Jak oxfordský profesor Tolkien stvořil Pána prstenů. Nacistům vydání Hobita odmítl

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
1. 9. 2023 12:13
Položil základy moderní fantasy. Tuto sobotu 2. září uplyne 50 let od smrti oxfordského profesora anglické literatury Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Autor Hobita a knižní trilogie Pán prstenů způsobil, že se z fantasy stal samostatný žánr. Dodnes bývá definován podle toho, nakolik spisovatelé kráčejí v jeho šlépějích a do jaké míry se odklánějí.
Na snímku ze seriálu Pán prstenů: Prsteny moci je Ismael Cruz Córdova jako Arondir.
Na snímku ze seriálu Pán prstenů: Prsteny moci je Ismael Cruz Córdova jako Arondir. | Foto: Amazon Studios

Do hlubin Středozemě

Zatímco Hobit byl jednoduchou pohádkou a Pán prstenů epickou ságou, historii své Středozemě se Tolkien věnoval v mnoha dalších textech, často připomínajících spíše skutečné historické kroniky než dnešní románovou beletrii. Nejvíc do povědomí vstoupil Silmarillion, jehož pět svazků shrnuje dávné osudy obyvatel smyšleného světa.

Tolkien ho chtěl vydat už po úspěchu Hobita, byl ale odmítnut s tím, aby raději napsal pokračování příběhu o hobitovi Bilbovi Pytlíkovi.

Silmarillion vypráví o stvoření světa, povstání prvních duchovních bytostí zvaných Ainur, o tom, jak někteří z nich přijali pozemskou podobu na nově stvořeném světě. Je to detailní kronika plná názvosloví, a byť její nejrozsáhlejší svazek popisuje boj elfů s temným pánem Melkorem, jde o čtení určené spíše fajnšmekrům než o fantasy předurčené k oblibě mas.

Právě Silmarillion a další texty shromážděné například v knize Nedokončené příběhy ale dokazují, jak rozsáhlý je Tolkienův svět a proč ovlivnil tolik autorů. Silmarillion vyšel poprvé v roce 1977, česky začátkem 90. let. Tolkien už se jeho publikace nedožil. Stejně jako zveřejnění mnoha dalších textů ze své pozůstalosti.

 

Právě se děje

Další zprávy