Vítězem festivalu Jeden svět je časosběr o francouzské malířce, diváky zaujal Kuciak

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 3. 2023 22:24
Vítězem mezinárodního festivalu filmů o lidských právech Jeden svět se stal časosběrný snímek Apolonia, Apolonia o francouzské malířce Apolonii Sokolové, který režírovala Dánka Lea Globová Moniesová. Divácké ocenění získal detektivní thriller Kuciak: Vražda novináře od Matta Sarneckiho. Cenu Václava Havla si odnášejí tvůrci snímku Neznalí míru.
Režisérka Lea Glob Moniesová a hlavní herecká protagonistka filmu Apolonia Sokolová.
Režisérka Lea Glob Moniesová a hlavní herecká protagonistka filmu Apolonia Sokolová. | Foto: ČTK

Ocenění byla předána tento čtvrtek ve velkém sále pražského kina Lucerna. Festival pořádaný neziskovou organizací Člověk v tísni se letos uskutečnil ve 28 městech.

Život Apolonie Sokolové sledovala dánská režisérka Lea Globová Moniesová po dobu 13 let. "Hořkosladká, půvabná cesta natočená syrovou, intimní kamerou odhaluje nemožnost úplného poznání jiného člověka a hlubokou pravdu, že identita není neměnná," zdůvodnila výběr porota, ve které zasedli dánský režisér Simon Lereng Wilmon nebo bývalá programová vedoucí amerického festivalu Sundance Caroline Librescová.

Cenu za režii si odnáší Ukrajinka Alisa Kovalenková díky filmu Nevyhasneme. Vypráví o pětici náctiletých, kteří sní o životě mimo válečnou zónu a vydají se na cestu do Himálaje. "Z polí a chatrčí na Donbasu až po ohromující krásu a poklid Himálaje osciluje mezi krutostí každodenního života a světem představivosti a snů a sleduje cestu teenagerů uvězněných v pasti životních okolností, kteří poprvé zakoušejí netušené možnosti, aby vzápětí nevyhnutelně upadli zpět do válečné reality," uvedla porota.

Diváci za nejlepší film vybrali dokument Kuciak: Vražda novináře. Detektivní thriller režiséra Matta Sarneckiho dotváří úhly pohledu některých dosud nezpovídaných postav v kauze vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Snímek u diváků zvítězil v konkurenci 75 celovečerních dokumentů.

Cenu Václava Havla v kategorii Máte právo vědět získal titul Neznalí míru. Porota, v níž zasedli protikorupční aktivista Mykola Stajkov nebo držitelka Nobelovy ceny za mír Oleksandra Romantsovová, ji uděluje filmům výrazně přispívajícím k ochraně lidských práv. Neznalí míru sledují příběh bojovníků kolumbijské guerillové armády FARC, které společnost vnímá jako teroristy. Film dle poroty propůjčuje hlas skutečným obětem a otevírá diskusi o možném řešení lidskoprávních problémů.

Kategorii Česká soutěž, kde se rozhoduje o nejlepším tuzemském nebo koprodukčním dokumentu za uplynulý rok, vyhráli Návštěvníci od Veroniky Liškové. Letos nově uvedenou Cenu Jednoho světa interaktivně si odnesl projekt ve virtuální realitě Ráno před koncem světa, který provází událostí z roku 2018, kdy se Havaj ocitla pod falešnou hrozbou jaderného útoku. "Ráno před koncem světa je napínavé až do poslední chvíle a vzbudí ve vás víru v sílu naděje a úsilí jednotlivce," sdělili pořadatelé.

Regionální porota, kterou tvoří příznivci festivalu z nejrůznějších koutů republiky, pak ocenila snímek Farmář a hipster o udržitelnosti, potravinové soběstačnosti a přístupu k živočišné produkci. Vítězem Ceny studentské poroty se stal snímek Dívčí gang, jenž vypráví příběh mladé influencerky na sociálních sítích. Diváckou cenu Nadačního fondu Abakus za mimořádnou debatu, letos udělenou poprvé, si odnesla diskuse po filmu Sloní matka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy