Recenze: Skupina Visací zámek novou deskou přináší jistoty do nejisté doby

Honza Vedral Honza Vedral
25. 3. 2020 12:29
Je trochu paradoxní, že punková kapela Visací zámek pojmenovala své nové album zrovna Anarchie a totál chaos. Hudebně, zvukově i poetikou na něm vše zůstává při starém. I když další nesmazatelný hit nahradila coververze.
Visací zámek hraje 38 let ve stejné sestavě.
Visací zámek hraje 38 let ve stejné sestavě. | Foto: Ondřej Soukup/Warner Music

Přestože po letech vyměnili hostivařské studio u Zdeňka Šikýře za nahrávací prostory u kytaristy Petra Lebedy z kapely Rybičky 48, žádnou dramatickou hudební ani zvukovou proměnou členové Visacího zámku neprošli.

Na své jedenácté studiové desce, kterou vydali pět let po Punkovém království, se dál drží stejného inženýrského punku vymezeného přímými kytarovými riffy, rytmy a bezprostřední poetikou textů frontmana Jana Hauberta. Ten stále umí jedinečně a po svém zkombinovat lásku k dekadentním básníkům i tématům, humor s nadhledem i pro mnohé přízemní, lidskou "pivní" zábavu.

Samotná existence a trvající úspěch Visacího zámku představuje anomálii. Hrají 38 let ve stejné sestavě, i když životnost původních punkových sestav byla ani ne desetinová. Sex Pistols dokázali proměnit hudební svět, vzplanout, zazářit a odejít za pouhé tři roky. Visací zámek jde svou českou cestou a pro zdejší scénu zůstává v mnoha ohledech dodnes relevantní.

Také v posledních letech několikrát ukázal, že jeho úspěch netkví jen v nekonečném hoblování slavné písně Traktor ze začátku 80. let minulého století. Je sice těžké vystihnout, jak přesně, ale tvůrčí koktejl "Visačů" jednou za pár let mocně zafunguje a zrodí hit, jakým byla dnes už zlidovělá Známka punku, manifest stárnutí ("ku*va drát") Padesát nebo jen neodolatelně pitomá vulgarita zkoncentrovaná do popěvku, že prezident je "bu*na".

Také ze současné desky je zřejmé, že tuto vnitřní chemii a drzost kapela stále má a pečlivě ji ochraňuje ve své rezervaci hřímajících kytar a zapamatovatelných textů. To, že u Visacího zámku zůstává všechno "takový jako vždycky", je kompliment.

Ve stejném smyslu jsou i na desce Anarchie a totál chaos nejsilnější momenty, v nichž se kapela přirozeně dostává za hranice úderných sloganů, kterými jistí koncertní úspěchy. Až překvapivě skvěle funguje punková verze Polednice, v níž Janu Haubertovi svižně nasekal celou báseň Karla Jaromíra Erbena do dvou a půl minuty. Navíc následuje za jednou z výrazných autorských skladeb desky, kterou je P*čus. Ani ne dvě minuty dlouhá "sypačka" s jasným cílem je pojmenovaná stejně jako známá socha slovenského umělce Viktora Freša, jejíž ironický půvab dobře vystihuje rým: "Protože mám dobrý vkus, říkají mi p*čus!"

Po Frešovu otci Fedorovi, mimo jiné zesnulém baskytaristovi skupin Collegium Musicum či Prúdy, je pak pojmenována další výrazná píseň, hudební hříčka s novovlnným nádechem, ve které se Haubert uchyluje ke slovenštině s tak brutální suverenitou a nonšalancí, až může být rád, že jsou v těchto dnech zavřené hranice.

Skladba Anarchie z nového alba Visacího zámku. | Video: Warner Music

Závěr alba je silnější než jeho rozjezd. "Ty jsi lempl, chybí štempl / Platnost prošla, všechno znovu!" odsekává Haubert v písni Na úřadě, a chystá se tak na další přímočarý a přitom nosný slogan v refrénu: "Kafka by byl nadšenej!"

Právě tyto okamžiky potvrzují, že přes všechna umělá číra, srandičky s kopáním bramboru a občas divadelní přehrávání si Visací zámek zachovává schopnost pár slovy a jednoduchou melodií vystihnout a pojmenovat situaci i normální život. O to větší škoda slabších kousků v úvodu alba, jejichž ambicí a tím pádem hranicí je pouze humor.

V poli schovaný Vegetarián zaujme přímými odkazy k dekadentním básníkům, ale mezikapelní špičkování v písni Tam-tam mohlo klidně zůstat ve zkušebně, tedy kdyby Visací zámek nějakou měl. Pozornost od povedených původních skladeb pak úplně odvádí zbytná předělávka Anarchy In The UK od Sex Pistols, v jejímž refrénu Haubert pěje, jako by mu za zády hrály spíš kapely Alkehol nebo Tři sestry: "Jáááá, chtěl bych býýýt hospodskej!"

Předloňský výpravný klip Traktor k hitu Visacího zámku z 80. let. | Video: Warner Music

Na několika místech desky se ukazuje, že co může znít zábavně na koncertech, nemusí až tak dobře vyznít ve studiu. Nešvaru počešťování zahraničních hitů, který má česká punková scéna společný s normalizační populární hudbou, dosud Visací zámek neholdoval. Začínat s tím po tolika letech a kanibalizovat vlastní nápady je diskutabilní, byť to asi na posluchače zafunguje.

I s touto výtkou platí, že byť deska Anarchie a totál chaos není ani anarchie, ani totál chaos, jedná se o povedenou položku v diskografii kapely, která už léta dělá věci s úspěchem po svém. Je obdivuhodné, že Visací zámek má stále podobný drajv jako v začátcích, k nimž se na jeho albech vine červená nit pevná jako provaz.

Jistoty Visacího zámku mají nezpochybnitelné kouzlo, i když se třeba zrovna nekoná nová Známka punku.

Visací zámek: Anarchie a totál chaos

Warner Music 2020

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 5 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy