Jáchym Topol získal za román Citlivý člověk a za dosavadní tvorbu Státní cenu za literaturu

Kultura Kultura
22. 10. 2017 21:28
Letošní Státní ceny a Ceny ministerstva kultury dostali spisovatel Jáchym Topol, překladatelka Eva Kondrysová, tanečník a choreograf Petr Zuska, hudební skladatel Petr Kotík, architektka Věra Machoninová, filmový producent a pedagog Jaromír Kallista, scenárista Jiří Brdečka a typograf Jan Solpera. O hudební vložky slavnostního večera na Nové scéně Národního divadla se postaral soubor Divadla v Dlouhé pod vedením Milana Potočka. Hudebníci interpretovali písně s texty od básníka Josefa Kainara.
Jáchym Topol.
Jáchym Topol. | Foto: ČTK

Seznam oceněných 2017

  • Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla: Petr Zuska
  • Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby: Petr Kotík
  • Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění: Jan Solpera
  • Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury: Věra Machoninová
  • Cena ministra kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize: Jaromír Kallista
  • Cena ministra kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize udělená in memoriam: Jiří Brdečka
  • Státní cena za literaturu: Jáchym Topol
  • Státní cena za překladatelské dílo: Eva Kondrysová

Letošní Státní cenu za literaturu získal spisovatel Jáchym Topol.

Ministr kultury Daniel Herman ocenil aktuální, po osmi letech vydaný román Citlivý člověk, ale i celou jeho dosavadní autorskou dráhu.

"Román Citlivý člověk její význam posiluje," dodal Herman na adresu knihy, která se týká v současné době silně rezonujícího tématu domova a Evropy, ale i víry či smyslu života.

"Jazyk a styl - to je to, co z Jáchyma Topola dělá autora, o kterém můžeme říct, že ho jen trochu poučený čtenář pozná po jednom odstavci," dodal literární historik Ivo Říha. 

Dříve cenu získali například Josef Škvorecký, Karel Šiktanc, Květa Legátová, Milan Kundera, Ivan Wernisch nebo Patrik Ouředník.

Eva Kondrysová překládala Johna Updika či A. C. Doyla

Státní cena za překladatelské dílo, která je výrazem uznání celoživotní práci, putuje Evě Kondrysové. Ta letos zemřela ve věku 90 let.

Absolvovala anglistku a psychologii a překládala zejména anglické a americké romanopisce devatenáctého a dvacátého století, například Jane Austenovou, Arthura Conana Doyla, Agathu Christie nebo Johna Updika.

Kolegové překladatelé si na její osobnosti nejvíce cenili profesionality, laskavosti a vstřícnosti, ale také nasazení při redaktorské práci v nakladatelství Odeon, kde se v nelehkých časech všemi silami zasazovala o vydávání kvalitních anglicky píšících autorů.

Státní cena za literaturu odkazuje na stejnojmenné ocenění, které se začalo předávat v roce 1920. Prvním nositelem byl Karel Matěj Čapek-Chod. Tradice byla přerušena rokem 1942, v roce 1995 ji obnovil tehdejší ministr kultury Pavel Tigrid. 

Posledních čtrnáct let se spolu s touto cenou předávají i Ceny Ministerstva kultury České republiky za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění a architektury. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy