Brno požádá stát o 600 milionů na koncertní sál, stavět začne příští rok

ČTK ČTK
14. 4. 2021 17:53
Brno požádá ministerstvo kultury o 600 milionů korun na stavbu kulturního sálu nazvaného Janáčkovo kulturní centrum. Celkové náklady čítají skoro dvě miliardy, uvedla ve středu primátorka města Markéta Vaňková z ODS.
Vizualizace chystaného Janáčkova kulturního centra v Brně.
Vizualizace chystaného Janáčkova kulturního centra v Brně. | Foto: Filharmonie Brno

Ministerstvo již vypsalo potřebný dotační titul. Dalších 100 milionů korun by měl poskytnout Jihomoravský kraj, město dá necelou miliardu a přes 300 milionů vynaložila městská firma Brněnské komunikace, která v první etapě postavila podzemní garáže s téměř dvěma sty místy. Stavba sálu má začít koncem první poloviny příštího roku.

Lhůta pro podání žádosti o kofinancování vyprší 30. dubna. Po středečním projednání na radě ji musí příští týden schválit ještě brněnští zastupitelé. Částku 600 milionů korun ministerstvo přislíbilo už v minulosti. Vaňková uvedla, že ji o podpoře naposledy ujistil ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD koncem roku 2019, kdy ji označil za prioritu.

Hotové jsou podzemní garáže, které vznikly v první etapě. Ta druhá zahrnuje vybudování šesti nadzemních podlaží budovy Janáčkova kulturního centra.

"V tom prvním jsou rozptylové prostory a šatny pro veřejnost, provozní zázemí s personálním vstupem, nakládací rampou, sklady a vjezdem do podzemních garáží. Při ulici Veselé je plánována kavárna, která má nezávislý provoz, ale je přístupná i vstupy od šaten pro veřejnost," vypočítává primátorčin náměstek Tomáš Koláčný z pirátské strany.

Ve východní části budovy se má nacházet foyer pro veřejnost. Prostory od druhého po páté podlaží využije filharmonie, budou tam ladírny, šatny hudebníků či zkušebny a nad nimi nezbytná část technologií. "Uprostřed budovy bude v rozsahu všech nadzemních podlaží to nejdůležitější, a to koncertní sál pro 1200 posluchačů," doplňuje Koláčný.

Podle radního pro kulturu Marka Fišera také z pirátské strany bude vzduchotechnika v nově vybudovaném podzemním prostoru technologického centra propojena s podzemními garážemi.

"Současně vznikne i podzemní propojení s Besedním domem, což je podstatně vhodnějším řešením i z pohledu památkové ochrany a provozu obou objektů než původně plánovaná prosklená lávka," poznamenává Fišer.

Koncertní sál má stát na rohu Besední a Veselé ulice. Zázemí v něm najde Filharmonie Brno, které nyní chybějí prostory pro koncertování.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Koalice vedená Saúdskou Arábií tvrdí, že v Jemenu zabila nejméně 165 povstalců

Vojenská koalice vedená Saúdskou Arábií v neděli uvedla, že při náletu v Jemenu zabila nejméně 165 povstalců. Koalice a šíitští rebelové známí jako Húsíové svádí boje o město Maríb, které je poslední baštou provládních sil na severu země, uvedla agentura AFP. Povstalci své ztráty obvykle nesdělují a informaci vojenské koalice nekomentovali.

Vojenská koalice tvrdí, že její nálety za posledních 24 hodin zabily 165 povstalců a zničily deset vojenských vozů. Podobnou informaci síly vedené Saúdskou Arábií vydaly i v pátek, kdy tvrdily, že zabily nejméně 156 rebelů a zničily osm vozů. Boje v Maríbu a okolí znepřátelené strany zahájily v únoru, oblast je bohatá na ropu. V posledních dnech si boje vyžádaly v oblasti kolem tisíce mrtvých.

Válka v Jemenu, nejchudší zemi arabského světa, vypukla poté, co se Íránem podporovaní šíitští povstalci v roce 2014 zmocnili hlavního města Saná, odkud vyhnali mezinárodně uznanou vládu prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Na její straně se o rok později do boje proti rebelům zapojila mezinárodní vojenská koalice pod vedením Saúdské Arábie. Konflikt bývá často označován za zástupnou válku Saúdské Arábie a Íránu. OSN situaci v Jemenu označuje za nejhorší světovou humanitární krizi.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na jihu Indie zahynulo při povodních nejméně 15 lidí

V jižní Indii o víkendu zemřelo při povodních nejméně 15 lidí. Informovala o tom stanice BBC. Ve dvou okresech indického státu Kérala úřady pohřešují desítky osob a obávají se, že počet obětí ještě výrazně stoupne. Silný déšť a sesuvy půdy odřízly od zbytku světa několik vesnic.

Pršet začalo v postižené oblasti silně už v sobotu. Déšť způsobil přívalové povodně a sesuvy půdy. Na některá místa musely vrtulníky dovézt potravinovou a jinou pomoc. Do záchranných akcí se zapojila také armáda.

Silný déšť dnes podle úřadů v postižených oblastech ustal a místní obyvatelé začali s odstraňováním škod. Ve dvou okresech státu Kérala pokračují pátrací akce, jelikož se tam stále pohřešují desítky lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy