Brno požádá stát o 600 milionů na koncertní sál, stavět začne příští rok

ČTK ČTK
14. 4. 2021 17:53
Brno požádá ministerstvo kultury o 600 milionů korun na stavbu kulturního sálu nazvaného Janáčkovo kulturní centrum. Celkové náklady čítají skoro dvě miliardy, uvedla ve středu primátorka města Markéta Vaňková z ODS.
Vizualizace chystaného Janáčkova kulturního centra v Brně.
Vizualizace chystaného Janáčkova kulturního centra v Brně. | Foto: Filharmonie Brno

Ministerstvo již vypsalo potřebný dotační titul. Dalších 100 milionů korun by měl poskytnout Jihomoravský kraj, město dá necelou miliardu a přes 300 milionů vynaložila městská firma Brněnské komunikace, která v první etapě postavila podzemní garáže s téměř dvěma sty místy. Stavba sálu má začít koncem první poloviny příštího roku.

Lhůta pro podání žádosti o kofinancování vyprší 30. dubna. Po středečním projednání na radě ji musí příští týden schválit ještě brněnští zastupitelé. Částku 600 milionů korun ministerstvo přislíbilo už v minulosti. Vaňková uvedla, že ji o podpoře naposledy ujistil ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD koncem roku 2019, kdy ji označil za prioritu.

Hotové jsou podzemní garáže, které vznikly v první etapě. Ta druhá zahrnuje vybudování šesti nadzemních podlaží budovy Janáčkova kulturního centra.

"V tom prvním jsou rozptylové prostory a šatny pro veřejnost, provozní zázemí s personálním vstupem, nakládací rampou, sklady a vjezdem do podzemních garáží. Při ulici Veselé je plánována kavárna, která má nezávislý provoz, ale je přístupná i vstupy od šaten pro veřejnost," vypočítává primátorčin náměstek Tomáš Koláčný z pirátské strany.

Ve východní části budovy se má nacházet foyer pro veřejnost. Prostory od druhého po páté podlaží využije filharmonie, budou tam ladírny, šatny hudebníků či zkušebny a nad nimi nezbytná část technologií. "Uprostřed budovy bude v rozsahu všech nadzemních podlaží to nejdůležitější, a to koncertní sál pro 1200 posluchačů," doplňuje Koláčný.

Podle radního pro kulturu Marka Fišera také z pirátské strany bude vzduchotechnika v nově vybudovaném podzemním prostoru technologického centra propojena s podzemními garážemi.

"Současně vznikne i podzemní propojení s Besedním domem, což je podstatně vhodnějším řešením i z pohledu památkové ochrany a provozu obou objektů než původně plánovaná prosklená lávka," poznamenává Fišer.

Koncertní sál má stát na rohu Besední a Veselé ulice. Zázemí v něm najde Filharmonie Brno, které nyní chybějí prostory pro koncertování.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Počet obětí po záplavách a sesuvech půdy v Indii vystoupil na 160

V Indii v pondělí začaly masivní odklízecí práce po monzunovém dešti, který převážně na západě země vyvolal záplavy a sesuvy půdy. Ty podle agentury AFP nepřežilo více než 159 lidí. Údaje o obětech ale nejsou jednotné - místní úřady, na které se odvolává agentura Reuters, uvádějí přes 160 mrtvých.

V nejvíce zasažených státech Maháráštra, Góa, Telangana a Karnátaka muselo být evakuováno přes 250 000 lidí.

Vláda státu Maháráštra oznámila, že záplavy nepřežilo nejméně 149 lidí, dalších 64 se stále pohřešuje. Podle představitelů tohoto západoindického státu je nepravděpodobné, že jsou stále naživu, protože jsou v troskách uvězněni déle než tři dny. Záchranáři se nemohli rychle dostat k nejvíce zasaženým vesnicím, rozvodněné řeky a sesuvy půdy odřízly příjezdové cesty. Ve vesnici Talije, která leží asi 180 kilometrů od Bombaje, byla pozastavena pátrací akce po 17 nezvěstných.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie zadržela na Olomoucku dva běžence, vylezli z pod kamionu převážejícího melouny

Policisté zadrželi v areálu společnosti ve Velké Bystřici na Olomoucku dva muže, pravděpodobně běžence z Afghánistánu. Do kamionu převážejícího z Albánie melouny vlezli zřejmě bez vědomí řidiče na území Srbska, informoval policejní mluvčí Libor Hejtman. Podobný případ se stal na Olomoucku také letos v březnu.

Na podezřelý pohyb dvou osob v areálu firmy upozornili policisty svědci v pátek minulý týden. "Policisté na místě zjistili dva cizince, kteří vystoupili z pod kamionu převážejícího melouny z Albánie. Řidič cizinec uvedl, že s nákladem vyjel 17. července z Albánie a jel přes Severní Makedonii, Srbsko, Maďarsko, Slovensko až do České republiky. O pasažérech nevěděl," uvedl policejní mluvčí.

Osud obou migrantů následně začali řešit policisté z odboru cizinecké policie, kteří si oba muže převzali. "Cizinci uvedli, že jsou migranti z Afghánistánu směřující na západ a do kamionu vlezli zřejmě na území Srbska," podotkl policejní mluvčí. S cizinci bez platných dokladů policisté zahájili řízení o správním vyhoštění a následně oba eskortovali do zařízení pro zajištění cizinců Vyšní Lhoty, dodal Hejtman.

Zdroj: ČTK
Další zprávy