Tomáš Stejskal
1. 9. 2023 12:13
Položil základy moderní fantasy. Tuto sobotu 2. září uplyne 50 let od smrti oxfordského profesora anglické literatury Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Autor Hobita a knižní trilogie Pán prstenů způsobil, že se z fantasy stal samostatný žánr. Dodnes bývá definován podle toho, nakolik spisovatelé kráčejí v jeho šlépějích a do jaké míry se odklánějí.
Prsteny moci: cesta do televize
Když videotéka Amazon Prime Video začala chystat velkolepý seriál inspirovaný Tolkienovou Středozemí, psalo se o nejdražším televizním počinu všech dob. Měl stát bezprecedentní miliardu dolarů. O práva na spisovatelovy prózy měli zájem přední hráči na trhu streamovací zábavy včetně Netflixu a HBO. Za částku 250 milionů dolarů je nakonec koupil Amazon.
Ten poté pět let chystal dílo, o němž věřil, že se stane příští Hrou o trůny. Jenže zatímco tento přední televizní fantasy počin měl jako předlohu další slavnou posttolkienovskou knižní ságu od George R. R. Martina nazvanou Píseň ledu a ohně, Amazon získal práva nikoli na hlavní Tolkienovy knihy, ale pouze na pár stránek dodatků, týkajících se především minulosti Středozemě známé jako Druhý věk.
První řada seriálu Pán prstenů: Prsteny moci z roku 2022 tedy sice předvedla působivou výpravu, ale tvůrci toho měli až příliš mnoho na vymýšlení.
Sám Tolkien vedle Pána prstenů napsal mnoho dalších příběhů různé délky, které rozpracovávají bohatou mytologii Středozemě. Autor příliš televizi a kinu neholdoval, ba naopak. Je poněkud paradoxní, že dílo člověka, jenž stvořil celý promyšlený svět, je rozprodáváno za stamilionové částky po drobcích.