Čtyři talenty on-line. Pražské jaro v pátek vysílá z HAMU

ČTK Kultura ČTK, Kultura
22. 5. 2020 7:24
Alternativní program hudebního festivalu Pražské jaro tento pátek pokračuje on-line koncertem mladých hudebníků. Stream z pražské HAMU představí čtyři talenty nastupující generace: sedmnáctiletého klavíristu Jana Čmejlu, stejně starého houslistu Eduarda Kollerta, šestadvacetiletého hráče na bicí nástroje Ladislava Bilana mladšího a sedmadvacetiletou klarinetistku Annu Paulovou.
Klarinetistka Anna Paulová se vloni dostala do semifinále soutěže německé veřejnoprávní televizní a rozhlasové společnosti ARD v Mnichově.
Klarinetistka Anna Paulová se vloni dostala do semifinále soutěže německé veřejnoprávní televizní a rozhlasové společnosti ARD v Mnichově. | Foto: Christian Ruvolo

Večerem provede hudebník a režisér Ondřej Havelka. Koncert lze živě sledovat na stránkách festivalu nebo na YouTube, přenos nabídne rovněž stanice Český rozhlas Vltava.

Bicista Ladislav Bilan mladší.
Bicista Ladislav Bilan mladší. | Foto: Pražské jaro

Zazní díla Franze Waxmana, Alexeje Gerassimeze, Anny Ignatowicz Glińské, Fryderyka Chopina, Sergeje Prokofjeva, Bruna Mantovaniho, Paula Hindemitha a světová premiéra skladby Martirium od Lukáše Hurníka.

Bicista Ladislav Bilan mladší se narodil do muzikantské rodiny, jeho otec je prvním tympanistou Moravské filharmonie Olomouc. Syn pod jeho vedením absolvoval konzervatoř v Olomouci. Ve 13 letech prošel konkurzem do Moravské filharmonie, a stal se tak jejím historicky nejmladším členem. Od roku 2014 studuje na pražské HAMU. Téhož roku byl Bilan vybrán Jiřím Bělohlávkem, aby vystoupil na open-air koncertu České filharmonie na Hradčanském náměstí.

Svůj pražskojarní debut zahájí sólovou skladbou Asventuras od Alexeje Gerassimeze na malý bubínek. "Je v mnoha aspektech odlišná. Hráč například používá celou řadu různých typů paliček a kromě hry na blánu nástroje využívá také korpus a další části bubínku," popisuje Bilan.

Jan Čmejla hraje na klavír od šesti let, před dvěma roky nastoupil na Pražskou konzervatoř pod vedením Evy Boguniové. Má za sebou úspěchy v soutěžích Virtuosi per musica di pianoforte v Ústí nad Labem, Chopin for the Youngest, Beethovenovy Teplice a také je držitelem ocenění Zlatý oříšek či Kern Foundation Prize. Na Pražském jaru uvede díla Fryderyka Chopina.

Klavírista Jan Čmejla.
Klavírista Jan Čmejla. | Foto: Alena Borlová

"Nokturno cis moll vystihuje smutek a tragičnost. Pak zahraji dle mého názoru Chopinovu nejkrásnější skladbu, Barkarolu Fis dur," popisuje Čmejla, který své vystoupení zakončí třetí větou ze sedmé sonáty Sergeje Prokofjeva, někdy přezdívané jako Stalingrad.

Další účinkující, Anna Paulová, se klarinetu věnuje od 11 let, studovala na Pražské konzervatoři a pražské AMU. Stejně jako Ladislav Bilan mladší je vítězkou konkurzu Zahraj si s Českou filharmonií. Před pěti roky se umístila v Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro, vloni se dostala do semifinále klání německé veřejnoprávní televizní a rozhlasové společnosti ARD v Mnichově.

Na pátečním koncertu Paulová zahraje virtuózní skladbu pro sólový klarinet Bug od předního současného francouzského autora Bruna Mantovaniho a také provede Ludus minor, pětidílný cyklus Paula Hindemitha z roku 1944 pro klarinet a violoncello. Cellového partu se ujme Michal Kaňka.

Posledním účinkujícím bude houslista Eduard Kollert, který má za sebou účinkování s orchestrem PKF, pozvání od španělské královské rodiny k vystoupení v madridském paláci El Pardo nebo úspěchy v mezinárodních soutěžích Young Virtuosos v Bulharsku, Louskáček v Rusku či Wieniawski-Lipinski v Lublani.

Houslista Eduard Kollert.
Houslista Eduard Kollert. | Foto: Pražské jaro

Kollert ve světové premiéře zahraje skladbu Lukáše Hurníka Martirium, inspirovanou dílem Bohuslava Martinů. "K Martinů jsem se posluchačsky dostal dost pozdě, ale z jeho Polky A dur jsem byl nadšen od dětství. Ono ostinato v basu a synkopický pohyb nad ním patří k nejpodařenějším průnikům jazzových prvků do klasiky, jaké znám," popisuje Hurník.

"Když mě otec a syn Kollertovi požádali o skladbu vztahující se k Bohuslavovi Martinů, okamžitě jsem věděl, které téma z jeho tvorby zvolím," doplňuje Hurník, v jehož monotematické kompozici veškeré prvky vycházejí z Martinů Polky a také z "nezbytného Juliettina akordického spoje".

Název Martirium je slovní hříčkou, odkazující zároveň na vnitřní trápení citlivého umělce, "jehož svoboda v cizině byla vykoupena utrpením blízkých, kteří během války zůstali v Evropě", doplňuje Hurník. Koncert pak Eduard Kollert uzavře Fantazií na témata z opery Carmen od německého a amerického skladatele Franze Waxmana.

Netradiční podobu Pražského jara předznamenal 11. května sestřih významných zahajovacích večerů s Mou vlastí Bedřicha Smetany, který uvedla Česká televize. Série živě přenášených koncertů začala čtyři dny nato účinkováním žáků základních uměleckých škol.

Vzhledem k opatřením proti šíření koronaviru se letos festival koná jen on-line. Základem alternativního programu je 11 živě přenášených koncertů z pódií pěti pražských síní a jedné brněnské. Všechny lze sledovat bezplatně na webu.

Vybraná vystoupení vysílají Česká televize a Český rozhlas, do světa je zprostředkovává síť Českých center a velvyslanectví. Na závěr festivalu 4. června vystoupí Česká filharmonie vedená Jakubem Hrůšou, kteří z Rudolfina uvedou díla Ludwiga van Beethovena v úpravě pro smyčcový orchestr.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Fotbalistky do 19 let zakončily domácí ME bez gólu, podlehly i Itálii

České fotbalové reprezentantky do 19 let prohrály na domácím mistrovství Evropy i třetí duel. Svěřenkyně trenéra Jana Navrátila utrpěly ve Frýdku-Místku debakl 0:4 s Italkami.

Češky zakončily skupinu A s celkovým skóre 0:12. V úvodním utkáním na turnaji mladé reprezentantky podlehly obhájkyním titulu Francouzkám 0:3 a následně 0:5 Španělkám.

Italky poslala ve Frýdku-Místku do vedení už ve třetí minutě Arcangeliová, ve 20. minutě na ni navázala Beccariová. Také po změně stran přidaly hostující hráčky dvě branky. Po necelé hodině hry se znovu prosadila Arcangeliová a v nastavení stanovila konečný výsledek střídající Della Perutaová.

"Utkání hodnotím velmi pozitivně, i když jsme prohráli 0:4 a vypadá to, že jsme znovu podlehli jednoznačně. Ale nebojím se říct, že to byl nejspíš náš nejlepší zápas, hlavně směrem do útočné fáze. Musím všem holkám moc poděkovat, protože nechaly na hřišti všechno," citoval Navrátila web FAČR.

Italkám však ani vysoká výhra k postupu do semifinále nestačila, na jejich úkor šly dál Španělky a Francouzky. Šampionát devatenáctek hostí Moravskoslezský kraj. Druhou skupinu tvoří Anglie, Německo, Norsko a Švédsko. Finále se odehraje 9. července.

Mistrovství Evropy fotbalistek do 19 let v Česku:

Skupina A:

Česko - Itálie 0:4 (0:2)

Branky: 3. a 59. Arcangeliová, 20. Beccariová, 90.+4 Della Perutaová.

Sestava Česka: Beránková - Huvarová, Ohlídalová (62. Trčková), Jelínková, Pavlíčková - Pouvová (52. Tenkrátová), Jonášová (81. Kochanová) - Ducháčková, Černá, Hlouchová (46. Bendová) - Švíbková (46. Střížová). Trenér: Navrátil.

Španělsko - Francie 1:1 (1:1).

Konečná tabulka:

1. Španělsko 3 2 1 0 9:2 7
2. Francie 3 1 2 0 6:3 5
3. Itálie 3 1 1 1 7:5 4
4. Česko 3 0 0 3 0:12 0

Skupina B:

Německo - Anglie 3:0 (1:0), Norsko - Švédsko 1:0 (0:0).

Konečná tabulka:

1. Norsko 3 2 0 1 4:5 6
2. Švédsko 3 2 0 1 3:1 6
3. Německo 3 1 0 2 4:4 3
4. Anglie 3 1 0 2 4:5 3

Semifinálové dvojice (středa 6. července):

Španělsko - Švédsko, Norsko - Francie.

před 7 hodinami

Účty britské armády na sítích Twitter a YouTube napadli hackeři, objevila se tam propagace kryptoměn

"Jsme si vědomi narušení armádních účtů na sítích Twitter a YouTube, vyšetřujeme to," uvedl mluvčí armády. "Bezpečnost informací bereme velmi vážně a problém řešíme. Dokud nebude vyšetřování ukončeno, nebylo by vhodné se k tomu dál vyjadřovat," dodal.

Armádní účet na serveru YouTube hackeři přejmenovali na Ark Invest, což je americká investiční společnost. Místo obvyklého obsahu se tam objevila videa souvisejících s kryptoměnami. Twitterový účet armády pak retweetoval řadu příspěvků propagujících nezaměnitelné tokeny (NFT)

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Zemřel ruský vědec Dmitrij Kolker, kterého na Sibiři zadržela tajná služba

Zemřel ruský vědec Dmitrij Kolker, kterého tento týden na Sibiři zadržela ruská tajná služba FSB a odvezla do Moskvy, přestože byl v posledním stadiu rakoviny. Kolkerův právní zástupce to dnes řekl agentuře Reuters. Vědce FSB podezírala z vlastizrady.

"Zemřel  v sobotu. Zítra kvůli jeho zadržení podáme stížnost," řekl právní zástupce čtyřiapadesátiletého vědce Alexander Fedurov.

Kolkerova rodina ruskému serveru Tajga.info už dříve sdělila, že vědec trpí rakovinou slinivky břišní. FSB jej podle nich odvezla do moskevské vazební věznice Lefortovo ze soukromé kliniky, ačkoliv byl na infúzi. Tajná služba ho podezírala, že spolupracoval s bezpečnostními službami v Číně, uvedla rodina. Podle ní byl Kolker nevinný.

Fyzik a matematik Kolker byl vedoucím Laboratoře kvantových optických technologií na Novosibirské státní univerzitě.

Agentura TASS v sobotu informovala, že FSB na Sibiři zadržela Anatolije Maslova, což je další vědec, kterého rovněž podezírá z vlastizrady. I on byl převezen do Moskvy, podezřelý je podle zdroje blízkého vyšetřování z poskytování dat, která jsou státním tajemstvím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy