Brno požádá stát o 600 milionů na koncertní sál, stavět začne příští rok

ČTK ČTK
14. 4. 2021 17:53
Brno požádá ministerstvo kultury o 600 milionů korun na stavbu kulturního sálu nazvaného Janáčkovo kulturní centrum. Celkové náklady čítají skoro dvě miliardy, uvedla ve středu primátorka města Markéta Vaňková z ODS.
Vizualizace chystaného Janáčkova kulturního centra v Brně.
Vizualizace chystaného Janáčkova kulturního centra v Brně. | Foto: Filharmonie Brno

Ministerstvo již vypsalo potřebný dotační titul. Dalších 100 milionů korun by měl poskytnout Jihomoravský kraj, město dá necelou miliardu a přes 300 milionů vynaložila městská firma Brněnské komunikace, která v první etapě postavila podzemní garáže s téměř dvěma sty místy. Stavba sálu má začít koncem první poloviny příštího roku.

Lhůta pro podání žádosti o kofinancování vyprší 30. dubna. Po středečním projednání na radě ji musí příští týden schválit ještě brněnští zastupitelé. Částku 600 milionů korun ministerstvo přislíbilo už v minulosti. Vaňková uvedla, že ji o podpoře naposledy ujistil ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD koncem roku 2019, kdy ji označil za prioritu.

Hotové jsou podzemní garáže, které vznikly v první etapě. Ta druhá zahrnuje vybudování šesti nadzemních podlaží budovy Janáčkova kulturního centra.

"V tom prvním jsou rozptylové prostory a šatny pro veřejnost, provozní zázemí s personálním vstupem, nakládací rampou, sklady a vjezdem do podzemních garáží. Při ulici Veselé je plánována kavárna, která má nezávislý provoz, ale je přístupná i vstupy od šaten pro veřejnost," vypočítává primátorčin náměstek Tomáš Koláčný z pirátské strany.

Ve východní části budovy se má nacházet foyer pro veřejnost. Prostory od druhého po páté podlaží využije filharmonie, budou tam ladírny, šatny hudebníků či zkušebny a nad nimi nezbytná část technologií. "Uprostřed budovy bude v rozsahu všech nadzemních podlaží to nejdůležitější, a to koncertní sál pro 1200 posluchačů," doplňuje Koláčný.

Podle radního pro kulturu Marka Fišera také z pirátské strany bude vzduchotechnika v nově vybudovaném podzemním prostoru technologického centra propojena s podzemními garážemi.

"Současně vznikne i podzemní propojení s Besedním domem, což je podstatně vhodnějším řešením i z pohledu památkové ochrany a provozu obou objektů než původně plánovaná prosklená lávka," poznamenává Fišer.

Koncertní sál má stát na rohu Besední a Veselé ulice. Zázemí v něm najde Filharmonie Brno, které nyní chybějí prostory pro koncertování.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy