Většina z nás se někdy ocitne v menšině. Tata Bojs hrají s tanečníky v šapitó

Většina z nás se někdy ocitne v menšině. Tata Bojs hrají s tanečníky v šapitó
Snímek z inscenace Velký třesk!.
Snímek z inscenace Velký třesk!.
Snímek z inscenace Velký třesk!.
Snímek z inscenace Velký třesk!.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
15. 6. 2021 23:07
Čerství držitelé ceny Anděl pro kapelu roku Tata Bojs a taneční soubor Dekkadancers toto úterý v Praze představili společný projekt nazvaný Velký třesk!. Premiéru audiovizuálně-tanečního koncertu sledovaly v zaplněném šapitó Azyl 78 na pražském Výstavišti stovky lidí.

Songy nejen z poslední nahrávky Tata Bojs nazvané Jedna nula, doprovázené moderním tancem členů Dekkadancers, lidé odměňovali často bouřlivým potleskem.

Tata Bojs nabídli příběh postavený na textech dvou alb za pomoci tanečníků i obrazů na projekční ploše. Zejména skladby z Nanoalba, vydaného roku 2004, měly díky tematice boje proti nemocem a virům velkou odezvu.

Dramatickým okamžikem se stal monolog profesora Tečky z C.V.A.N. z Nanoalba, který bubeník a zpěvák Milan Cais přednesl s dikcí budící strach. Plně tak nahradil Jiřího Schmitzera, který tutéž pasáž namluvil na desce.

"S Tata Bojs v cirkuse moc často nehrajeme, takže nám to přišlo jako zajímavé místo, kde v létě vystoupit. Těšíme se na kruhové šapitó a diváky ve 180 stupních dokola. Což už je hodně za bodem varu," podotkl před vystoupením Cais.

Dalším tématem zejména nových písní Tata Bojs je mizející hranice mezi realitou a virtuálním světem či pocity osamění. Ve skladbě Minoritní kapela rozezpívala publikum chytlavým refrénem "většina z nás se někdy ocitne v menšině". Zazněly i další novinky jako Zvony nebo Kraftwerk in Saint Tropez.

Na desce, která vyšla loni v listopadu, Tata Bojs v různých významech i souvislostech pracují s konceptem jedniček a nul. V pořadí desátá nahrávka pražské formace se jmenuje Jedna nula. To se promítá i do obalu, na němž jsou hudebníci za použití moderních digitálních technologií a pomocí scanneru převedeni na "jedničky a nuly". Vizuální ztvárnění vychází z tématu písně Vlasní brácha, která je o genetickém inženýrství.

Ve skladbě Vlasní brácha zpívá Milan Cais, jak si z vlastního vlasu nechá vyrobit geneticky shodného bratra. Foto: Salim Issa | Video: Supraphon

"Jsou to výborní muzikanti, kteří mají krásné vizuální představy a vůbec nejsou proti jakýmkoliv našim návrhům. Naopak," konstatuje Štěpán Pechar, umělecký šéf tanečního souboru Dekkadancers.

"Hrozně je baví propojení s tancem a chtějí, aby to ladilo s příběhem. Nedělají jen tak normální desku. V rámci alba je děj, který znázorňují hudbou a texty, a my ho doplňujeme tancem. Je to příjemná spolupráce," pochvaluje si Pechar.

Představení Velký třesk! bude v šapitó Azyl 78 uvedeno ještě pětkrát, znovu ve středu 16. i čtvrtek 17. června a posléze od 5. do 7. července.

Multižánrový prostor Azyl 78, který nabízí vše od nového cirkusu přes činohru po tanec a koncerty, byl otevřen koncem května. Na úvod principál souboru Cirk La Putyka Rosťa Novák mladší přichystal nový díl Kabaretu Pot a Lesk.

Z pražských scén se zde diváci mohou těšit třeba na Divadlo pod Palmovkou, které v manéži odehraje čtyři inscenace. Novinku Diktátor v hlavní dvojroli s Filipem Březinou zkouší na srpen Městská divadla pražská.

Azyl 78, což je šapitó s kapacitou 500 až 800 diváků, inicioval prostor Jatka 78 i kvůli plánované rekonstrukci svého sídla v Pražské tržnici. Šapitó rovněž poskytne zázemí hře Amerikánka od režiséra Viktora Tauše. Během léta si zde dále zahrají hostující soubory Divadla Na zábradlí, Minoru, Vosto5, divadla Husa na provázku, Studia Ypsilon nebo Divadla Letí. Součástí dramaturgie je i tanec nebo koncert Anety Langerové.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 7 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy