kterému v semifinále na kilometru postup mezi nejlepší o místo utekl. Ve finále B se měl na olympijské pětistovce představit i deblkajak Josef Dostál, Radek Šlouf a Eliška Betlachová, Adéla Házová. Až céčko zbylo na další posádku Jakub Zavřel, Martin Sobíšek. Kateřina Zárubová s Barborou Betlachovou v semifinále skončily.

Až v neděli čekají semifinálové jízdy na dvoustovce kanoistky Denisu Řáhovou a Martinu Malíkovou i kajakářku Anežku Paloudovou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy